ПТЈ се утапа у САЈ, имаћемо суперспецијалце
Министарство унутрашњих послова Србије ускоро ће уместо две специјалне јединице имати једну формацију суперспецијалаца. Такво реорганизовање омогућиле су прошле недеље усвојене
измене и допуне Закона о полицији.
По ранијим најавама министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, нова суперспецијална јединица задржаће назив САЈ јер има дужу традицију и боље уређену базу.
– Бесмислено је мењати униформе и амблеме – изјавио је раније Стефановић. – Ценим и поштујем и једне и друге, али нема разлога да постоје две јединице, које су потпуно исте намене и врло сличног састава. То је скупо.
Уједињење САЈ-а и ПТЈ-а, као и њихово стављање под исту команду, требало би да доведе до стварања најелитније полицијске јединице, која би била спремна за ангажовање у свакој кризној ситуацији – од талачких до терористичких, затим хапшење опасних криминалних група па до спасавања грађана, кажу у полицији.
За центре нове обједињене јединице, у којима ће се одржавати обука и тренинзи припадника јединице, биће коришћени постојећи објекти у бази Липовица, у којима су сада припадници ПТЈ-а, али и они у Батајници, који су на располагању специјалцима из САЈ-а.
Како је већ најављивано у медијима, Спасоје Вулевић, који је на челу САЈ-а од 2005. и први српски полицајац са завршеном ФБИ-јевом академијом, биће командант обједињене специјалне јединице. Доскорашњи командант ПТЈ-а Горан Драговић је у првој половини марта преузео челну позицију у Жандармерији.
САЈ у свом саставу има око 150 припадника, који су распоређени у четири тима: А и Б (за решавање талачких ситуација, упад у отета возила, хапшење наоружаних и опасних особа), тим Ц је специјалистички (снајпери, рониоци, стручњаци за експлозив), а тим Д обезбеђује државне објекте којима прети опасност од терористичких напада. Сви припадници САЈ-а по новој систематизацији биће у тимском раду с колегама из ПТЈ-а, који су разврстани у осам водова, ангажованих на извршавању најсложенијих задатака на сузбијању тероризма. И та јединица обучена је за решавање талачких криза и хапшење опасних и наоружаних криминалаца.
САЈ је настао од Јединице милиције за специјална дејства Републичког секретаријата унутрашњих послова Социјалистичке Републике Србије – РСУП-а, која је основана 18. децембра 1978. године. Од 1991. године првобитан назив јединице мења се у Јединица за антитерористичка дејства. Команда САЈ-а основана је 1992. године, а осим београдске испоставе, добија новосадску и приштинску. Нови назив Специјална антитерористичка јединица добија 1994. године. Јединица је дејствовала на сузбијању тероризма на Косову и Метохији током 1998. и 1999. године. Током тих борби с терористима погинуло је 17 припадника јединице.
Кроз САЈ је од 1978. до 2008. године прошло око 650 припадника.
Противтерористичка јединица је доста млађа – формирана је 2003. године, неколико недеља након што је расформирана елитна Јединица за специјалне операције Ресора државне безбедности Републике Србије. У састав нове јединице ушао је већи број припадника ЈСО-а, део припадника расформираног приштинског САЈ-а, као и одређен број припадника специјалистичких чета Жандармерије.
Јединица је првобитно била саставни део Жандармерије, али од самог почетка с другачијом обуком и опремом. Знатно мањи број оперативаца омогућио је специјализовање јединице за извршавање најсложенијих задатака, као што су кризне ситуације с примесама домаћег или међународног тероризма, решавање талачких ситуација, борбу против организованог криминала, обезбеђивање виталних објеката или важних личности.
Године 2005. јединица добија нов официрски кадар, а исте године на место команданта долази и пуковник Горан Драговић. Априла 2007. јединица, одлуком тадашње Владе, добија статус самосталне јединице у оквиру српског МУП-а. Од 2008. године припадници ПТЈ-а обезбеђују и најбољег тенисера света Новака Ђоковића, а од 2012. године „грифони“ брину о безбедности председника Републике Србије Томислава Николића.
Статус јединице, по важећој систематизацији, подразумева, између осталог, посебан механизам потребан за њено ангажовање. Јединица може бити ангажована само по механизму „двоструког кључа“: предлог директора полиције мора одобрити министар унутрашњих послова.
М. Бозокин
Нема места за седе косе
Стварање нове јединице сматра оправданим и Синдикат полиције и полицијских старешина јер ће убудуће и Србија, као и већина европских земаља, имати само једну специјалну јединицу.
– СПИПС се залагао и за оштрију селекцију припадника специјалних јединица, што је очигледно врх МУП-а такође уочио, тако да ће врло брзо бити донет правилник којим ће се регулисати ко може да буде припадник САЈ-а, а посебно А тимова у тој јединици, а ко не може – истиче председник тог синдиката Блажо Марковић. – Највероватније, решење ће бити онакво какво смо и ми предлагали: изузетна физичка и стручна припремљеност и граница животне доби највероватније до 35 година. Тако прописани услови за припаднике А тимова до сада нису постојали, тако да се дешавало да специјалац има повећи стомак и доста белих власи у коси.