У НОВОМ САДУ ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ УРАЂЕНА ИНОВАТИВНА ИНТЕРВЕНЦИЈА Операција без реза; Пацијенткиње већ после два сата пуштене кући

У Клиници за гинекологију и акушерство Универзитетског клиничког центра Војводина (УКЦВ) урађене су први пут у нашој земљи операције миома без реза. Ова интервенција урађена је на три пацијенткиње и оне су добро и пуштене су кући, два сата након интервенције. Како наводе у Бетанији, пацијенткиње су без додатних тегоба и способне да се врате својим редовним животним активностима.
1
Фото: УКЦВ

- На Клиници за гинекологију и акушерство УКЦВ урађена је револуционарна минимално инвазивна процедура третмана миома поступком трансвагиналне радиофреквентне аблације миома – саопштио је УКЦВ.

У потрази за ефикасним и минимално инвазивним третманом, последњих година је развијена процедура трансвагиналне радиофреквентне аблације миома („муинг шот” техника), која се до сада са успехом примењивала у одређеним центрима у Шпанији и Италији. Процедура је у правом смислу минимално инвазивна, спроводи се третман миома без реза, применом ултразвучно вођене радиофреквентне аблације и сама процедура се показала поузданом, ефикасном, високо успешном, али, пре свега, безбедном и комфорном.

Препознавши важност процедуре и њене бенефите за бројне пацијенткиње са миомима материце, управник Бетаније професор др Ђорђе Илић је прошао кроз обуку за примену ове процедуре у референтном европском центру у Фиренци, где је, уз помоћ водећих стручњака из ове области, успешно обучен и сертификован за спровођење саме процедуре, као и за даљу едукацију гинеколога у нашој средини.


Бенигна гинеколошка обољења

- Миоми материце представљају најчешће бенигна гинеколошка обољења и они се јављају код више од половине жена до педесете године живота. Код неких жена не изазивају тегобе, док код других могу изазвати обилна и учестала крварења из материце, болове, инфертилитет (неплодности) и бројне друге тегобе. Страх од постојања и пораста овог бенигног тумора представља додатно оптерећење за већину жена – напомињу у УКЦВ


- Свега неколико недеља по комплетирању обуке у иностранству, проф. др Илић и његов тим са Клинике за гинекологију и акушерство УКЦВ успешно су спровели прве процедуре трансвагиналне радиофреквентне аблације миома, уз даљу едукацију кадра у истом акту – наглашавају у УКЦВ.

Фото: УКЦВ

Досадашњи оперативни третман миома подразумевао је класичну операцију или примену ендоскопских метода попут хистероскопије и лапароскопије, које се успешно више деценија спроводе на Клиници за гинекологију и акушерство УКЦВ. Оперативни третман носи одређене ризике по пацијенткињу, дискомфор и оптерећење, како жена и њиховог квалитета живота, тако и здравственог система, а непрекидни задатак медицине као струке и науке је изналажење нових минимално инвазивних модалитета лечења.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1050
Најновије вести