Nova toplana u Senti za sto dana
SENTA: Posle višegodišnjih problema i neizvesnosti u Senti se trajno rešava problematika sistema daljinskog grejanja grada.
U industrijskoj zoni pripremljen je teren za početak gradnje nove toplane, a za ovu kapitalnu investiciju obezbeđena su sredstva u iznosu od 213 miliona dinara.
Za gradnju nove toplane u Senti 200 miliona dinara bespovratnih sredstava obezbedila je Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima Vlade Republike Srbije, dok je preostali deo obezbeđen iz opštinskog buyeta. Time se ispunjava obećanje predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić, da će konačno biti rešen ovaj dugogodišnji problem građana Sente.
Koordinator stručnog tima za gradnju toplane je Petar Terzić, pomoćnik predsednika opštine, zadužen za razvoj. On je izvestio javnost da je završen postupak javne nabavke i da je za izvođača kao najpovoljnija izabrana firma „Termomont” iz Beograda. Projektovanje, nabavka, isporuka, montaža opreme i izgradnja kotlarnice „Nove toplane“ i pratećih infrastrukturnih instalacija sa čeličnim gasovodom i merno-regulacionom stanicom, po sistemu „ključ u ruke“, trebalo bi da se za završi za samo sto dana.
Nova toplana imaće dva kotla kapaciteta po sedam megavata, odnosno ukupno 14 megavata, koji će kao energent koristiti prirodni zemni gas. Petar Terzić kaže da izgradnja toplane ne može biti završena do početka ove grejne sezone, ali je realno da se završi do kraja ove godine. Zbog toga je sa stečajnim upravnikom Fabrike špećera „TE-TO“ u stečaju, dogovoreno da grejna sezona krene sa proizvodnjom toplotne energije iz postrojenja fabrike, a kada se završi „Nova toplana“ grad će se grejati iz njenih postrojenja.
- Uz pomoć države rešava se dugogodišnji problem. Praktično nas država časti obezbeđenjem 200 miliona dinara bespovratnih sredstava, jer je bila u poziciji da dve prethodne godine interveniše da bi grad Senta uopšte imao daljinsko grejanje. Posledica toga je da je sa najvišeg nivoa vlasti u Srbiji odlučeno da se pomogne trajnim rešenjem izgradnje „Nove toplane“. Na daljinskom grejanju su sve javne ustanove i više od stotinu privrednih subjekata u gradu i preko 2.000 domaćinstava sa oko 4.000 žitelja Sente – naglašava Terzić.
Problematika daljinskog grejanja opterećuje Sentu već godinama, pa Terzić podseća da je sistem grajanja u ovom gradu jedan od najstarijih započet pre skoro četiri decenije, sa takvom gradnjom i izolacionim materijalom prerastao sebe. On dodaje da problemi grejanja grada počinju intenzivno da se ispoljavaju od 2007. godine, pa je naredne godine Fabrika šećera „TE-TO“ zajedno sa lokalnom samoupravom naručila studiju opravdanosti o načinu rešavanja sistema daljinskog grejanja grada Sente.
Petar Terzić predočava da su neophodne sanacije na toplovodu daljinskog grejanja, krpljenjem sistema, da se smanje gubici na toplovodu kojih je itekako bilo prošle i prethodnih grejnih sezona. Predviđeno je da se toplovod od kružnog toka prema kuglani u Narodnoj bašti u dužini od 640 metara isključi sa sistema. Tu se svake godine pravi gubitak od preko 600.000 dinara zbog loše izolacije, pa će se iznaći jeftinija varijanta za grejanje kuglane.
- Cilj te studije je bio da se snimi situacija i da se predlože rešenja da bi grejanje grada bolje funkcionisalo. Osnovni problem je da se u studiji uvažavalo postojeće stanje, da je problem u tehničko tehnološkoj zastarelosti sistema, da su neadekvatna rešenja za vlasničke odnose i organizaciju upravljanja. Deo priče je bio „Elgas“ kao distributer toplotne energije. Toplotnu energiju je obezbeđivala Šećerana i sve se svaljivalo na korisnike grejanja koji su bili nezadovoljni. Bila su potrebna nova tehnološko - tehnička rešenja, da bi se obezbedio stabilan i ekonomičan sistem daljinskog grejanja. Trebalo je da lokalna samouprava preuzme sistem od Šećerane i da se napravi posebna firma ili da to radi „Elgas“. Zakonska regulativa je za to postojala, međutim, ništa se nije uradilo, da bi 2011. godine Šećerana „TE-TO“ saopštila opštini da je italijanska Kompanija SFIR, tadašnji vlasnik fabrike, i da više neće da se bavi grejanjem grada. Lokalna samouprava tada nije ušla u koštac rešavanja ove problematike – ukazuje Terić.
Pre tri godine za daljinsko grejanje grada „Elgas“ je imao dug prema Fabrici šećera „TE-TO“ preko 100 miliona dinara, dug za struju je bio oko 15 miliona dinara i nemogućnost da se reši grejanje grada. I za prošlu sezonu država je interventno opet dala nepovratno 30 miliona dinara, da bi se ove pristupilo trajnom rešavanju problema izgradnjom „Nove toplane“.
Tekst i foto: M. Mitrović