Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Plate direktora ogledalo države

14.02.2016. 20:31 13:33
Piše:

Jednaka plata za jednak rad moguća je samo u uređenoj državi. Nacrt zakona o platama upravo to donosi - red u sistem plata u javnom sektoru, koji je sada netransparentan i neupravljiv, jednom rečju jedan „začarani krug“.

Ako želimo veće plate našim zaposlenima da bi bili motivisaniji, produktivniji, moramo za početak da pošteno „snimimo“ ko koliko treba da zarađuje, a gde je sad. Takođe, da uvedemo vrednovanje rada i shodno tome, napredovanje, izjavila je u intervjuu „Dnevniku“ potpredsednica Vlade i ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Kori Udovički dajući svoje viđenje važnosti nacrta zakona o platama koji čeka da prođe Vladu i stigne u Skupštinu Srbije. Očekivanja su da se to desi u ovom mandatu parlamenta.

Kada je oblast toliko bitna, zašto se ovoliko kasni sa zakonom?



– Zanimljivo je da na nešto što se nije uradilo 20 godina, imamo veliko nestrpljenje kada kasnimo nekoliko dana ili meseci. Dug je put bio do ovog nacrta. Preteča ovog zakona je bila spremljena još letos kao jedan jedinstven zakon. Kada shvatite da je ovaj zakon ogledalo svega što je narušeno u odnosima u sistemu javne uprave i da jedan deo ne možete da popravite dok to ne uradite i sa drugim, onda promenite taktiku i krenete sa realnijem scenarijom. 



Kako smo dospeli na najnižu lestvicu, odnosno ovako urušeni sistem?



– Devedesetih godina, kada su se finansije, odnosi i disciplina urušili, građani su se snalazili kako su umeli pošto nisu mogli da žive od svojih plata. Odnos zarada je narušen kako od političke snage i uticaja nekih interesnih grupa, tako i u zavisnosti da li je priroda posla bila takva da je dozvoljavala snalaženje. Zato sada lekari imaju manje plate nego što bi trebalo, ali neretko radno vreme iskoriste za privatan posao. To je slučaj i u još nekim sektorima. Stoga ne možemo da krenemo u popravljanje odnosa zarada, bez da se ozbiljnije posvetimo i merenju učinka zaposlenih, koliko i koliko kvalitetno rade tokom radnog vremena. Ovaj zakon predviđa da će zarade zavisiti i od toga.



Zvuči daleko trenutak kada će se omogućiti veće plate lekarima, prosvetarima ...?



– Sprovođenje ovog zakona omogući će nam da vidimo ko ima i koliki, prioritet pri povećanju zarada, ali koliko će brzo zarade moći da rastu ne zavisi od ovog zakona, već od budžetskih mogućnosti. Zakon postavlja jasne principe sistema, jasne korake kako će se uređivati plate na dalje, i što je najvažnije odmah obezbediti transparentnost. Bez transperentnosti sistem neće moći dalje da se uređuje. Znate, svako vidi ono što nema i šta neko drugi ima, a ne vidi obratno - ono što on ima, a drugi nema. Brzina prilagođavanja na nove, veće, ali i usklađenije zarade, zavisiće od raspoloživih sredstava u budžetu, koje opet zavise od produktivnosti i uređenosti naše zemlje. 



Govorilo se da ovaj zakon o platama ne žele oni koji se plaše transparentne zarade Ipak, najviše je “zabolelo“ to što su javna preduzeća, odnosno njihovi direktori, izuzeti iz njega?



Ona nisu izuzeta, već prosto ne pripadaju tu.



Kako to mislite?



– Činjenica je da neuređene plate u javnim preduzećima pokazuju da imamo problem sa njihovom neodgovornošću, da im je najpotrebnija ozbiljna reforma. Ali plate u njihovom slučaju su simptom problema, koji se ne rešava propisivanjem plata već boljim nadzorom nad njihovim poslovanjem i unapređivanjem njihovog korporativnog upravljanja. Nigde se u normalnim tržišnim ekonomijama plate u javnim preduzećima ne uređuju ovakvim zakonom. Javna preduzeća su privreda, a ne država, bez obzira što su u državnom vlasništvu. Ona su na tržištu, čak i kad su monopolisti, zapošljavaju sijaset profila, koji se lako porede sa tržištem, a teško poslovima u državi. Zakon o radu, po kojem posluju, predviđa da u slučaju gubitka mogu da spuste plate na minimalac.



Ali, se to ne dešava.



– Pošto se to ne dešava, očigledno je da nije problem u zakonu koji uređuje njihove plate, već u načinu na koji se njima upravlja, kao i u potrebi da se ona restrukturiraju. Na tome rade Ministarstvo privrede i druga resorna ministarstva. Upravo je novi zakon o javnim preduzećima pred Skupštinom.



Ubacili ste funkcionere izvršne vlasti u zakon?



– Da, na tom pitanju, koje je otvoreno u javnoj raspravi, insistirala je i Svetska banka. Rezultat je da će se sad plate funkcionera u izvršnoj vlasti urediti tako da rukovodioci ne zarađuju manje nego službenici za čiji rad odgovaraju.



Vladimir Đuričić

 

I  minuli rad, bolovanje, odmor



– Veoma je važno u kreiranju zakona koji se tiče svih, da svi i učestvuju. Zato smo otvoreno i ozbiljno pristupili javnoj raspravi o zakonu o platama u javnom sektoru, u više navrata razgovarali sa socijalnim partnerima, stručnom javnošću, nezavisnim telima, narodnim poslanicima i drugima. I to nam je praksa za svaki zakon koji smo pripremali. Preduslov da ga uputim na Vladu je bio i jasna saglasnost Socijalno-ekonomskog saveta – kaže Kori Udovički. – Sa sindikatima smo se usaglasili da zakon prepozna minuli rad kao poseban dodatak i da se obračunava naknada plate za bolovanje i odmor na prosečnu, a ne osnovnu platu.



 

Piše:
Pošaljite komentar