ЕЈЏИЗАМ ПРЕТИ ДА ПОСТАНЕ ДОМИНАНТАН ОБЛИК ДИСКРИМИНАЦИЈЕ Стари нису неки други људи, већ сви ми сутра

Ејџизам, односно дискриминација на основу старосног доба, погађа све већи број људи, претећи да постане доминантан облик дискриминације у 21. веку, изјавила је Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић. 
penzioneri stari
Фото: pixabay.com

Она је, на отварању 7. регионалне конференције институција за равноправност југоисточне Европе која је у Београду одржана на Међународни дан толеранције (16. новембар) рекла да последице ејџизма могу да буду озбиљне и далекосежне, наводи се у саопштењу Повереника. Како је рекла, изложеност сиромаштву, неадекватан приступ здравственој заштити, неприступачност јавних објеката и превоза, велики дигитални јаз, само су неки од проблема са којима се старији суочавају а који имају за последицу краћи животни век, лошије здравствено стање, социјалну изолацију и усамљеност, као и висок ризик од насиља и манипулације. Према њеним речима, о свему томе мора да се води рачуна при креирању свих јавних политика.

- Стари нису неки други људи, већ сви ми сутра. Водимо рачуна о томе да не градимо друштво у коме ће наши најмлађи грађани, који започињу своје животне путеве, гледати у своју обесмишљну будућност – ону у којој ће бити одбачени само зато што су старији, што су терет и вишак у друштву - закључила је Јанковић.

Фото: Dnevnik.rs

Овогодишња конференција посвећена је борби против дискриминације старијих особа, са циљем да се испитају и предложе конкретни начини деловања тела за равноправност, као и осталих друштвених актера, како би се створили услови за равноправан третман и квалитет живота старијих. Поред Јанковић, на отварању конференције су говорили и шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату и пензионерка Владанка Мискин, а конференцију је отворила девојчица Милица Ђукић, победница на конкурсу “Мост разумевања - међугенерацијска солидарност” 2023. Како се наводи, на конференцији су традиционално уручене годишње медијске награде које заједнички додељују Повереник за заштиту равноправности и Мисија ОЕБС-а у Србији ауторима и ауторкама најбољих медијских текстова и прилога на тему борбе против дискриминације, промовисања равноправности и толеранције.

У три категорије - ТВ/радио, онлајн медији/портали и штампани медији награђени су новинарке и новинари редакција: РТС, ТВ Форум, Блиц ТВ, ЦИНС, Zoomer, Boom93, Време, Лице улице и Новости. Радни део конференције, у коме су учествовали челници и представници институција из Албаније, Хрватске, Црне Горе, Северне Македоније, Босне и Херцеговине и Словеније, одвијао се кроз панеле посвећене изазовима ејџизма, вишеструкој дискриминацији по основу старосног доба, као и проблемима са којима се суочавају старије жене.  

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести