overcast clouds
20°C
10.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1835
usd
99.8326
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЈУНСКА СУША ОБОРИЛА ПОЉОПРИВРЕДУ НА КОЛЕНА Сунцокрет, соја и кукуруз у борби за опстанак КОЛИКО КИША МОЖЕ ДА ПОПРАВИ ШТЕТУ

10.07.2025. 08:33 08:48
Извор:
Дневник
komvo
Фото: Дневник / Pixabay.com

Јунска тропска клима без капи кише оставила је последице на примарне пољопривредне културе кукуруз, соју и сунцокрета.

У којој мери ће се ове биљке у наредном периоду после кише развијати зависи од хибрида, земљишта и примене агротехнике.

Падавине су свакако добродошле али колико ће кишне капи помоћи да се биљке опораве зависиће од стања усева од њиве до њиве. 
Оно што је заједничко за све ратарске културе јесте да су ниске, да су на неким њивама доњи листовима на усевима почели да жуте, или су већ суви.

 Нису сви кукурузи пропали, али део јесте, и у наредне две-три седмице знаће се колико је садашњи кишни талас допринео да се житарица спасе после жеге (др Горан Бекавац)
 

Соји киша неће пуно помоћи. Уљарица се неће оправити чак и ако у наредним данима и месецима буде смена лепог времена и падавина.

- Тропски јунски талас је предуго трајао и у предстојећој жетви не могу се очекивати ни просечни приноси - изјавио је др Војин Ђукића са Института за ратараство и повртарство Нови Сад. 

кукуруз
Фото: Дневник / Ф. Бакић

- Киша ће допринети да се формира више махуна оној соји која је сејана у каснијој сетви крајем априла и почетком маја, али на пољима где је уљарица сејана раније доњи листови су пожутели и топла сушна клима је одбацила махуне.Тој соји киша сада не помаже. Уљарица је ниска, 20 до 30 центиметара, а требало је да буде у ово доба године од 50 до 70 центиметара.

По речима др Горана Бекавца са Института за ратарство и повртарство Нови Сад нису сви кукурузи пропали, али део јесте, и у наредних две до три седмице знаће се колико је садашњи кишни талас допринео да се житарица спасе после жеге, пошто су ратари житарицу сејали током априла, у ранијој и каснијој сетви. 

- Кукуруз који је касније сејан сада је у генеративној фази па је киша стигла у право време -казао је др Бекавац. 

- Тропска клима није годила уопштено кукурузима али је добро било то што ноћи нису биле тропске и и те ниже ноће температуре су у извесној мери спасле кукуруз, али је остао низак, није одвише ни зелен, на неким пољимаје променио боју а готово на свим њивама видљиво је да има уврнуте лисотове.То доказује да се житарица борила са високом дневном температуром.

Иако сунцокрет подноси суво и толо време дуг јунски врео период без кише ни њену није годио. 

Златног зрна на 960.000 хектара

Кукуруза традиционално највише сејемо у односу на друге примарне пољопривредне културе.

Републички завод за статистику је објавио да су очекиване површине под кукурузом мало изнад 960.000 хектара, да je производња сунцокрета на око 242.000 хектара, а соје на око 206.000 хектара. 

У односу на прошлу сетву статиситка каже да кукуруза имамо мање посејаног за 2,7 одсто него у сетви 2024 години, сунцокрета за 2,5 процента а соје за 5,8 процената.

- На њивама усев изгледа у зависности од примене агротехнике - казао је др Владимир Миклич са новосадског Института за ратарство и повртарство. 

- Тамо где ратари нису штедели у агротехничким мерама изгледа боље односно лошије где је потпуна агортехника изостала. 

сунцокрет
Фото: Pixabay.com

Др Миклич напомиње да се за сунцокрете не може раћи да добро изгледају већ солидно. - На већем делу површина је процветао али има и где је прецветао. Ове сезоне уљарица се морала на неким пољима пресејавати због лоше климе током априла и на тим парцелама тек је сада кренуо да цвета, и киша му одговара. Али генерално за све сунцокретре се може рећи да су ниски и то није добро ни сада, а неће бити ни касније уколико остане на тој висини.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар