scattered clouds
7°C
12.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2248
usd
104.3947
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Нова топлана у Сенти за сто дана

10.08.2018. 13:01 13:02
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

СЕНТА: После вишегодишњих проблема и неизвесности у Сенти се трајно решава проблематика система даљинског грејања града.

У индустријској зони припремљен је терен за почетак градње нове топлане, а за ову капиталну инвестицију обезбеђена су средства у износу од 213 милиона динара.

За градњу нове топлане у Сенти 200 милиона динара бесповратних средстава обезбедила је Канцеларија за управљање јавним улагањима Владе Републике Србије, док је преостали део обезбеђен из општинског buyеta. Тиме се испуњава обећање председника Републике Србије Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић, да ће коначно бити решен овај дугогодишњи проблем грађана Сенте.

Координатор стручног тима за градњу топлане је Петар Терзић, помоћник председника општине, задужен за развој. Он је известио јавност да је завршен поступак јавне набавке и да је за извођача као најповољнија изабрана фирма „Термомонт” из Београда. Пројектовање, набавка, испорука, монтажа опреме и изградња котларнице „Нове топлане“ и пратећих инфраструктурних инсталација са челичним гасоводом и мерно-регулационом станицом, по систему „кључ у руке“, требало би да се за заврши за само сто дана.


Два котла по седам мегавата

Нова топлана имаће два котла капацитета по седам мегавата, односно укупно 14 мегавата, који ће као енергент користити природни земни гас. Петар Терзић каже да изградња топлане не може бити завршена до почетка ове грејне сезоне, али је реално да се заврши до краја ове године. Због тога је са стечајним управником Фабрике шпећера „ТЕ-ТО“ у стечају, договорено да грејна сезона крене са производњом топлотне енергије из постројења фабрике, а када се заврши „Нова топлана“ град ће се грејати из њених постројења.


- Уз помоћ државе решава се дугогодишњи проблем. Практично нас држава части обезбеђењем 200 милиона динара бесповратних средстава, јер је била у позицији да две prеthodnе године интервенише да би град Сента уопште имао даљинско грејање. Последица тога је да је са највишег нивоа власти у Србији одлучено да се помогне трајним решењем изградње „Нове топлане“. На даљинском грејању су све јавне установе и више од стотину привредних субјеката у граду и преко 2.000 домаћинстава са око 4.000 житеља Сенте – наглашава Терзић.

Проблематика даљинског грејања оптерећује Сенту већ годинама, па Терзић подсећа да је систем грајања у овом граду један од најстаријих започет пре скоро четири деценије, са таквом градњом и изолационим материјалом прерастао себе. Он додаје да проблеми грејања града почињу интензивно да се испољавају од 2007. године, па је наредне године Фабрика шећера „ТЕ-ТО“ заједно са локалном самоуправом наручила студију оправданости о начину решавања система даљинског грејања града Сенте.


Куглана искључена

Петар Терзић предочава да су неопходне санације на топловоду даљинског грејања, крпљењем система, да се смање губици на топловоду којих је итекако било прошле и prеthodnih грејних сезона. Предвиђено је да се топловод од кружног тока према куглани у Народној башти у дужини од 640 метара искључи са система. Ту се сваке године прави губитак од преко 600.000 динара због лоше изолације, па ће се изнаћи јефтинија варијанта за грејање куглане.


- Циљ те студије је био да се сними ситуација и да се предложе решења да би грејање града боље функционисало. Основни проблем је да се у студији уважавало постојеће стање, да је проблем у техничко технолошкој застарелости система, да су неадекватна решења за власничке односе и организацију управљања. Део приче је био „Елгас“ као дистрибутер топлотне енергије. Топлотну енергију је обезбеђивала Шећерана и све се сваљивало на кориснике грејања који су били незадовољни. Била су потребна нова технолошко - техничка решења, да би се обезбедио стабилан и економичан систем даљинског грејања. Требало је да локална самоуправа преузме систем од Шећеране и да се направи посебна фирма или да то ради „Елгас“. Законска регулатива је за то постојала, међутим, ништа се није урадило, да би 2011. године Шећерана „ТЕ-ТО“ саопштила општини да је италијанска Компанија СФИР, тадашњи власник фабрике, и да више неће да се бави грејањем града. Локална самоуправа тада није ушла у коштац решавања ове проблематике – указује Терић.

Пре три године за даљинско грејање града „Елгас“ је имао дуг према Фабрици шећера „ТЕ-ТО“ преко 100 милиона динара, дуг за струју је био око 15 милиона динара и немогућност да се реши грејање града. И за прошлу сезону држава је интервентно опет дала неповратно 30 милиона динара, да би се ове приступило трајном решавању проблема изградњом „Нове топлане“.

Текст и фото: М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар