Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Što više investitora to manje nezaposlenih

27.08.2016. 21:55 15:28
Piše:

i među najvećim je u Vojvodini. Opština Pećinci je lokalna samouprava u Srbiji u kojoj ima najmanje nezaposlenih i najviše stranih investicija, a među pionirima je uvođenja dualnog obrazovanja u srednje škole. Ovogodišnji maturanti Tehničke škole koji su stekli zvanje industrijskih mehaničara već uveliko rade u nemačkom “ Bošu”, a dve velike svetske kompanije do kraja godine treba da počnu da rade na teritoriji pećinačke opštine.

– U opštini Pećinci trenutno posluje pedesetak velikih kompanija, a ukupna vrednost ovih investicija se procenjuje na nekoliko stotina miliona evra. Najznačajnija investicija u ovoj godini je nova fabrika nemačke kompanije “Dr Etker”, koja je počela rad u maju, a vrednost ove investicije je devet i po miliona evra – kaže u razgovoru za “Dnevnik” Dubravka Kovačević Subotički, predsednica opštine Pećinci.

Naša sagovornica objašnjava da je opština mnogo učinila da bi svi ti strani investitori upravo izabrali Pećince za ulaganje i otvaranje radnih mesta.

– Da bismo stvorili uslove za dolazak ovolikog broja investitora, unapredili smo rad opštinskih službi i modernizovali opštinsku administraciju, kako bi mogla na kvalitetan način da odgovori potrebama investitora, a osnovali smo i opštinsku Agenciju za razvoj, koja investitorima pruža punu logističku podršku od prvog kontakta sa lokalnom samoupravom do konačne realizacije investicije.

* Koliko radnika investitori koji posluju u Pećincima danas zapošljavaju?

– Investitori koji trenutno posluju na teritoriji naše opštine upošljavaju oko 3.000 radnika, što je za opštinu sa nepunih 20.000 stanovnika, izuzetno značajan broj radnih mesta.

* Vaša opština ima i najmanji broj nezaposlenih. Koliko ih ima i kakva je struktura nezaposlenih ?    

– Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje krajem jula ove godine u opštini Pećinci bilo je 1.105 nezaposlenih lica, a polovinu od toga, njih 552, su žene. Prema strukturi nezaposlenih najviše je nekvalifikovanih lica, koja su ujedno i najteže upošljiva, dok je već godinama evidentan nedostatak fakultetski obrazovanih kadrova.

* Deo investitora, koji posluje u vašoj opštini, nije zadovoljan strukturom nezaposlenih, jer često na tržištu rada nema kadrova koji su im potrebni. Šta opština čini na promeni strukture nezaposlenih?

– Jedan od načina da se poboljša struktura nezaposlenih je da se u obrazovnim ustanovama formiraju obrazovni profili koji odgovaraju potrebama privrednih subjekata koji posluju na teritoriji naše opštine. Upravo to smo učinili otvaranjem obrazovnog profila industrijski mehaničar u srednjoj tehničkoj školi “Milenko Verkić-Neša”. Ovaj profil otvoren je u saradnji sa nemačkom kompanijom “Boš“ i Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju(GIZ). Učenici u okviru dualnog obrazovanja pohađaju praksu u “Bošovom” pogonu u Šimanovcima, tako da su do kraja školovanja u potpunosti osoposobljeni da odgovore potrebama ove kompanije. Da bismo rešili problem nedostatka visokoobrazovanih kadrova, opština Pećinci svake godine stipendira najuspešnije studente u želji da što većem broju mladih ljudi omogući da steknu visoko obrazovanje.

* Lokalna samouprava Pećinci je među prvima u Srbiji shvatila značaj dualnog obrazovanja i uvela ga u Srednju tehničku školu, a od ovog leta prva generacija maturanata industrijskih mehaničara već je počela da radi uBošu”. Da li je ta činjenica uticala na opredeljenje maturanata da nastave tim putem?    

– Svakako da izvesnost zaposlenja po završetku školovanja utiče na mlade ljude da se opredele za ovaj obrazovni profil, a to nam je upravo i bila namera kada smo se opredelili za uvođenje modela dualnog obrazovanja u našu tehničku školu. Želimo da decu školujemo za posao, a ne za evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje.

Ljubinka Malešević

 

Kroz projekte do više novca

* Pripremaju se izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave. Hoće li Vam, s obzirom da imate veliki broj zaposlenih, smanjenje poreza na zaradu uticati na prihode u opštinskom budžetu?    

– Po dosadašnjem Zakonu o finansiranju lokalnih samouprava 80 odsto poreza na zarade pripadalo je lokalnoj samoupravi, a nakon usvajanja izmena ovog zakona, opštinama će pripasti 74 odsto od ovog prihoda. Za opštinu Pećinci, efekti ovog umanjenja od 6 procenata realno predstavljaju 15.638.000 manje u lokalnom budžetu, što je 2,62 odsto manje u odnosu na naplatu 2015. kada je rađen budžet za 2016. godinu. Postoje dva načina na koje će pećinačka lokalna samouprava nadomestiti ovih 15 miliona. Prvi je kroz povećanje broja zaposlenih na našoj teritoriji, čime se srazmerno povećava i prihod od poreza na zarade. Opština Pećinci trenutno ima jako povoljnu situaciju da dva nova investitora treba da počnu sa radom: to su „Coficab“ u radnoj zoni Deč i kompanija“ Feniks lekovi“, koji će zaposliti radnike i tako povećati iznos ovog prihod u lokalni budžet.

Drugi način za kompenzaciju, kako je istaknuto na sastanku koji je sa predstavnicima gradova i opština održala ministarka održala ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Ana Brnabić, jeste finansiranje razvojnih investicionih projekata lokalnih samouprava iz republičkog budžeta. Dakle, jedan od načina na koji će država pomoći lokalnim samoupravama da nadoknade ovo umanjenje u budžetu je kroz projektno finansiranje, sredstvima za finansiranje novih ili završavanje započetih projekata. Opština Pećinci svakako planira dobro da iskoristi ovu mogućnost, kao što smo i do sada uspešno radili kroz saradnju na kapitalnim projektima sa Vladom Republike Srbije.

Piše:
Pošaljite komentar