Zbog predomišljanja milioni evra odlaze u sivu zonu
Nedavno formirana Radna grupa za legalizaciju kanabisa trebalo bi da se pozabavi rešenjima i radom na izmenama i dopunama Zakona o psihoaktivnim i kontrolisanim supstancama.
Time bi se stvorili uslovi da se i kod nas zakonski dozvoli upotreba kanabisa u zdravstvenom sistemu, kaže za „Dnevnik” poslanica NS i koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Dubravka Filipovski koja je s proleća ove godine u parlamentu Srbije pokrenula pitanje lagelizacije upotrebe kanabisa u medicinske svrhe.
Ono što traži Filipovski upravo se dešava u Hrvatskoj čija je vlada objavila da je Povereništvo za analizu i preporuke primene indijske konoplje u medicinske svrhe preporučilo korištenje kanabisa u medicinske svrhe, čime su komšije na korak do legalizacija kanabisa jer „u Hrvatskoj više nema više dileme da olakšava tegobe obolelima od multiple skleroze, karcinoma, HIV-a”.
- Apsolutno sam za legalizaciju kanabisa. Prvi razlog je što veliki broj građana obolelih od kancera koristi to ulje. Kupuje ga za velike svote novca na crnom tržištu, što znači da je proizvod bez ikakve kontrole, a time je sumnjivog kvaliteta. Drugi razlog je zato što je Srbija, nažalost, prva zemlja u Evropi po smrtnosti od raka, koja na godišnjem nivou raste za 2,5 posto. Stoga treba da sledimo zemlje u regionu kao što su Rumunija, Slovenija, a sada i Hrvatska, i pristupimo izmenima i dopunama Zakona o psihoaktivnim supstancama, ističe Filipovska i ukazauje na značaju ulogu „Dnevnika” koji akteulizuje ovu temu izuzetno važnu za teško obolele ljude.
Član Odbora za zdravlje Skupštine Srbije, poslanik DS prof. dr Dušan Milisavljević za naš list je rekao da ni kao parlamentarac, ni lekar, ne beži od teme upotrebe i legalizacije kanabisa. Tom pitanju, po njegovoj oceni, treba ozbiljno pristupiti. Milosavljević se pritom ograđuje od efekta konzulmiranja ovog ulja.
- Mislim da medicina kao struka nikada nije bila, niti će biti, zatvorena za novine u razvoju lekova. Stoga smatram da je dobrodošlo sve što pacijentu može da pomogne, što mu ide u korist. Međutim, što se tiče kanabisa, u startu se ograničavam, jer odluku o njegovoj upotrebi treba da donese konzilijum doktora.
Ukoliko bi se krenulo u legalizaciju samo zarad medicinske upotrebe, to znači da se isključivo za to mora i koristiti. Takođe, javnost treba detaljno informisati, da ne dolazi u zabludu putem društvenih mreža, da olako prihvataju savete onih koji kanabis možda koriste i u neke druge svrhe - objašnjava Milosavljević. On skreće pažnju da oboleli prvenstveno treba da zatraže savet od lekara, onkologa, a ne na internetu.
Šef Poslaničke grupe SNS Zoran Babić rekao je da je lečenje kanabisom pitanje za medicinske stručnjake, i da će oberučke prihvatiti upotrebu ulja ukoliko lekari odluče da je to dobro za ljude.I dok se u Srbiji čeka legalizacija, teško oboleli ulje kanabisa nabavljaju na crno. Jedna doza košta od 200 do 250 evra. Predstavnici Udruženja „Lekalizacija” procenjuju da pacijenti koji koriste kanabis, ostavljaju milione evra godišnje u sivoj zoni.
Vladimir Đuričić
Slučaj Huanita Luksetića
Interesantno je za hrvatsko „da” legalizaciji presudio slučaj Huanita Luksetića, obolelog od multiple skleroze. Tridesetsedmogodišnji Riječanin bio je uhapšen jer je uzgajao marihuanu koju je, kako je tvrdio, koristio za sopstveno lečenje. Predsednik Komisije za primenu indijske konoplje u medicini Ognjen Brborović kaže da je to dovelo do paradoksalne situacije: svima u Hrvatskoj bilo je jasno da mnogo bolesnika koristi kanabis, ali svi, kako kaže, žmure. Teškim bolesnicima pretilo se i u Hrvatskoj zatvorima, a nadležni su shvatili da je takvo stanje neodrživo.