Модерна школа која гази крупним корацима напред

Гимназија „Исидора Секулић” ове недеље слави Дан гимназије, од 20. до 25. марта, у част 27 година постојања те познате новосадске образовне институције. Ученици школе, у сарадњи с професорима,

припремили су богат програм за госте, међу којима су и професори и ђаци партнерских школа, Гимназије бр. 13 и Хорског колеyа „Лев Сивухин” из Нижњег Новгорода. Они ће током посете присуствовати и школским часовима да би поделили заједничка искуства с домаћинима.

– Модерна смо гимназија, која иде крупним корацима напред – каже директорка те институције мр Ружица Вукобратовић. – Веома смо опремљени и користимо информационе технологије у настави, а наши професори су обучени за то на семинарима у земљи и иностранству. Учествују и на међународним конференцијама, заједно с нашим ученицима.  Врло смо активни и мислим да је то добро и за колектив и за децу.

Позната по међународној сарадњи, „Исидорина” гимназија већ девет година сарађује с Гимназијом бр. 13, а касније и с Хорским колеyом. Захваљујући том партнерству, на Универзитету „Лобачовски” у руском граду Нижњем Новгороду је отворен Српски центар, с којима је Гимназија потписала споразум те су од прошлог септембра по двоје „Исидориних” ученика њихови студенти. Та размена ће се наставити и у будућности, најављује Ружица Вукобратовић. Гимназија је позната и по Међународној конференцији гимназија 3-К (компјутер–комуникација–култура), која је већ седам пута одржана у тој школи, а у којој учествују и ђаци, који том приликом излажу на енглеском језику.

– Отворени смо и према Истоку и према Западу – сарађујемо са „Челси” академијом из Лондона, гимназијама из Мађарске, Бањалуке... Размењујемо драгоцена искуства и сагледавамо где смо ми у односу на њих, а у све те активности укључени су и наши ученици – обашњава директорка Вукобратовић, која је на том месту протеклих десет година.

Школа је, каже она, организована по принципу тимског рада, а потврду за добро урађен посао налазе у деци која у школу долазе насмејана. Приоритет је редовна настава, али се значајна пажња посвећује и ваннаставним активностима, као што је сарадничка настава, где се о једној теми ученици образују мултидисциплинарно, из углова различитих предмета. Осим енглеског, као првог страног језика, ђаци могу да уче и немачки, односно руски или француски, а та школе и ове године може се похвалити представницима на бројним републичким такмичењима.

Директорка пажњу полаже и на педагошко-инструкциони рад, те често посећује часове и даје смернице, на основу сопственог дугогодишњег искуства. Гимназија „Исидора Секулић”, која данас има 820 ученика у 25 одељења, добитница је Светосавске награде за 2015. годину, а о озбиљном раду те школе говори и то што су прошле године добили проширење за још једно природно-математичко одељење.

– Просвета не сме да се уруши него да буде богатство једне земље, која ће успети само ако је образовање на високом нивоу. Наша деца су изузетна, способна, знају много и треба да искористимо тај наш велики потенцијал. Млади одлазе, а треба да буду у нашој земљи и дају свој допринос. И сама сам извела много генерација, све су то вредне индивидуе и грехота је да оду – поручила је Ружица Вукобратовић.      

Д. Ристић

 

Настава без мобилних телефона

У „Исидориној” гимназији настава се схвата врло озбиљно, те, како каже директорка, на катедрама постоје корпе у које деца одлажу мобилне телефоне пре почетка часа.

– Постоје кодекси пристојног понашања и облачења, на којима инсистирамо, па нема ни исцепаних фармерки и штикли, а ђаци то врло поштују – каже мр Ружица Вукобратовић.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести