PTJ se utapa u SAJ, imaćemo superspecijalce
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije uskoro će umesto dve specijalne jedinice imati jednu formaciju superspecijalaca. Takvo reorganizovanje omogućile su prošle nedelje usvojene
izmene i dopune Zakona o policiji.
Po ranijim najavama ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, nova superspecijalna jedinica zadržaće naziv SAJ jer ima dužu tradiciju i bolje uređenu bazu.
– Besmisleno je menjati uniforme i ambleme – izjavio je ranije Stefanović. – Cenim i poštujem i jedne i druge, ali nema razloga da postoje dve jedinice, koje su potpuno iste namene i vrlo sličnog sastava. To je skupo.
Ujedinjenje SAJ-a i PTJ-a, kao i njihovo stavljanje pod istu komandu, trebalo bi da dovede do stvaranja najelitnije policijske jedinice, koja bi bila spremna za angažovanje u svakoj kriznoj situaciji – od talačkih do terorističkih, zatim hapšenje opasnih kriminalnih grupa pa do spasavanja građana, kažu u policiji.
Za centre nove objedinjene jedinice, u kojima će se održavati obuka i treninzi pripadnika jedinice, biće korišćeni postojeći objekti u bazi Lipovica, u kojima su sada pripadnici PTJ-a, ali i oni u Batajnici, koji su na raspolaganju specijalcima iz SAJ-a.
Kako je već najavljivano u medijima, Spasoje Vulević, koji je na čelu SAJ-a od 2005. i prvi srpski policajac sa završenom FBI-jevom akademijom, biće komandant objedinjene specijalne jedinice. Doskorašnji komandant PTJ-a Goran Dragović je u prvoj polovini marta preuzeo čelnu poziciju u Žandarmeriji.
SAJ u svom sastavu ima oko 150 pripadnika, koji su raspoređeni u četiri tima: A i B (za rešavanje talačkih situacija, upad u oteta vozila, hapšenje naoružanih i opasnih osoba), tim C je specijalistički (snajperi, ronioci, stručnjaci za eksploziv), a tim D obezbeđuje državne objekte kojima preti opasnost od terorističkih napada. Svi pripadnici SAJ-a po novoj sistematizaciji biće u timskom radu s kolegama iz PTJ-a, koji su razvrstani u osam vodova, angažovanih na izvršavanju najsloženijih zadataka na suzbijanju terorizma. I ta jedinica obučena je za rešavanje talačkih kriza i hapšenje opasnih i naoružanih kriminalaca.
SAJ je nastao od Jedinice milicije za specijalna dejstva Republičkog sekretarijata unutrašnjih poslova Socijalističke Republike Srbije – RSUP-a, koja je osnovana 18. decembra 1978. godine. Od 1991. godine prvobitan naziv jedinice menja se u Jedinica za antiteroristička dejstva. Komanda SAJ-a osnovana je 1992. godine, a osim beogradske ispostave, dobija novosadsku i prištinsku. Novi naziv Specijalna antiteroristička jedinica dobija 1994. godine. Jedinica je dejstvovala na suzbijanju terorizma na Kosovu i Metohiji tokom 1998. i 1999. godine. Tokom tih borbi s teroristima poginulo je 17 pripadnika jedinice.
Kroz SAJ je od 1978. do 2008. godine prošlo oko 650 pripadnika.
Protivteroristička jedinica je dosta mlađa – formirana je 2003. godine, nekoliko nedelja nakon što je rasformirana elitna Jedinica za specijalne operacije Resora državne bezbednosti Republike Srbije. U sastav nove jedinice ušao je veći broj pripadnika JSO-a, deo pripadnika rasformiranog prištinskog SAJ-a, kao i određen broj pripadnika specijalističkih četa Žandarmerije.
Jedinica je prvobitno bila sastavni deo Žandarmerije, ali od samog početka s drugačijom obukom i opremom. Znatno manji broj operativaca omogućio je specijalizovanje jedinice za izvršavanje najsloženijih zadataka, kao što su krizne situacije s primesama domaćeg ili međunarodnog terorizma, rešavanje talačkih situacija, borbu protiv organizovanog kriminala, obezbeđivanje vitalnih objekata ili važnih ličnosti.
Godine 2005. jedinica dobija nov oficirski kadar, a iste godine na mesto komandanta dolazi i pukovnik Goran Dragović. Aprila 2007. jedinica, odlukom tadašnje Vlade, dobija status samostalne jedinice u okviru srpskog MUP-a. Od 2008. godine pripadnici PTJ-a obezbeđuju i najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića, a od 2012. godine „grifoni“ brinu o bezbednosti predsednika Republike Srbije Tomislava Nikolića.
Status jedinice, po važećoj sistematizaciji, podrazumeva, između ostalog, poseban mehanizam potreban za njeno angažovanje. Jedinica može biti angažovana samo po mehanizmu „dvostrukog ključa“: predlog direktora policije mora odobriti ministar unutrašnjih poslova.
M. Bozokin
Nema mesta za sede kose
Stvaranje nove jedinice smatra opravdanim i Sindikat policije i policijskih starešina jer će ubuduće i Srbija, kao i većina evropskih zemalja, imati samo jednu specijalnu jedinicu.
– SPIPS se zalagao i za oštriju selekciju pripadnika specijalnih jedinica, što je očigledno vrh MUP-a takođe uočio, tako da će vrlo brzo biti donet pravilnik kojim će se regulisati ko može da bude pripadnik SAJ-a, a posebno A timova u toj jedinici, a ko ne može – ističe predsednik tog sindikata Blažo Marković. – Najverovatnije, rešenje će biti onakvo kakvo smo i mi predlagali: izuzetna fizička i stručna pripremljenost i granica životne dobi najverovatnije do 35 godina. Tako propisani uslovi za pripadnike A timova do sada nisu postojali, tako da se dešavalo da specijalac ima poveći stomak i dosta belih vlasi u kosi.