Нуклеарна медицина КЦВ-а утврђује национални стандард

Клинички центар Војводине учествовао је у поступку пилотирања стандарда за нуклеарну медицину, на основу којих ће се акредитовати све здравствене установе у Србији које имају ову област.
д
Фото: КЦВ

Поступак тек треба да иде на усвајање, а након тога следи поступак акредитације, односно добијања сертификата за ову област, за коју до сад није било одговарајућих националних стандарда. Агенција за акредитацију здравствених установа Србије прошле године је акредитовала Клинички центар Војводине на седам година, али су и након тога наставили да раде даље на процесу акредитације, као и на побољшању услова и квалитета рада.

Спољашње оцењивање спровела је Агенција за акредитацију здраствених установа Србије у априлу 2019. године у Одељењу за нуклеарну медицину, као део пилотирања стандарда за ову медицинску специјалност.

- Подршка процесу пилотирања стандарда за нуклеарну медицину била је додатно мотивисана могућношћу да се акредитацијом још једне организационе целине, за коју до сад није било одговарајућих националних стандарда, ојача потенцијал Клиничког центра Војводине за даља унапређења квалитета и безбедности. Особље Одељења процес акредитације препознало је као изузетно значајну могућност да се од стране надлежне националне институције добије признање и оцена квалитета и безбедности пружених услуга здравствене заштите. Сви запослени учествовали су у акредитационим активностима, у складу с компетенцијама и радним задацима - каже в.д. директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић.

Стицање сертификата о акредитацији на период од седам година, коју је КЦВ добио прошле године, за ову установу представља верификацију напора свих запослених да се обезбеди континуирано унапређење квалитета рада и безбедности пацијента у свим сегментима рада.

У Одељењу нуклеарне медицине прошле године урађено је укупно 4.111 дијагностичких прегледа и 71 терапијска процедура

- Тиме је акредитација чинила и додатну мотивацију и обавезу да се настави у правцу испуњења визије Клиничког центра Војводине, која се заснива на јачању стручних капацитета и примени најсавременијих дијагностичких и терапијских метода уз узајамно поверење, како за кориснике тако и за запослене, као и даље повезивање с осталим здравственим установама у региону. Стога смо с великим ентузијазмом ушли и у пројекат успостављања стандарда у области нуклеарне медицине који је покренула Агенција за акредитацију здравствених установа Србије - напоменуле је професорка Стокић.

Одељење за нуклеарну медицину постоји од 1964, а сада функционише као део Центра за лабораторијску медицину Клиничког центра Војводине.

- Одељење ради дијагностичке процедуре, и то различите врсте сцинтиграфија органа и органских система, ултрасонографију тироидне и паратироидних жлезда, а баве се и терапијским процедурама, и то радиојодном терапијом за бенигне болести штитне жлезде. Ту долазе амбулантни пацијенти с територије Војводине, а услуге добијају и пацијенти на болничком лечењу у Клиничком центру Војводине и Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине - навела је др Стокић.

Током прошле године урадили су укупно 4.111 дијагностичких прегледа, и то 3.657 за амбулантне и 454 за стационарне пацијенте, као и 71 терапијску процедуру. У области нуклеарне медицине Одељење је познато не само у оквирима Војводине и Србије, већ и на међународном нивоу. Запослени примењују савремену методологију, а сталном едукацијом оспособљавају се за унапређења у различитим делатностима Одељења. Посебно су ангажовани на осигурању безбедности пацијената и запослених.

- Одељење нуклеарне медицине карактерише високообразован, стручан и изузетно професионалан кадар, који јасно препознаје неопходност даљег усавршавања, а кроз мултидисциплинарни тимски рад примењују иновације у раду са пацијентима - истакла је професорка Стокић.

Љ. Петровић

 

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести