Бундева губи трку са гоџи бобицом

Продавнице здраве хране постају незаобилазне у последње време – да ли због тренда или претпоставке да таква храна помаже, непобитно је да су прометне. Међутим, да ли сте се икад запитали постоје ли

на тим полицама, осим уобичајених производа, и неке друге намирнице које имају знатно већи учинак за ваш организам. Чиа семенке, киноа, гоџи бобице, моринга прах, куркума само су неки од таквих производа. Но, питање је да ли су ти производи заиста у толикој мери здрави, с обзиром на то да их ретко ко користи јер мале количине баснословно коштају.

Продавачица у једној продавници здраве хране Зорица Морачанин каже да људи те егзотичне намирнице купују, али да је то доста скупо. По њеним речима, то купује онај ко има новца и онај коме то треба ради лечења, али немају сталне купце за те производе.

– Онај ко има новца и ко има могућности, прочита у новинама и затим одлучи да испроба, а онај ко је болестан, хвата се за сламку. Човек би пробао све, али моје мишљење је да званична медицина баш и не лечи болести. Зато се народ све више враћа чајевима и алтернативним начинима лечења – рекла је Зорица, и додала да ће људи пре узети нешто егзотичног назива него српску бундеву која је много здравија, али није популарна.

Неке од тих намирница могу се користити самостално, а неке као зачин, односно додатак јелима. Иако је њихова цена абнормално висока за тако малу количину, дневна доза је довољна да задовољи основне нутриционистичке потребе организма. Тако многи људи користе и чиа семенке које јачају организам и позитивно утичу на варење. Куркума, иначе један од састојака карија, користи се као зачин или се пије размућена у млакој води као превенција разних болести, исто тако се киноа житарице додају разним јелима и регулишу ниво шећера у крви.

Мишљења о конзумирању егзотичних намирница су подељена. Неки сматрају да је здрава храна доста добра и да помаже организму, па тако и студент Никола Учур конзумира те необичне намирнице углавном због здравља.

– Редовно купујем ориганово уље, а недавно сам почео да узимам и чиа семенке. Верујем да су те намирнице доста здравије и да више помажу у односу на храну коју људи свакодневно купују – рекао је Учур, који сматра да је та храна неоправдано скупа јер би органско требало да кошта колико и неорганско.

С друге стране, пензионер Светислав Дујин каже да рецепт за дуг живот не мора бити скупа здрава храна.

– Не једем те егзотичне намирнице. Имам 75 година и овако ми је добро без свега тога – рекао је Дујин, и нагласио да је за здрав живот довољно да се једе све, али у умереним количинама.

Битна је и умереност у конзумирању таквих производа, па се тако мора обратити пажња приликом узимања моринга праха који, иначе јачег дејства од ароније и, уколико се узима прекомерно, изазива мучнину.

Нутриционисткиња Миланка Арацки Јовић сматра да су те намирнице здравствено корисне.

– Важан је начин припреме, време кад се конзумирају, као и количина у којој их узимате – рекла је она, и додала да добра реклама има значајан утицај на одабир хране и да се кроз време променила свест и однос према исхрани.

С. Ж.

 

Баснословна цена индијске боквице

Један од најскупљих производа који се могу наћи у  новосадским продавницама здраве хране јесте „колон кленз„, који се састоји од опне индијске боквице и служи за детоксикацију и чишћење дебелог црева. Његова цена је око 4.500 динара и једна кутија је довољна за 48 доза.

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести