Tvoja reč, Radovan Laćarak (20): „IT magazin” je prozor u svet tehnologije
Čim je došao u priliku da se do’vati interneta, Radovan Raša Laćarak (20) iz Silbaša, još u sedmom osnovne, pokrenuo je sajt „Magazin”, koji mu je omogućio da se poveže sa svetom.
Nekoliko godina kasnije, taj portal je prerastao u specijalizovani medij „IT magazin” koji danas okuplja petoro mladih ljudi, a u potrazi je i za novim volonterima. Raša je, inače, student druge godine novinarstva na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, te se slobodno može reći da je u medijima odmalena.
„Čim si drugačiji u manjim selima, nemaš nikoga“, kaže Radovan. „Onda sam napravio ovaj sajt da imam nekog svog prijatelja. Preko njega sam upoznavao ljude iz drugih mesta i zemalja, i tako sam stvarao kontakte.“
Kakav je to bio sajt?
„To je bio informativni sajt, na njemu je bilo svega: od politike i kulture, preko muzike i slično... Bilo je autorskih tekstova i preuzetih iz drugih medija. Kasnije sam video da mogu da se baziram na nešto što sam tad izučavao u srednjoj školi, a to su telekomunikacije. Odlučio sam da se bavim samo tehnologijom, i tu su me podržali profesori iz srednje škole i pomagali su mi. Od tada je promenjen ceo koncept.“
Da li se sajt oduvek isto zvao ili je i on promenio ime?
„U početku se zvao samo „Magazin”, a kad sam promenio koncept, dodao sam „IT”. Menjali smo logotip nekoliko puta, ali je naziv isti.
Koliko imaš članova koji rade na sajtu?
„Za sad nas je petoro. To su ljudi koji pišu i održavaju sam sajt da bi sve funkcionisalo. Ima studenata žurnalistike, a neki su već završili fakultete. Mi i dalje tražimo ljude koji bi hteli da volontiraju kod nas.“
Ko vam je ciljna grupa?
„Usmereni smo na srpsko tržište, a u poslednje vreme imamo dosta čitalaca iz dijaspore.“
Šta su vam glavne teme?
„To su tekstovi koji prate razvoj IT scene kod nas i u inostranstvu. Kod nas IT kaska za svetom, tako da se fokusiramo na to šta društvene mreže izbacuju od novina.“
Onda možemo da kažemo da je ta vrsta magazina pun pogodak u našem društvu...?
„Tako je. Analiziramo posledice i benefite koje donosi tehnologija.“
Koliko „IT magazin” zvanično postoji?
„Zaparvo, on zvanično još ne postoji jer ga nismo registrovali kao medij. Ove godine ga registrujem, jednostavno, nisam do sad izučavao pravo i nisam znao šta mi sve treba za to.“
Koliko si zadovoljan statistikom pregleda?
„Statistika je sasvim solidna za medij koji je, da kažemo, lokalni. Mi ne izbacujemo 200 objava u toku dana, već imamo po dve, a gledamo da one pogode našu ciljnu grupu. Lepo smo prihvaćeni i kad je reč o kompanijama s kojima sarađujemo, ali i drugim medijima, s kojima imamo lepu međusobnu saradnju.“
A šta Raša voli da radi u slobodno vreme kad se ne bavi „IT magazinom” i studijama?
„Recimo, volim da analiziram prirodu i da je slikam. To mi je postalo hobi pre dve godine.“
Da li je to balans između tehnologije i umetnosti?
„Da, to mi pruža priliku da izađem napolje, da ne gledam stalno u računar. Slikam mobilnim telefonom prirodu i gledam da sliku u foto-šopu napravim onako kako bih ja predvideo će izgledati u budućnosti.“
Znači, kako god da okreneš, uvek se vraćaš kompjuteru i monitoru?
„Da, nažalost.“
L. Radlovački