Добровољно ватрогасно друштво Петроварадин има пуне руке посла овог лета

Тропске и  рекордно високе температуре, суша и чести пожари на отвореном обележили су протекла два месеца, па су чланови Добровољног ватрогасног друштва “Петроварадин” имали пуне руке посла. На срећу, у марту су успели да региструју ватрогасно возило које је произведено почетком 80-тих година прошлог века и постали поново оперативни, те су учествовали у гашењу 12 пожара.
р
Фото: ДВД Петроварадин

Како је објаснио председник ДВД Петроварадин Игор Сић, на захтев Града током жетве, која је почела крајем јуна и трајала до средине јула, организовала су се стална дежурства у ватрогасним домовима која имају оперетивну јединицу и возила. Петроварадинци су у оквиру дежурства покривали и Лединце, Сремску Каменицу, а ишли су и да помогну колегама у Буковцу.

- Није било штете на усевима и на механизацији, а пожари су избијали на стрњишту, сувој трави, ниском растињу и на сметлиштима - казао је Сић. - Ти пожари настали су због немара и намерног паљења остатака жетве, а како су казне за такве поступке високе, након што ватра почне да гори, људи беже како не би били ухваћени.


Поверење је кључно

Према речима Игора Сића, професионалне ватрогасне јединице се све више ослањају на помоћ добровољаца који често примају позиве за испомоћ на великим пожарима, као што је то био случај с магацином у Партизанској улици, који је горео почетком године.

- То је показатељ да добро радимо и да професионална ватрогасна јединица има поверења у нас - истиче наш саговорник. - У Новом Саду има око 120 професионалих ватрогасаца који су изузетно стручни и признати у окружењу, а ту је и између 150 и 200 оперативних добровољаца. На териоторији Србије има око 3.500 до 4.000 професионалних ватрогасаца, што није довољно, а имамо потенцијал да добровољних ватрогасаца буде око 10.000. С мало улагања у добровољна друштва, не само град и покрајна, већ и читава држава, могу да имају велико људство које би стручно одреаговало при избијању пожара.


Сић наглашава да су ватрогасци из Петроварадина и Буковца тесно сарађивали и показали пример другима како треба помагати локалној заједници. Он је појаснио да Буковчани од ове године имају ватрогасно возило, па кад су на терену две екипе које знају шта раде ватра се много брже ставља под контролу и гаси.

На позив Ватрогасног савеза Србије, коме је упућен захтев из Сектора за ванредне ситуације, петроварадински добровољци су добили задатак да пријаве број људи који може да учествује у гашењу пожара на Мокрој гори, где је изгорело више од 100 хектара шума. Ватрогасци су се пут Мокре горе упутили у ноћи између 2. и 3. августа, а пожар је локализован за два дана. Из Војводине је у акцији учестовало 30 добровољних ватрогасаца, међу којима је било десет из Новог Сада - пет из Петроварадина, три из Буковца и по један из Ковиља и Будисаве.

- Терен је био изузетно захтеван, нераван и каменит, а пожаром је била захваћена велика површина - истакао је Сић. - Организација је била изузетна и Србија може да се похвали да има ватрогасце који су се сјајно снашли када је реч о шумским пожарима. Одрадили смо одличан посао и било је то ново искуство за чланове ДВД Петроварадин јер нико, сем мене, још није имао искуства у гашењу шумских пожара. Наравно, посебно смо срећни што су наш рад и посвећеност препознати и да смо од професионалаца добили похвале. Том акцијом и сарадњом показан је значај добровољног ватрогаства, које у Војводини има дугу традицију.

Према речима Сића, ранијих године добровољци су “држани по страни” и нису имали прилике да покажу шта знају, напомињући да нико од њих није дошао у Друштво јуче, већ су ту годинама, а чланство се често преноси с колена на колено. Како је објаснио, свако ДВД треба да тежи да буде самоодрживо, да растерети своју локалну самоуправу, а новац који добија треба да усмери за набавку нове опреме, а не за “преживљавање”.

На младима свет остаје

ДВД Петроварадин основано је 1845. године и већ скоро век и по штити град и имовину грађана од пожара.

- Морамо да едукујемо децу, да се упознају са ватрогасним друштвима и са оним што раде, да их навикавамо да долазе у ватрогасни дом, да сваки пут науче нешто ново, да имамо нову генерацију ватрогасаца која ће нас наследити. Тек онда можемо да кажемо да смо на правом путу - казао је Игор Сић. – Наш дом посећује око 30 деце, што је одлично, посебно зато што скоро две године нисмо имали никакве активности због епидемије коронавируса.

 

С. Ковач

Фото: ДВД Петроварадин

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести