Istraživanje o kvalitetu života pacijenata sa rakom pluća
Ovih dana navršava se tačno dve godine od kada su savremene terapije za rak pluća stavljene na listu lekova o trošku RFZO. Time su, nakon višegodišnje borbe udruženja pacijenata i lekara, savremeni lekovi postali dostupni i pacijentima u Srbiji.
Zahvaljujući toj odluci, više stotina pacijenata obolelih od raka pluća dobilo je mogućnost da se leči, živi i radi, jer se uz pomoć novih lekova, može vrlo kvalitetno živeti.
Udruženje pacijenata za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ je zajedno sa lekarima Klinike za pulmologiju UKC Srbije, sprovelo veliko istraživanje o kvalitetu života i lečenja pacijenata sa rakom pluća, koji primaju savremene terapije.
Direktorka republičkog fonda za zdravstveno osiguranje profesorka dr Sanja Radojević Škodrić rekla je kako država ima jasan stav od 2017. godine povodom stavljanja novih inovativnih lekova na Listu lekova i u tome od tada postoji kontinuitet. Za sada, lista inovativnih lekova izlazi jednom godišnje, a cilj je da izlazi i češće.
- Inovativna terapija za karcinom pluća koja je stavljena na listu lekova početkom 2020. godine je obezbeđena za sve pacijente koji ispunjavaju stručne kriterijume i država je postavila kao cilj da, kada se obezbeđuju inovativni lekovi, oni budu dostupni za sve pacijente kojima je potrebna što ćemo i nastaviti - rekla je dr Radojević Škodrić.
U istraživanju, koje je sprovedeno tokom marta i aprila 2022. godine, učestvovalo je 65 pacijenata (43 muškarca i 22 žene) koji primaju savremene terapije, što predstavlja gotovo 15 odsto od ukupnog broja pacijenata koji se leče novim lekovima u svim bolnicama u Srbiji o trošku RFZO. Najmlađi pacijent koji je učestvovao u anketi ima svega 41, a najstariji 73 godine.
Na pitanje „Šta bi promenili i unapredili kada je dijagnostika i lečenje pacijenata koji su suspektni na rak pluća u pitanju“, njih 75 odsto na prvom mestu smatra da država treba što pre da organizuje skrining na rano otkrivanje raka pluća, na drugo mestu, za šta se opredelilo 50 odsto ispitanih, je da bi država trebalo da poveća dostupnost savremenih terapija svima kojima bi one pomogle, 30 odsto smatra da prioritet treba da bude brža dijagnostika, a 25 odsto da glavni prioritet treba da bude dodatna edukacija lekara u domovima zdravlja, kako bi na vreme prepoznali simptome raka pluća.
Prezentujući podatke istraživanja direktor Klinike za plućne bolesti UKC Srbije dr Mihailo Stjepanović, ukazao je na zabrinjavajući podatak da je polovina anketiranih ranije bila pušač, a da četvrtina i dalje puši.
- Gotovo 70 odsto ispitanika više od tri godine živi sa dijagnozom raka pluća. Skoro 60 odsto pacijenata prvi simptom koji su imali pre postavljanja dijagnoze je bio jak i uporan kašalj, 30 odsto je osećalo umor, a oko 40 odsto njih je navelo bol u ramenu/ruci, odnosno grudnom košu. Koliko je važno da građani ne zanemaruju simptome, pokazuje i podatak da se polovina ispitanika javila lekaru i dobilo dijagnozu raka pluća za manje od mesec dana - rekao je dr Stjepanović.
Što se tiče protoka vremena od prvih simptoma do početka lečenja, odnosno dobijanja savremene terapije, podaci su raznoliki: 20 odsto njih je započelo sa terapijom već u prva dva meseca od pojave simptoma, 30 odsto za manje od tri meseca, 25 odsto između tri do pet meseci, a čak 25 odsto ispitanika započelo je lečenje savremenim lekovima tek nakon šest i više meseci. Vreme čekanja za početak lečenja najviše je uzrokovano komplikovanim procedurama, odnosno snalaženjem pacijenata za dijagnostiku i to pre svega skenera, za koji je 50 odsto anketiranih izjavilo da im je bio najveći problem sa kojim su se suočili tokom postavljanja dijagnoze, dok je njih 25 odsto istaklo dugo čekanje na bronhoskopiju.
- Polovina ispitanika prima nove lekove između 15 i 24 meseca, a čak 20 odsto njih kvalitetno živi i normalno funkcioniše uz savremene terapije duže od 24 meseca. Podatak za ponos svih je da postoje i četiri pacijenta koji primaju savremene lekove duže od četiri, a neki i gotovo pet godina. To je produženje života, koje je do pre nekoliko godina bilo nezamislivo. Ti pacijenti su lečeni godinama iz donacije, a od pre dve godine njihovo lečenje je preuzeo RFZO. Verujem da će u budućnosti takvih primera biti sve više, naročito ukoliko RFZO proširi indikacije za dobijanje savremenih lekova i da ćemo tada o raku pluća govoriti, više kao hroničnoj, a ne smrtonosnoj bolesti – istakla je Olja Ćorović, iz Udruženja za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“.
LJ. Petrović