Rudno bogatstvo Srbije oko 550 milijardi evra
Eksploatacija rudnog bogatstva u Srbiji mora biti u skladu sa zaštitom životne sredine, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović, na otvaranju dvodnevne Jedanaeste međunarodne konferencije o mineralnim resursima u Srbiji „Održivi rast kroz odgovorno rudarstvo”, koja se održava u Beogradu.
Ona je ukazala da je rudno bogatstvo Srbije procenjeno na više od 550 milijardi evra, a naša zemlja je bogata i kritičnim sirovinama, poput litijuma, bakra i zlata, bez kojih nema razvoja savremenog sveta.
„Ali je poruka za svakog, bilo da su investitiori, partneri iz drugih država ili civilni sektor, da svaki korak u eksploataciji mora biti u skladu sa zaštitom životne sredine, naglasila je Mihajlovićeva.
Konferencije o mineralnim resursima u Srbiji, pod nazivom „Održivi rast kroz odgovorno rudarstvo”, održava se danas i sutra u Beogradu.
„Kako ćemo litijum eksploatisati zavisi od svih nas, države i građana koji moraju da budu dobro informisani šta nam znači takva sirovina. Period istraživanja i eksploatacije može da bude jako dugačak. Svesni smo da imamo neke sirovine, moramo da ih istražimo da vidimo čime raspolažemo, a ukoliko ih budemo eksploatisali, to ćemo učiniti na zdrav i održiv način”, naglasila je ministarka Mihajlović.
Ocenila je da je mnogo otpora ekspoloataciji svih mineralnih sirovina u Srbiji i dodala da će ono što će se dešavati u narednim decenijama zavisiti od nas.
„Bez obzira na neargumentovane napade i pritiske, moramo da idemo napred. Trebaju nam mineralne sirovine i treba da ih eksploatišemo i koristimo”, zaključila je ona.
Konferencija ima za cilj razmenu informacija i ideja iz oblasti rudarstva, geologije i geofizike, a fokusiraće se na značajan doprinos rudarskog sektora na ekonomski razvoj zemalja.
- Da bismo imali zeleniju budućnost i smanjili emisiju štetnih gasova i unapredili električna vozila, moramo da prepoznamo da će svetu trebati više rudarstva, naročito kad su u pitanju kritične sirovine, rekao je ambasador Kanade Džajls Norman .
Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović rekla je da je litijum jedna od kritičnih sirovina u svetu, da ne postoje projekti u rudarstvu i energetici na globalnom nivou bez litijuma, a da će se u projektu „Jadar” koristiti najnovije tehnologije.
Ona je rekla da je projekat „Jadar” potencijalna razvojna šansa za Srbiju, ali da će realizacija tog projekta zavisiti od procene uticaja na životnu sredinu i odluke građana na referendumu, saopšteno je iz resornog ministarstva.
„Mislim da je to dobar projekat, ali postoje uslovi koje mora da ispuni, pre svega one koji se tiču zaštite životne sredine. Mi želimo kompletan lanac proizvodnje, od rudnika, preko fabrike litijumskih baterija do fabrike električnih vozila. To znači i posao za više hiljada ljudi, od toga samo dve hiljade u rudniku i doprinos BDP-u od 17 milijardi evra. Ali, kako je predsednik Vučić i najavio, o svemu će konačnu odluku doneti građani na referendumu i to pošto dobiju sve informacije”, rekla je Mihajlovićeva.
„Svetska banka je procenila da će tri do pet puta porasti cena tih sirovina koje su osnova za nove energije i čiste tehnologije u industriji, poljoprivredi, infrastrukturi i medicini. Kritične miniralne sirovine su bitne za našu budućnost i predstavljaju prelaz ka niskougljeničnoj energiji”, rekao je Norman.
Ambasador Kanade je naglasio da je njegova zemlja posvećena cilju da postane svetski lider u ovoj oblasti, u strateškom partnerstvu sa SAD i EU.
„Nadam se da će zemlje poput Srbije da se pridruže na principima ekološke održivosti i transparentnosti. To će obezbediti da imamo više visokoplaćenih poslova i dobijemo ulogu u uspostavljanju lanaca snabdevanja mineralnim sirovinama u budućnsti“, rekao je ambasador Norman.
D. Mlađenović