DODELJENE NAGRADE ZA ŽIVOTNO DELO „MALI PRINC” Laureati Feng Li i Zdravko Mićanović
Međunarodni festival pozorišta za decu Subotica, čije se 32. izdanje održava od 21. do 26. septembra, u organizaciji Otvorenog univerziteta Subotica, dodelio je ovogodišnju Nagradu za životno delo „Mali princ”, za izuzetan doprinos razvoju kulture i scenske umetnosti za decu, Feng Li iz Kine u kategoriji inostranih stvaralaca, i Zdravku Mićanoviću u kategoriji domaćih stvaralaca.
Nagrada “Mali princ” je posthumno dodeljena i dr Zoranu Đeriću, dugogodišnjem direktoru i selektoru festivala i prvom laureatu festivalske nagrade “Oton Tomanić”, koji je preminuo novembra prošle godine. Savet festivala imenovao je novog direktora, reditelja Vladimira Lazića, kao i selektorku, glumicu i prof. dr Marijanu Prpu Fink.
Nagradu “Oton Tomanić”, priznanje za teatrološko promišljanje u domenu pozorišta za decu i mlade, dobio je Boris P. Goldovski iz Rusije.
Dr Feng Li, rođena 1966, ugledna je kineska spisateljica i dramaturškinja. Aktivna je i nagrađivana još od 1983. u različitim umetničkim oblastima, a od kako se pridružila Nacionalnom dečijem pozorištu Kine 2014, Feng Li se posvetila dečijem pozorištu. Kao dramaturg, postavila je 9 od svojih 11 predstava za decu i mlade na scenu, a svaka predstava je osvojila najmanje dve nacionalne nagrade. Trenutno, Feng Li obavlja funkciju predsednice Kineskog nacionalnog pozorišta za operu i plesnu dramu i članica je Nacionalnog komiteta Kineske narodne političke konsultativne konferencije.
Dr Zdravko Mićanović rođen je u Loparama u BIH (Republika Srpska). Akademiju likovnih umjetnosti – slikarski odsjek završio u Sarajevu 1977. Magistrirao je 1998. i doktorirao 2020. na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Realizovao je veliki broj plakata, oblikovao vizuelne identitete i bavio se opremom knjiga i drugih publikacija. U oblasti grafičkog dizajna i plakata dobitnik je više nagrada.
Ovogodišnje izdanje festivala održava se od 21. do 26. septembra na nekoliko lokacija u Subotici, i u Glavnom takmičarskom programu ugostiće 14 predstava za decu iz celog sveta, po izboru nove selektorke festivala dr Marijane Prpe Fink. Biće održan i Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti za decu i mlade, na temu „Različiti pristupi estetici u pozorištu za decu i mlade“.