SUBOTICA OSNIVA PRVU ENERGETSKU ZAJEDNICU Privatni i javni sektor u zajedničkom projektu korišćenja energije
Subotica bi do kraja godine mogla da dobije prvu energetsku zajednicu kroz projekat „Energetski efikasne zajednice (ENGAGE)“, koji se realizuje u saradnji sa opštinama Vladislavci, Gorjani i Strizivojna iz Hrvatske, uz podršku NALED-a i Evropske unije.
Reč je o inicijativi koja treba u budućnosti da uključi javne ustanove, građane i privredu.
– Formiranje prve energetske zajednice u Subotici očekuje se tokom ove godine, u okviru aktivnosti na projektu ENGAGE. Učesnici ovog projekta iz javnog i privatnog sektora biće uključeni kao prvi članovi budućeg udruženja, koje će biti osnovano u nameri osnivanja energetske zajednice – izjavila je za Dnevnik projekt-menadžerka u Gradu Subotici Miroslava Babić.
Očekuje se da će ovaj model doneti direktne uštede u troškovima električne energije, kao i veću energetsku sigurnost za korisnike.
– Iako je koncept energetskih zajednica još relativno nov u domaćem zakonodavstvu, Grad Subotica već je krenuo da analizira lokalne procedure i prepoznaje gde su prepreke. U okviru projekta započet je sveobuhvatan proces analize procedura koje se odnose na osnivanje i funkcionisanje energetskih zajednica. U saradnji sa NALED-om i partnerima iz Hrvatske, radi se na izradi praktičnih informativnih paketa, vodiča i infografika, koji će pomoći građanima i preduzetnicima da se lakše uključe – izjavila je Babićeva.
Energetske zajednice višestruko korisne
Značaj ovog projekta nalazi se ne samo u osnivanju prve zajednice, već i u potencijalu da se model kasnije primeni na širem području. Iskustva i podaci biće ključni za buduće planiranje.
– Benefiti energetskih zajednica su brojni: niži troškovi energije, lakši pristup energiji, smanjenje emisije gasova staklene bašte, veća efikasnost u korišćenju obnovljivih izvora i brže sprovođenje zelene tranzicije – navela je Babićeva.
Iako projekat još nije ozvaničen, Grad Subotica je prepoznao potrebu da građanima i firmama bude na usluzi kao jedinstveno mesto za informacije, tehničku pomoć i povezivanje s relevantnim akterima. I ne samo kada je reč o energetskoj zajednici, već i za druge inicijative vezane za energetsku tranziciju.
Kao jedno od važnih pitanja koje se već sada otvara jeste da li će lokalna samouprava po završetku projekta uvesti konkretne podsticaje, kroz subvencije, olakšice i druge oblike pomoći za one koji žele da investiraju u solarne panele kroz zajedničke modele.
– Uštede koje se ostvaruju smanjenjem potrošnje iz mreže i korišćenjem obnovljivih izvora energije već sada predstavljaju značajan ekonomski motiv. Kroz saradnju sa NALED-om i partnerima na projektu, Grad Subotica će imati priliku da koristi stečena znanja i primere iz prakse u razvoju lokalnih politika energetske tranzicije – istakla je Miroslava Babić.