Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"MOLIĆU GRADONAČELNIKA NOVOG SADA DA NAĐEMO LOKACIJU ZA DATA CENTAR" Direktor Kancelarije za IT Jovanović o daljim planovima: Indija i Svetska banka nas hvale

24.02.2026. 11:11 11:21
Piše:
Izvor:
Dnevnik
Михаило Јовановић
Foto: Skrinšot Informer tv

Direktor Kancelarije za IT prof. dr Mihailo Jovanović govorio je danas o planovima do 2030. godine za "Info jutro", na Informer televiziji.

On je govorio da je veliki proboj u svetu veštačke inteligencije napravio napravio ChatGPT, za koji ističe da ga koriste i srednjoškolci, studenti, te da je veliku primenu našao u zdravstvu.

-Trenutno veštačka inteligencija može bolje da očita lekarski nalaz mamografa, skenera ili magnetne rezonance od lekara. Veštačka inteligencija uči na osnovu velikog broja snimaka- rekao je Jovanović i dodao:

-Naša ideja je da sutra kad podignemo naš jezički model, zakačimo sve skenere i magnete, jer je činjenica da moramo da čekamo tri nedelje čitanje nalaza, a veštačka inteligencija ga očita za nekoliko minuta. Lekar mora da donese odluku, ne možemo se u potpunosti prepustiti veštačkoj inteligenciji.

Naši podaci u srpskim DATA centrima

Jovanović je dalje naveo da svi podaci treba da budu u našem DATA centru, da to bude kontrolisano sa naše strane.

-Spominjali smo da dronovi, roboti, prepoznaju neku sliku. Ta vozila znaju sama i da zakoče. To je takođe oblik veštačke inteligencije. Da ne pričamo o ratu i sukobu u Ukrajini, gde dronovi donose primat. Veštačka inteligencija je svuda oko nas, ali je bitno da naši podaci budu u našim DATA centrima u Srbiji- objasnio je.

Direktor Kancelarije za IT podsetio je da ove godine obeležavaju devet godina postojanja.

-Sada smo prionuli da predlažemo Vladi i predsedniku Republike Srbije planove za 2030. i 2035. godinu. I Indija nas hvali, Svetska banka je izašla sa podatkom da smo drugi u Evropi, a 6. u svetu. Moramo da širimo DATA  centar u Kragujevcu i Beogradu, ali i da gradimo nove. Naredni data centar pokrenućemo u Nišu, razgovarali smo s gradonačelnikom. Predložiću predsedniku Vlade da do kraja godine položimo kamen temeljac. Ići ću i u Novi Sad i moliti gradonačelnika da i tamo nađemo mesto za DATA centar- istakao je.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar