Izbeglička kriza: EU mora da kaže da li prima ili ne izbeglice
Ministar unutaršnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je danas u Nišu da se u odnosu prema izbeglicama ne može igrati dvostruka igra, te da Srbija želi da bude deo rešenja, ali ne i kolateralna žrtva.
Zato, kazao je ministar policije, Evropa mora da kaže da li izbeglice prima ili ih ne prima.
"Ono što mi očekujemo od EU je da nam kaže šta je obrazac dobrog evropskog ponašanja, da li je to ono što se radi u Nemačkoj gde se izbeglice dočekuju sa lekovima i hranom ili je to obrazac gde se dočekuju sa ogradama, policijom i suzavcem", rekao je Stefanović novinarima.
On je dodao da EU treba da kaže "ne šta je zakon, već šta je evropska norma, šta je to što su evropske vrednosti koje Srbija treba da deli".
"Prosto hoćemo da znamo šta treba Srbija da radi zato što ovo pitanje nije pitanje koje treba samo naša zemlja da rešava", rekao je ministar policije.
Prema njegovim rečima, što Evropa bude efikasnija u donošenju sveobuhvatnog rešenja to će ova kriza moći brže da se reši.
Stefanović je rekao da za Srbiju ne mogu da važe jedna, a za druge zemlje druga pravila i da Srbija to ne može da prihvati kao odgovor.
On je rekao da je Srbija Mađarskoj uputila protestnu notu zbog suzavca, ali da mi sa tom zemljom želimo najbolje moguće odnose, da ovo nije loš odnos između Srbije i Mađarske i da je reč o problemu koji dodiruje sve tranzitne zemlje.
"Srbija hoće da bude deo rešenja, ali ne želi da bude kolateralna žrtva", istakao je Stefanović.
On je dodao da naša zemlja raspolaže sa biometrijskim podacima za izbeglice, da te podatke razmenjuje preko Eurostata i na taj način se štiti od mogućeg terorizma, kao i da nisu tačne neke priče da prilikom uzimanja podataka izbeglice bacaju papire za registraciju.
Stefanović je rekao da se moramo truditi da uspostavimo normalan život i za stanovnike Srbije i da u saradnji sa svima zaštitimo svoju sigurnost i bezbednost, a da prema izbeglicama obezbedimo ljudski i human tretman.
"Mi ih nećemo tući, ni bacati suzavac, jer je vreme tuče i razbijanja glava za Srbiju završeno", poručio je Stefanović.
On je istakao da je posao policije, koja je upućena na granični prelaz ka Mađarskoj, da izbeglicama objasni da način na koji su juče pokušali da ostvare svoja prava nije dobar, da time ugrožavaju i sebe i druge i da Srbija to neće dozvoliti.
"To je urodilo plodom, ti ljudi su se povukli i mi sada nemamo tu vrstu problema", napomenuo je ministar policije.
Navodeći da je u kontaktu sa svojim mađarskim kolegom Laslom Pinterom, Stefanović je rekao da će Mađarska danas i sutra dozvoliti ulaz određenom broju žena i dece, kao i da je pritisak izbeglica na prelazima Horgoš i Horgoš 2 posle tih razgovora smanjen.
Na pitanje koliki broj policajaca je upućen na granicu sa Mađarskom, Stefanović je rekao - dovoljan, ne precizirajući o kolikom broju policajaca se tačno radi.
Upitan da prokomentariše izjavu hrvatske predsednice Kolinde Grabar Kitarović o tome da "ne želi da u Hrvatskoj gleda scene kakve se viđaju u Makedoniji, Srbiji ili Mađarskoj", Stefanović je rekao da ne zna na koje je tačno slike mislila i "da nije valjda mislila na one slike uništavanje ćiriličnih tabli".
"Što se tiče izbeglica Hrvatska je članica EU i neka se dogovori sa EU o prihvatu i tretmanu izbeglica" rekao je on, dodajući da Srbija sa Hrvatskom želi dobre susetske odnose.
Stefanović je danas sa saradnicima prisustvovao predaji vatrogasnih vozila iz Rusije u sedištu Srpsko - ruskog humanitarnoh centra u Nišu.
Vulin: Očekuje se novi talas izbeglica
Vlada Srbije će učiniti sve da očuva svakodnevni život građana Srbije, ali će takođe uraditi sve da izbeglicama sa Bliskog istoka omogući tranzit kroz našu zemlju, osim primene sile, rekao je ministar za rad Aleksandar Vulin osudivši ponašanje mađarske policije prema izbeglicama na graničnom prelazu Horgoš 2 u sredu.
Nijedna zemlja, kazao je, nema prava da baca vodene topove i gumene metke na prostor druge zemlje šo se desilo.
"Mi smo bez upotrebe sile uspevali da smirimo situaciju, da napravimo odgovarajući kordon", rekao je Vulin novinarima.
Ministar je najavo da će i danas razgovarati sa migrantima, kao i da to čine i aktivisti na terenu kako bi ih ubedili da se vrate u prihvatne centre.
"Mi pokušavamo da ih ubedimo da se vrate u centre, ali nećemo kristiti silu. Jeste, i Srbija je mogla da pošalje 50 ili 100 policajaca i da te ljude brutalno teramo sa prelaza, ali mi to nećemo", istakao je Vulin.
Nedopustivo je, kazao je, da se na takav način primenjuje sila kako je mađarska policija učinila juče.
"Sve ostalo dolazi u obzir, sve ćemo uraditi što je do nas, osim upotrebe sile", rekao je ministar, ističući da su Srbi human narod koji ima "iskustvo u izbeglištvu" i da se na migrante ne može gledati kao pretnju, već da treba razumeti ono kroz šta prolaze.
Vulin očekuje da će tokom dana u Srbiju doći do 2.000 migranata iz pravca Makedonije i Grčke i da će svima biti pružena adekvatna pomoć.
On je novinarima rekao da su trenutno zatvoreni prelazi Horgoš 1 i 2, kao i Bački Vinogradi i da je na prelazu Horgoš 1 jutros bilo 300 ljudi, dok je na Horgošu 2 bilo njih 700.
U prihvatnom centru Kanjiža se, prema njegovim rečima, nalazi oko 200 izbeglica. Jutros je u Preševu registrovano oko 1.500 migranata, a 150 njih u Dimitrovgradu.
"Očekujem tokom dana da će iz pravca Makedonije i Grčke doći još do 2.000 ljudi. Mi vodimo računa o svakome o njih, da se ničije dete ne smrzne, ni da ne bude gladno i nadamo se da ćemo u što skorijem roku uspeti da odblokiramo granične prelaze Horgoš 1 i 2 i Bačke Vinograde", naveo je Vulin.
(Tanjug)
Tanjug u Šidu: Izbeglice se propuštaju bez problema
Državna granica između Srbije i Hrvatske, kod Šida, od srede je praktično jedini prolaz za izbeglice sa Bliskog istoka među kojima je najviše žena i dece, javio je izveštač Tanjuga sa lica mesta.
Na hrvatskoj strani granice, na prelazu Tovarnik, su trojica policajaca, koji su od jutros propustili stotinak izbeglica.
Procenjuje se da je u protekla 24 sata granicu ka Hrvatskoj prošlo više od 5.000 ljudi.
Izbeglice stižu autobusima i taksijima, a među njima je mnogo žena i dece.
Predsednik opštine Šid Nikola Vasić kaže da je, prema njihovim podacima, u protekla 24 sata tu bez ikakvih problema prošlo gotovo 4.500 ljudi.
Vasić je, pozivajući se na razgovor sa kolegama iz hrvatske opštine Tovarnik, rekao da i tamo nema problema i da se o izbeglicama brine na organizovan način.
Vasić je rekao i da je opština Šid obezbedila vodu i hranu za sve koji dođu, ali da oni ništa i ne traže, već samo žele da nastave dalje.
U blizini kukuruznih polja, kroz koji vodi put do Tovarnika, ekipa Tanjuga je jutros zatekla samo jednog državljanina Sirije, čiji su majka i brat ostali na području Subotice.
On je rekao novinarima i da se čuo telefonom sa njima i da će se vratiti da ih pronađe, pošto nemaju novca da dođu do Šida.
U Hrvatsku je, kako je jutros javio HRT pozivajući se na podatke Crvenog krsta, u poslednja 24 sata ušlo oko 5.400 izbeglica, koji u tu zemlju dolaze iz Srbije nakon što su mađarske vlasti zatvorile granicu.
Kako se navodi, narednih dana se očekuje još 4.000 izbeglica.
Izbeglice na granici dočekuju aktivisti Crvenog krsta koji im dele hranu i piće, navodi isti izvor.
Voz, sa oko 800 izbeglica, stigao je nešto posle pet sati iz Tovarnika u Dugo Selo, ali zasad nije poznato gde će biti prebačeni, javila je Hina, navodeći da će najverovatnije biti odvedeni u Prihvatni centar Ježevo.
(Tanjug)