JUNSKA SUŠA OBORILA POLJOPRIVREDU NA KOLENA Suncokret, soja i kukuruz u borbi za opstanak KOLIKO KIŠA MOŽE DA POPRAVI ŠTETU
Junska tropska klima bez kapi kiše ostavila je posledice na primarne poljoprivredne kulture kukuruz, soju i suncokreta.
U kojoj meri će se ove biljke u narednom periodu posle kiše razvijati zavisi od hibrida, zemljišta i primene agrotehnike.
Padavine su svakako dobrodošle ali koliko će kišne kapi pomoći da se biljke oporave zavisiće od stanja useva od njive do njive.
Ono što je zajedničko za sve ratarske kulture jeste da su niske, da su na nekim njivama donji listovima na usevima počeli da žute, ili su već suvi.
Nisu svi kukuruzi propali, ali deo jeste, i u naredne dve-tri sedmice znaće se koliko je sadašnji kišni talas doprineo da se žitarica spase posle žege (dr Goran Bekavac)
Soji kiša neće puno pomoći. Uljarica se neće opraviti čak i ako u narednim danima i mesecima bude smena lepog vremena i padavina.
- Tropski junski talas je predugo trajao i u predstojećoj žetvi ne mogu se očekivati ni prosečni prinosi - izjavio je dr Vojin Đukića sa Instituta za ratarastvo i povrtarstvo Novi Sad.
- Kiša će doprineti da se formira više mahuna onoj soji koja je sejana u kasnijoj setvi krajem aprila i početkom maja, ali na poljima gde je uljarica sejana ranije donji listovi su požuteli i topla sušna klima je odbacila mahune.Toj soji kiša sada ne pomaže. Uljarica je niska, 20 do 30 centimetara, a trebalo je da bude u ovo doba godine od 50 do 70 centimetara.
Po rečima dr Gorana Bekavca sa Instituta za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad nisu svi kukuruzi propali, ali deo jeste, i u narednih dve do tri sedmice znaće se koliko je sadašnji kišni talas doprineo da se žitarica spase posle žege, pošto su ratari žitaricu sejali tokom aprila, u ranijoj i kasnijoj setvi.
- Kukuruz koji je kasnije sejan sada je u generativnoj fazi pa je kiša stigla u pravo vreme -kazao je dr Bekavac.
- Tropska klima nije godila uopšteno kukuruzima ali je dobro bilo to što noći nisu bile tropske i i te niže noće temperature su u izvesnoj meri spasle kukuruz, ali je ostao nizak, nije odviše ni zelen, na nekim poljimaje promenio boju a gotovo na svim njivama vidljivo je da ima uvrnute lisotove.To dokazuje da se žitarica borila sa visokom dnevnom temperaturom.
Iako suncokret podnosi suvo i tolo vreme dug junski vreo period bez kiše ni njenu nije godio.
Zlatnog zrna na 960.000 hektara
Kukuruza tradicionalno najviše sejemo u odnosu na druge primarne poljoprivredne kulture.
Republički zavod za statistiku je objavio da su očekivane površine pod kukuruzom malo iznad 960.000 hektara, da je proizvodnja suncokreta na oko 242.000 hektara, a soje na oko 206.000 hektara.
U odnosu na prošlu setvu statisitka kaže da kukuruza imamo manje posejanog za 2,7 odsto nego u setvi 2024 godini, suncokreta za 2,5 procenta a soje za 5,8 procenata.
- Na njivama usev izgleda u zavisnosti od primene agrotehnike - kazao je dr Vladimir Miklič sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
- Tamo gde ratari nisu štedeli u agrotehničkim merama izgleda bolje odnosno lošije gde je potpuna agortehnika izostala.
Dr Miklič napominje da se za suncokrete ne može raći da dobro izgledaju već solidno. - Na većem delu površina je procvetao ali ima i gde je precvetao. Ove sezone uljarica se morala na nekim poljima presejavati zbog loše klime tokom aprila i na tim parcelama tek je sada krenuo da cveta, i kiša mu odgovara. Ali generalno za sve suncokretre se može reći da su niski i to nije dobro ni sada, a neće biti ni kasnije ukoliko ostane na toj visini.