Ženski lik: Mira Banjac u „Traktatu o sluškinjama”
Godine 1967. nagradu za najbolju žensku ulogu Sterijinog pozorja dobila je Mira Banjac, za više uloga koje je tumačila u predstavi “Traktat o sluškinjama”, Srpskog narodnog pozorišta. Samo tri godine kasnije,
ona će dobiti još jednu nagradu Pozorja, ponovo za predstavu u produkciji SNP-a. To su, naravno, samo neke od mnogobrojnih nagrada koje je ova umetnica primila u svojoj karijeri. Osim dva Sterijina priznanja, Mira Banjac dobitnica je Dobričinog prstena, tri zlatne pulske Arene, Oktobarske nagrade Beograda i Novog Sada, nagrade grada Zagreba i više nagrada za životno delo.
Mira Banjac, jedna od naših najtalentovanijih i najvoljenijih glumica, rođena je 1929. u Erdeviku u Sremu. Bila je u prvoj generaciji koja je završila Pozorišnu školu u Novom Sadu. U kraćim angažmanima glumila je u pozorištima u Sremskoj Mitrovici i Banjaluci. U Srpskom narodnom pozorištu glumila je od 1951. do 1970, kada je prešla u Atelje 212 u Beogradu. Osim u pozorištu, Mira Banjac je cenjena i kao televizijska i filmska glumica. Uz Milenu Dravić, mnogi je smatraju najvećom živom zvezdom jugoslovenske kinematografije. Između ostalih, pamte se njene uloge u „Čuvaru plaže u zimskog periodu”, „Balkanskom špijunu”, „Sjećaš li se Doli Bel”, zatim uloga Katice u kultnoj predstavi Radovan III, i mnoge druge.
Te iste 1967, drugu nagradu za najbolju žensku ulogu dobila je Ivanka Mežan za ulogu Dominike u predstavi „Radionica oblaka” Slovenačkog narodnog pozorišta. Ivanka Mežan rođena je 1926. u Mariboru i najduže je igrala u Slovenačkog narodnom pozorištu, mada je gostovala i na drugim scenama. Osim u pozorištu, ostvarila se i kao talentovana filmska glumica. Ivanka glumi i dalje, i trenutno igra u popularnoj slovenačkoj humorističkoj seriji „Mamin dan”.
Sledeće godine, Sterijinu nagradu za glavnu žensku ulogu dobila je glumica Marija Crnobori za ulogu Klare Dombrovske u istoimenoj predstavi JDP-a iz Beograda.
Marija Crnobori (1918-2014) bila je poznata jugoslovenska glumica. Završila je stručnu učiteljsku školu, a zatim i Glumačku akademiju u Zagrebu, u klasi Branka Gavele. U početku karijere igrala je u HNK-u u Zagrebu, zatim i u Rijeci, da bi na poziv Bojana Stupice i Elija Fincija prešla u Jugoslovensko dramsko pozorište. Svugde gde je glumila bila je zvezda scene, a sa svojim neponovljivim tumačenjima Antigone, Fedre, Ledi Magbet postala je jedna od najvažnijih umetnica JDP-a.
Kao i Mira Banjac nagrađivana je najvećim nagradama, uključujući i Dobričin prsten, Oktobarsku nagradu Beograda, Sedmojulsku nagradu za životno delo i mnoge druge. Na dan državnosti Republike Srbije 2009, predsednik države odlikovao ju je Sretenjskim ordenom III reda.
Iste godine još jednu nagradu za žensku ulogu dobila je Zlata Jakovljević za ulogu Iris u SNP-ovoj predstavi „Viktorija”. Ova talentovana glumica Srpskog narodnog pozorišta u nekoliko navrata je glumila na filmu i televiziji, i ostala zapamćena i po ulozi Seke u seriji „Hronika palanačkog groblja”.
Nastasja Pisarev
Kako se udala Marija Crnobori
U jednom „Politikinom” tekstu o Mariji Crnobori, preneta je anegdota o tome kako se ova glumica udala za svoju veliku ljubav, talentovanog reditelja Marka Foteza.Budući da je velika rediteljska zvezda dr Marko Fotez izjavio da se nikada neće ženiti, Marija Crnobori je odlučila da ga na originalan način zaprosi. Napisala mu je pismo od 24 strane i s obzirom da je bila nestrpljiva da čuje odgovor, nije imala nerava da mu ga pošalje poštom, nego mu ga je lično ponela. „To sada čitaj, a ja idem napolje u park”, rekla je Marku Fotezu, sela na obližnju klupu i čekala. Kada se vratila Marko joj je kratko odgovorio: „Venčaćemo se 31. avgusta”.Marija Crnobori i Marko Fotez venčali su se 1946. godine u Dubrovniku, a iz ovog braka dobili su sina Aleksandra koji je, takođe, bio uspešan reditelj.
Bez Mire se ne može
U svom šarmantnom mangupskom stilu, Mira Banjac se sećala mladosti u jednom razgovoru za „Večernje novosti”:
- Iako sam igrala razne uloge, neretko me smatraju komičarem, a komičari često nisu šaljivi u privatnom životu. Za mene to ne važi. Naprotiv. Često mi kažu da sam duhovitija privatno, nego u nekim ulogama. A to je, rekla bih, lukavstvo još iz mladosti. Rano sam skapirala da nisam lepa devojka. Lukavo sam se družila sa jako lepim devojkama, ali koje su bile nezanimljive. Kad idemo na neku žurku, prvo pustim da prođe euforija koju izazivaju njihova pojava i lepota, a onda se tu negde umuvam i u nekom trenutku vickasto skrenem pažnju na sebe, i ođednom je društvo oko mene. Šta ćeš, snalazila sam se. Važila sam za osobu za koju su stalno govorili - „Jaoj, da nam je sada tu Mira”.