Измештање инсталација у центру при крају, стижу путари 

Измештање подземних инсталација око Позоришног трга, у Успенској улици и пролазу између Српског народног позоришта и Тржног центра “Аполо” је при крају и путари би свој део посла у том делу градског језгра требало да почну 15. јуна.
е
Фото: Дневник (В. Фифа)

У Градској управи за грађевинско земљиште и инвестиције истичу да обнова центра напредује планираном динамиком, а сви радови у оквиру прве фазе ће, како је најављено, бити завршени за девет месеци, односно до децембра.

Након што је после вишедеценијског пропадања обновљено прилазно степениште код Српског народног позоришта, околина СНП-а ће, уместо испуцалог мермера, коначно добити нове гранитне плоче, које су већ постављене у Успенској улици. Промене су највидљивије управо у тој улици, где се назиру обриси два нова аутобуска стајалишта, а избетонирана је и ограда око Успенске цркве. Шест стабала је премештено, јер су се налазила на траси планираних радова, а комплетно су измењене инсталације, канализација и телекомуникациони и електро водови.

Будући да је измештање инсталација у завршној фази, креће и градња фонтане на раскршћу Позоришног трга и Успенске улице, недалеко од незавршене зграде Поштанске штедионице. Око тог водоскока с 23 млазнице предвиђене су, иначе, клупе и жардинијере. Планирано је да потпорни зидић око Позоришта буде преобликован у континуалну клупу, док је уз тротоар до зеленог појаса предвиђена бициклистичка стаза. Дуж Успенске улице биће дрворед, с тим да ће, како је у тендерској документацији својевремено наведено, 16 стабала бити сачувано, шест липа пресађено на друга места у граду, а планирана је садња нових 25, делимично израслих лишћара. Осим тога, биће посађено и више од 700 садница украсног шибља, тако да ће зеленило, како је најављено, заузамати више од трећине простора, односно око 2.700 квадрата, што је, по речима надлежних, више него до сада.

У првој фази радова предвиђено је и постављање информационих дисплеја и меморијалне траке, која је замишљена као проток времена, па ће на њој бити угравирани догађаји и занимљивости из историје Новог Сада. Та трака ће пратити трасу некадашње “Мале Јеврејске” улице и пружаће се од зграде „Аполо центра” до информационог стуба, висине седам метара. Такође, биће постављање и четири дигиталне информационе табле, и то по једна за СНП, турустичка, за ГСП, као и на инфо-стубу на крају меморијалне траке. Због обима посла уређивање јавних површина у центру, које се простиру на укупно око 6,82 хектара, подељено је по зонама. Прибављање техничке документације коштало око 19 милиона динара, а пројектовање је поверено “Андзор инжењерингу”, који је на тендеру Градске управе за грађевинско  земљиште и инвестиције учествовао заједно с новосадским фирмама ДБА, Хидрозавод ДТД и  „Геоглобал“, као и „Студиом МС“ из Сомбора и „Кото“ из Београда. Интересантан је податак да су одабрани пројектанти као полазну основу користили победничка решења с архитектонског конкурса од пре неколико година.

За реконструкцију Позоришног трга, Успенске улице и дела пролаза између „Аполо центра” и СНП-а Град ће издвојити око 378 милиона динара, а у наредним фазама је планирано сређивање полукружног трга на месту монтажне гараже и Пролаза Милоша Хаyића, платоа испред старог биоскопа ЈНА, дела Његошеве улице, Трга слободе, Улице Модене и дела Улице краља Алекасандра, као и пролаза уз Менратову палату.

Фото: Дневник (В. Фифа)

Ограђивање Успенске цркве

Паралелно с уређивањем јавних повшина у центру, у току је и градња ограде око храма посвећеног Успењу Пресвете Богородице, а пошто је реч о споменику културе од изузетног значаја, пројекат је урадио градски Завод за заштиту споменика културе, који је задужен и за конзерваторски надзор. Када сви радови буду завршени, црквени посед ће поново бити ограђен, након што је крајем седамдесетих, због градње СНП-а, заједно с парохијским домом срушен. Градски урбанисти су планском документацијом оставили могућност за градњу новог парохијског дома, по угледу на стари, међутим, још није познато да ли ће и када то бити реализовано.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести