У Библиотеци Матице српске више од три милиона публикација

Од када је давне 1864. године пресељена у Нови Сад, Матица српска око себе окупља како Новосађане, тако и све остале заинтересоване за њен богат садржај. Библиотека

броји више од три милиона публикација, које припадају веома прецизно подељеним одсецима: Одељење за књижевност и језик, Одељење за друштвене науке, Литографске науке, Одељење за ликовне уметности, Одељење за сценске уметности и музику, Одељење за природне науке и Рукописно одељење. Ова драгоцена ризница знања на располагању је свих грађанима, а посебно је драгоцена студентима и научним радницима.

Иако се налази у близини самог центра града, назив и значај ове институције не одају утисак доступности грађанима, мада је заправо потпуно супротно. Библиотеку могу користити сви пунолетни грађани. Пре уласка у саму Библиотеку, чланови наилазе на атријум, које у сваком тренутку могу да искорите за предах. Након уласка у просторије Библиотеке, на пријавници је увек доступан једна од портира, који ће пружити више информација о учлањењу. Матуранти, студенти и пензионери који желе да се учлане за годишњу чланарину треба да издвоје 1.200 динара, а остали грађани 1.800. Такође, могуће је платити тродневну, двонедељну или шестомесечну чланарину. По учлањењу, сваки члан добија јединствени број и од тог тренутка су му доступни сви садржаји Библиотеке, као и три читаонице, од којих је једна научна. Места у свим читаоницама су нумерисана, а добијају се приликом одлагања ствари у гардеробу. Наручивање жељене литературе могуће је преко 11 доступних рачунара. Како би чланови што мање чекали, омогућено је наручивање литературе и од куће. У случају да је потребна публикација већ заузета, могућа је њена резервација, када буде опет доступна. Како изношење литературе није дозвољено, у склопу Библиотеке постоји копирница са прописаним ценовником, али и правилима. Није могуће копирати више од 30 страница, због повреде ауторских права, а како се публикације не би оштетиле, некада се мора прибећи и скенирању. Након коришћења литературе, она се или враћа дежурном особљу које ће је раздужити или резервише на још највише три дана.

Ова институција не заостаје ни за једном светском библиотеком, у њој влада исти кодекс понашања, као и главна правила за библиотекаре, прописана од стране Међународне организације за библиотекарство. 

М. Мараш

Д. Фундук

 

Прегршт информација

Професор Филозофског факултета у Новом Саду др Владимир Баровић Матицу сматра основом свог рада, као и научних истраживања.

– Заиста сматрам да је Библиотека Матице српске неопходна свим људима који се баве друштвено-хуманистичким наукама, а и чланарина је сасвим прихватљива. Од велике је помоћи онима који спремају семинарске, дипломске или мастер радове, јер нуди прегршт информација. Овде се чува барем по један примерак сваке публикације објављене годинама уназад, захваљујући Закону о обавезном примерку.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести