ГОДИШЊA KОНФЕРЕНЦИЈA УНЕСКО КРЕАТИВНИХ ГРАДОВА Култура и вештачка интелигенција - обликовање будућности
Делегати из 350 креативних градова из више од 100 земаља окупили су се, од 23. до 24. jуна, на XVII годишњој Kонференцији УНЕСКО креативних градова коју организује УНЕСКО у сарадњи са француским креативним градом медијске уметности Ангјен ле Беном.
Мрежа креативних градова обухвата неколико кластера, а Град Нови Сад је члан кластера медијских уметности, један од 25 градова из целог света у тој категорији, једини у региону. Годишњој конференцији присуствовали су чланица Градског већа за културу Маја Черемиџић Шаиновић и директор Фондације „Нови Сад - ЕПК 2021“ Немања Миленковић.
Тема Конференције је „Култура и вештачка интелигенција: Обликовање будућности УНЕСКО креативних градова“, а представници креативних градова широм света истраживали су иновативне начине интеграције вештачке интелигенције у развој културе, уз истовремено неговање одрживог урбаног раста.
- Нови Сад је поносан што је препозант на нивоу Европе и као део Мреже креативних градова – нагласила је Маја Џеремиџић Шаиновић. - Посебно нам је драго што се Конефернција одржава у граду који је практично град побратим Новог Сада, све формалне процедуре на том плану су завршене, остало је да градоначелници у неком тренутку потпишу документ. Овај догађај је прилика да разменимо искуства и идеје са колегама из 350 градова и да допринесемо креирању стратешког правца деловања Мреже, са крајњим циљем да се култура препозна као самостална категорија у оквиру међународне агенде развоја. Ми смо у Новом Саду доказали да смо такав циљ веома озбиљно схватили. Реализовали смо бројне комплексне и иновативне пројекте као што су „Дочек“, „Тесла светлосна галерија“, запуштену индустријску зону претворили смо у „Креативни дистрикт“, обнављамо наше нематеријално културно наслеђе, формирали смо Мрежу културних станица широм града, поспешили партиципативност грађана.
Она је додала да у години јубилеја, односно 150 година од рођења славне светске научнице Милеве Марић Ајнштајн, чије се формуле користе у равоју вештачке интелигенције, Нови Сад креће у реализацију пројекта „Милева“, који је осмишљен као платформа за примену вештачке интелигенције у урбаним и културним стратегијама.
- Нови Сад припада кластеру новомедијске уметности која броји само 25 градова из целог света, а који су понели ово престижно признање – нагласио је Немања Миленковић. - Отуда врло разнолики и међусобно различити по свим параметрима, обједињава их заједничка визија развоја града и кроз савремен приступ уметности и култури. Захваљујући томе, то није прилика само да представите свој рад, већ и да кроз размену сазнате и научите како да најбоље искористите прилике које су отворене кроз активно учешће у Унеско мрежи креативних градова, али и превазиђете и избегнете сва претње и потешкоће у реализацији задатих пројеката.
Идеја водиља овогодишње Конференције јесте да УНЕСКО креативни градови, као центри иновација, играју кључну улогу у осмишљавању нових оквира за културне и креативне секторе оснажене вештачком интелигенцијом, осигуравајући смислено, инклузивно и етичко усвајање вештачке интелигенције.