broken clouds
14°C
30.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2225
usd
104.207
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Што више инвеститора то мање незапослених

27.08.2016. 21:55 15:28
Пише:

и међу највећим је у Војводини. Општина Пећинци је локална самоуправа у Србији у којој има најмање незапослених и највише страних инвестиција, а међу пионирима је увођења дуалног образовања у средње школе. Овогодишњи матуранти Техничке школе који су стекли звање индустријских механичара већ увелико раде у немачком “ Бошу”, а две велике светске компаније до краја године треба да почну да раде на територији пећиначке општине.

– У општини Пећинци тренутно послује педесетак великих компанија, а укупна вредност ових инвестиција се процењује на неколико стотина милиона евра. Најзначајнија инвестиција у овој години је нова фабрика немачке компаније “Др Еткер”, која је почела рад у мају, а вредност ове инвестиције је девет и по милиона евра – каже у разговору за “Дневник” Дубравка Ковачевић Суботички, председница општине Пећинци.

Наша саговорница објашњава да је општина много учинила да би сви ти страни инвеститори управо изабрали Пећинце за улагање и отварање радних места.

– Да бисмо створили услове за долазак оволиког броја инвеститора, унапредили смо рад општинских служби и модернизовали општинску администрацију, како би могла на квалитетан начин да одговори потребама инвеститора, а основали смо и општинску Агенцију за развој, која инвеститорима пружа пуну логистичку подршку од првог контакта са локалном самоуправом до коначне реализације инвестиције.

* Колико радника инвеститори који послују у Пећинцима данас запошљавају?

– Инвеститори који тренутно послују на територији наше општине упошљавају око 3.000 радника, што је за општину са непуних 20.000 становника, изузетно значајан број радних места.

* Ваша општина има и најмањи број незапослених. Колико их има и каква је структура незапослених ?    

– На евиденцији Националне службе за запошљавање крајем јула ове године у општини Пећинци било је 1.105 незапослених лица, а половину од тога, њих 552, су жене. Према структури незапослених највише је неквалификованих лица, која су уједно и најтеже упошљива, док је већ годинама евидентан недостатак факултетски образованих кадрова.

* Део инвеститора, који послује у вашој општини, није задовољан структуром незапослених, јер често на тржишту рада нема кадрова који су им потребни. Шта општина чини на промени структуре незапослених?

– Један од начина да се побољша структура незапослених је да се у образовним установама формирају образовни профили који одговарају потребама привредних субјеката који послују на територији наше општине. Управо то смо учинили отварањем образовног профила индустријски механичар у средњој техничкој школи “Миленко Веркић-Неша”. Овај профил отворен је у сарадњи са немачком компанијом “Бош“ и Немачком организацијом за међународну сарадњу(ГИЗ). Ученици у оквиру дуалног образовања похађају праксу у “Бошовом” погону у Шимановцима, тако да су до краја школовања у потпуности осопособљени да одговоре потребама ове компаније. Да бисмо решили проблем недостатка високообразованих кадрова, општина Пећинци сваке године стипендира најуспешније студенте у жељи да што већем броју младих људи омогући да стекну високо образовање.

* Локална самоуправа Пећинци је међу првима у Србији схватила значај дуалног образовања и увела га у Средњу техничку школу, а од овог лета прва генерација матураната индустријских механичара већ је почела да ради уБошу”. Да ли је та чињеница утицала на опредељење матураната да наставе тим путем?    

– Свакако да извесност запослења по завршетку школовања утиче на младе људе да се определе за овај образовни профил, а то нам је управо и била намера када смо се определили за увођење модела дуалног образовања у нашу техничку школу. Желимо да децу школујемо за посао, а не за евиденцију Националне службе за запошљавање.

Љубинка Малешевић

 

Кроз пројекте до више новца

* Припремају се измене Закона о финансирању локалне самоуправе. Хоће ли Вам, с обзиром да имате велики број запослених, смањење пореза на зараду утицати на приходе у општинском буџету?    

– По досадашњем Закону о финансирању локалних самоуправа 80 одсто пореза на зараде припадало је локалној самоуправи, а након усвајања измена овог закона, општинама ће припасти 74 одсто од овог прихода. За општину Пећинци, ефекти овог умањења од 6 процената реално представљају 15.638.000 мање у локалном буџету, што је 2,62 одсто мање у односу на наплату 2015. када је рађен буџет за 2016. годину. Постоје два начина на које ће пећиначка локална самоуправа надоместити ових 15 милиона. Први је кроз повећање броја запослених на нашој територији, чиме се сразмерно повећава и приход од пореза на зараде. Општина Пећинци тренутно има јако повољну ситуацију да два нова инвеститора треба да почну са радом: то су „Цофицаб“ у радној зони Деч и компанија“ Феникс лекови“, који ће запослити раднике и тако повећати износ овог приход у локални буџет.

Други начин за компензацију, како је истакнуто на састанку који је са представницима градова и општина одржала министарка одржала министарка за државну управу и локалну самоуправу Ана Брнабић, јесте финансирање развојних инвестиционих пројеката локалних самоуправа из републичког буџета. Дакле, један од начина на који ће држава помоћи локалним самоуправама да надокнаде ово умањење у буџету је кроз пројектно финансирање, средствима за финансирање нових или завршавање започетих пројеката. Општина Пећинци свакако планира добро да искористи ову могућност, као што смо и до сада успешно радили кроз сарадњу на капиталним пројектима са Владом Републике Србије.

Пише:
Пошаљите коментар