СУБОТИЦА ОСНИВА ПРВУ ЕНЕРГЕТСКУ ЗАЈЕДНИЦУ Приватни и јавни сектор у заједничком пројекту коришћења енергије
Суботица би до краја године могла да добије прву енергетску заједницу кроз пројекат „Енергетски ефикасне заједнице (ЕНГАГЕ)“, који се реализује у сарадњи са општинама Владиславци, Горјани и Стризивојна из Хрватске, уз подршку НАЛЕД-а и Европске уније.
Реч је о иницијативи која треба у будућности да укључи јавне установе, грађане и привреду.
– Формирање прве енергетске заједнице у Суботици очекује се током ове године, у оквиру активности на пројекту ЕНГАГЕ. Учесници овог пројекта из јавног и приватног сектора биће укључени као први чланови будућег удружења, које ће бити основано у намери оснивања енергетске заједнице – изјавила је за Дневник пројект-менаџерка у Граду Суботици Мирослава Бабић.
Очекује се да ће овај модел донети директне уштеде у трошковима електричне енергије, као и већу енергетску сигурност за кориснике.
– Иако је концепт енергетских заједница још релативно нов у домаћем законодавству, Град Суботица већ је кренуо да анализира локалне процедуре и препознаје где су препреке. У оквиру пројекта започет је свеобухватан процес анализе процедура које се односе на оснивање и функционисање енергетских заједница. У сарадњи са НАЛЕД-ом и партнерима из Хрватске, ради се на изради практичних информативних пакета, водича и инфографика, који ће помоћи грађанима и предузетницима да се лакше укључе – изјавила је Бабићева.
Енергетске заједнице вишеструко корисне
Значај овог пројекта налази се не само у оснивању прве заједнице, већ и у потенцијалу да се модел касније примени на ширем подручју. Искуства и подаци биће кључни за будуће планирање.
– Бенефити енергетских заједница су бројни: нижи трошкови енергије, лакши приступ енергији, смањење емисије гасова стаклене баште, већа ефикасност у коришћењу обновљивих извора и брже спровођење зелене транзиције – навела је Бабићева.
Иако пројекат још није oзваничен, Град Суботица је препознао потребу да грађанима и фирмама буде на услузи као јединствено место за информације, техничку помоћ и повезивање с релевантним актерима. И не само када је реч о енергетској заједници, већ и за друге иницијативе везане за енергетску транзицију.
Као једно од важних питања које се већ сада отвара јесте да ли ће локална самоуправа по завршетку пројекта увести конкретне подстицаје, кроз субвенције, олакшице и друге облике помоћи за оне који желе да инвестирају у соларне панеле кроз заједничке моделе.
– Уштеде које се остварују смањењем потрошње из мреже и коришћењем обновљивих извора енергије већ сада представљају значајан економски мотив. Кроз сарадњу са НАЛЕД-ом и партнерима на пројекту, Град Суботица ће имати прилику да користи стечена знања и примере из праксе у развоју локалних политика енергетске транзиције – истакла је Мирослава Бабић.