CENA VEŠTAČKE INTELIGENCIJE Knjige sečene, skenirane i bačene radi obuke Kloda
U današnjem svetu gde tehnologija brzo napreduje, procesi digitalizacije često dolaze uz cenu, čiju visinu saznamo kasno i slučajno i često bez svesti o tome koliko je visoka.
Jedan takav primer je postupak kojim je kompanija Antropik obučavala svog AI asistenta Kloda, što je otkriveno u sudskim dokumentima.
Klod je napredan sistem veštačke inteligencije koji je dizajniran da pomaže u kreativnom pisanju, obradi teksta i analizi podataka. Njegova sposobnost razumevanja i stvaranja prirodnog jezika čini ga odličnim alatom za istraživanje i produktivnost, a njegovo treniranje uključuje obimnu upotrebu digitalnih resursa.
Kompanija Antropik, kreator AI asistenta Kloda, potrošila je milione dolara na fizičko skeniranje štampanih knjiga, kako bi izgradila svoje veštačke neuronske modele. Naime, u februaru 2024. godine, Antropik je angažovao Toma Turvija, bivšeg rukovodioca partnerstava za projekat skeniranja knjiga Google Books, sa ciljem pribavljanja „svih knjiga na svetu”. Ovaj strateški potez bio je namenjen repliciranju Guglovog uspešnog pristupa digitalizaciji knjiga, koji je izdržao tužbe za autorska prava i postavio ključne presedane za fer upotrebu.
Međutim, u tom procesu, kompanijaAntropik je isekla milione štampanih knjiga iz njihovih poveza, skenirala ih u digitalne datoteke i odbacila originale, isključivo u svrhu treniranja veštačke inteligencije. Ovi detalji otkriveni su u sudskim dokumentima vezanim za presudu o fer upotrebi. Iako je destruktivno skeniranje uobičajena praksa u manjim operacijama, Antropikov pristup bio je neobičan zbog svoje masivnosti. Brzina i niži troškovi destruktivnog procesa bili su važniji od očuvanja fizičkih knjiga.
Sudija u slučaju presudio je da se ova operacija destruktivnog skeniranja kvalifikuje kao fer upotreba, ali samo zato što je Antropik prethodno legalno kupio knjige, uništio svaku štampanu kopiju nakon skeniranja i digitalne datoteke zadržao interno, umesto da ih distribuira. Sudija je proces uporedio sa “uštedom prostora” kroz konverziju formata i proglasio ga transformativnim.