GODIŠNJA KONFERENCIJA UNESKO KREATIVNIH GRADOVA Kultura i veštačka inteligencija - oblikovanje budućnosti
Delegati iz 350 kreativnih gradova iz više od 100 zemalja okupili su se, od 23. do 24. juna, na XVII godišnjoj Konferenciji UNESKO kreativnih gradova koju organizuje UNESKO u saradnji sa francuskim kreativnim gradom medijske umetnosti Angjen le Benom.
Mreža kreativnih gradova obuhvata nekoliko klastera, a Grad Novi Sad je član klastera medijskih umetnosti, jedan od 25 gradova iz celog sveta u toj kategoriji, jedini u regionu. Godišnjoj konferenciji prisustvovali su članica Gradskog veća za kulturu Maja Čeremidžić Šainović i direktor Fondacije „Novi Sad - EPK 2021“ Nemanja Milenković.
Tema Konferencije je „Kultura i veštačka inteligencija: Oblikovanje budućnosti UNESKO kreativnih gradova“, a predstavnici kreativnih gradova širom sveta istraživali su inovativne načine integracije veštačke inteligencije u razvoj kulture, uz istovremeno negovanje održivog urbanog rasta.
- Novi Sad je ponosan što je prepozant na nivou Evrope i kao deo Mreže kreativnih gradova – naglasila je Maja Džeremidžić Šainović. - Posebno nam je drago što se Koneferncija održava u gradu koji je praktično grad pobratim Novog Sada, sve formalne procedure na tom planu su završene, ostalo je da gradonačelnici u nekom trenutku potpišu dokument. Ovaj događaj je prilika da razmenimo iskustva i ideje sa kolegama iz 350 gradova i da doprinesemo kreiranju strateškog pravca delovanja Mreže, sa krajnjim ciljem da se kultura prepozna kao samostalna kategorija u okviru međunarodne agende razvoja. Mi smo u Novom Sadu dokazali da smo takav cilj veoma ozbiljno shvatili. Realizovali smo brojne kompleksne i inovativne projekte kao što su „Doček“, „Tesla svetlosna galerija“, zapuštenu industrijsku zonu pretvorili smo u „Kreativni distrikt“, obnavljamo naše nematerijalno kulturno nasleđe, formirali smo Mrežu kulturnih stanica širom grada, pospešili participativnost građana.
Ona je dodala da u godini jubileja, odnosno 150 godina od rođenja slavne svetske naučnice Mileve Marić Ajnštajn, čije se formule koriste u ravoju veštačke inteligencije, Novi Sad kreće u realizaciju projekta „Mileva“, koji je osmišljen kao platforma za primenu veštačke inteligencije u urbanim i kulturnim strategijama.
- Novi Sad pripada klasteru novomedijske umetnosti koja broji samo 25 gradova iz celog sveta, a koji su poneli ovo prestižno priznanje – naglasio je Nemanja Milenković. - Otuda vrlo raznoliki i međusobno različiti po svim parametrima, objedinjava ih zajednička vizija razvoja grada i kroz savremen pristup umetnosti i kulturi. Zahvaljujući tome, to nije prilika samo da predstavite svoj rad, već i da kroz razmenu saznate i naučite kako da najbolje iskoristite prilike koje su otvorene kroz aktivno učešće u Unesko mreži kreativnih gradova, ali i prevaziđete i izbegnete sva pretnje i poteškoće u realizaciji zadatih projekata.
Ideja vodilja ovogodišnje Konferencije jeste da UNESKO kreativni gradovi, kao centri inovacija, igraju ključnu ulogu u osmišljavanju novih okvira za kulturne i kreativne sektore osnažene veštačkom inteligencijom, osiguravajući smisleno, inkluzivno i etičko usvajanje veštačke inteligencije.