Tehnička škola u Bečeju obeležila 130 godina rada
BEČEJ: Aktivnost Starobečejske zanatske škole na svom početku 17. maja 1886. godine, pa niz drugih imena i rada tokom dosadašnjih 130 godina postojanja i prosvetne delatnosti,
do aktuelnog naziva u poslednje dve decenije Tehnička škola. Sve je to stalo između korica Monografije povodom vrednog jubileja, koja je, prema rečima glavne i odgovorne urednice Slađane Đatkov Bardun, rezultat timskog rada učenika i nastavnika najstarije srednje škole u Bečeju.
Na sajtu škole postoji obimnija elektronska verzija pripremljena za 125. rođendan, ali kako tada nije bilo sredstava izostalo je štampanje. Za 130. rođendan štampanje su pomogli Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje i lokalna samouprava, pa je osvanula publikacija u nešto skraćenom vidu.
- Ideja vodilja bila nam je da knjiga posluži kao svedočanstvo i uspomena svima nama, ali i spomen onima koji nisu sa nama. Naša škola ima tradiciju, ali ujedno ide u korak s vremenom, poštujući sve tekovine modernog doba. Monografijom odajemo priznanje i iskazujemo poštovanje svim generacijama učenika, celokupnom nastavnom kadru, administrativnim i stručnim službama, kao i pomoćno-tehničkom osoblju. Svima koji su doprineli ugledu naše škole i napretku obrazovanja u Srbiji – rekla je na svečanoj akademiji povodom 130 godina Tehničke škole direktorka Svetlana Tašković.
Slavlje u Gradskom pozorištu Bečej počelo je „Odom radosti“ u izvođenju hora nastavnika ovdašnje Muzičke škole i škole slavljenika. Prisutnima su se obratili predstavnica Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje Livija Korponai, zatim u ime Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Atila Perfauer i predsednik opštine mr Vuk Radojević.
Kustos istoričar Gradskog muzeja Bečej Nemanja Karapanyić je podsetio na istorijat škole, a na video bimu su sve pratile prigodne fotografije. Prikazan je i film „Putevi drugarstva“ u realizaciji profesorke Željke Anđelić sa članovima sekcije englesnog jezika u školi, a viđen je i dokumentarac u kom su bivši učenici i profesori izneli svoja sećanja.
U prigodnom programu nastupili su članovi muzičke sekcije, prikazana je modna revija frizura urađenih u školskom salonu, čuli su se recitacija i glumački monolog, a na kraju je direktorka Svetlana Tašković uručila priznanja najuspešnijima na likovnom i literarnom konkursu.
V. Jankov
Promenjeno 19 direktora
Škola je rad počela sa dva učitelja, Ferencom Kovačem i Jožefom Farbašem, koji su obučavali 164 učenika raspoređenih u više zanata. Danas se obrazuju kadrovi trećeg i četvrtog stepena obrazovanja u 22 odeljenja, 17 na srpskom i pet na mađarskom nastavnom jeziku, u tri područja: mašinstvo i obrada metala, elektrotehnika i lične usluge. U proteklih 130 godina školom je upravljalo ukupno 19 direktora.