Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Festival savremene vizuelne umetnosti krajem avgusta u Novom Sadu

26.07.2018. 13:35 13:39
Piše:
Foto: Promo

Šesto izdanje festivala savremene umetnosti „Dunavski dijalozi” održaće se od 28. avgusta do 15. septembra u Novom Sadu.

Ovaj međunarodni multimedijalni mozaički festival koncipiran je kao pregled najaktuelnijih pojava u domenu savremene vizuelne umetnosti podunavskog regiona. Ove godine na festivalu, koji ima dva osnovna segmenta uz bogat prateći program, učestvuju umetnici iz deset zemalja Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Rumunije, Bugarske, Moldavije i Ukrajine. Direktorka festivala Vesna Latinović izrazila je, na konferenciji za novinare, zadovoljstvo što “Dunavski dijalozi” posle pet izdanja postaju jedinstven festival u regonu koji stiče sve veći ugled i dobija pozive za novu saradnju.  

Ovogodišnja tema „Upotreba čoveka” pozajmljena je od velikog novosadskog pisca Aleksandra Tišme koji je 1976. objavio roman pod tim naslovom.  Simbolika tog naslova, po rečima umetničkog direktora festivala Save Stepanova, iako potiče iz atmosfere (po)ratne druge polovine dvadesetog veka, jednako metaforički „primenljiva“ je i danas. Tišma razmatra fenomen „gušenja“ i uništenje čovečnosti unutar ljudskog bića, bavi se problematikom dehumanizacije, lomom volje i svih ostalih pokretača duha.

– Savremeni čovek je obuhvaćen dominantnim duhom besnog liberalnog kapitalizma. Taj sistem je korenito promenio doskorašnji način životnog funkcionisanja, oformljeno je novo stanje svesti proisteklo iz smanjene egzistencijalne sigurnosti i digniteta: liberalnom kapitalizmu više nije potreban čovek kao integralna ličnost jer borba za profit uvažava samo njegovu radnu sposobnost – ukazuje Stepanov.


Povratak u Podgrađe

Prateći program festivala obuhvata izložbu Međunarodnog simpozijuma Terra iz Kikinde na kojoj će biti predstavljene skulpture u terakoti 20 umetnika iz 7 zemalja, u okviru programa Novi Sad instalacije na Trgu vladike Nikolaja u Petrovaradinu izložiće Nikola Macura, Danica Bićanić i Mirjana Blagojev, a u novoj galeriji “Prostor” u Beogradskoj 11 biće izložba Gorana Despotovskog. Program PerformaNS predstaviće našeg umetnika Spartaka Dulića i goste iz Hrvatske Katu Mijatović, Zorana Pavelića, kao i umetničkog direktora Rijeke kao evropske prestonice kulture 2020. Slavena Tolja. Vesna Latinović ukazuje da se raduju povratku u Podgrađe jer je festival u svom pilot programu pre sedam godina odatle i krenuo povezujući ga sa centrom Novog Sada u jedinstven umetnički ambijent.


Glavno pitanje je po njemu da li je umetnost u novim okolnostima spremna na delotvornu konfrontaciju; da li ima vitaliteta i snage da adekvatno reaguje u okružju moćnih korporacija i brojnih data baza koje sve više udaljuju čoveka od sopstvene personalnosti...  Govoreći o pristiglim radovima Stepanov naglašava da među njima preovladava estetsko etički duh nad tehnologijom. Na pojedinačnim izložbama u devet galerijskih prostora Novog Sada umetnici iz devet podunavskih zemalja predstaviće svoj odgovor na postavljenu temu “Upotreba čoveka”. Po rečima Vesne Latinović upravo umetnici svojim instančanim senzibilitetom reaguju u duhu vremena anticipirajući univerzalnim jezikom neke važne teme koje mi možda u svakodnevnom životu zaboravljamo. Izložbama će se predstaviti Volfgang Šmit (Nemačka), Gerlinde Tuma (Austrija), Olivera Stefanovič Triaška i Jan Skalican (Slovačka), dr Bela Marijaš (Mađarska), Martina Grlić, Glido Bakčević i Vedran Perkov (Hrvatska), Davor Dukić (Srbija), Alaksandar Vlčev (Bugarska), Igor Čečakov (Ukrajina) i Tatjana Fjodorova (Moldavija).

Posebnost svih dosadašnjih „Dunavskih dijaloga” predstavlja serija izložbi kojima se u korelativni odnos postavljaju radovi po jednog umetnika iz Srbije i umetnika iz odabrane zemlje pa je tako do sada su bili iz Austrije, Slovačke i Crne Gore. Na ovogodišnjem festivalu predviđen je dijalog umetnika iz Temišvara (Rumunija) i Novog Sada pošto će ova dva grada 2021. deliti titulu evropske prestonice kulture.

Namera kustosa Marie Orosan Telee (Temišvar) i Save Stepanova  (Novi Sad) je da se objedine slični (ili različiti)  umetnički koncepti i senzibiliteti, da se ostvari sinergijsko dejstvo, da se pokaže univerzalnost umetničkih poruka. U dijalogu će se naći Aura Balanesku i Stevan Kojić, Nikolaj Velčov i Miloš Vujanović kao i Liliana Merćou Popa i Rastislav Škulec. Planiran je i okrugli sto „Temišvar Novi Sad: aktuelna umetnička scena i perspektive saradnje na putu ka Evropskoj prestonici kulture”, koji će biti održan 29. avgusta u MSUV.

N. Popov

Piše:
Pošaljite komentar