INOVACIONI DISTRIKT NA 5.000 KVADRATNIH METARA VREDNOSTI 13 MILIONA EVRA Macut: Srbija nije više zemlja koja prati tuđe inovacije, mi ih stvaramo
KRAGUJEVAC: U kompleksu Državnog DATA centra u Kragujevcu danas je počela izgradnja drugog objekta Inovacionog distrikta, a svečanosti je prisustvovao i predsednik Vlade Srbije prof. dr Đuro Macut, koji je istakao da je Kragujevac simbol novog tehnološkog i naučnog razvoja naše zemlje, koja velikim koracima ide u budućnost.
"Ovde je izgrađen jedan od najmodernijih Državnih DATA centara u Evropi, a danas nastavljamo njegov razvoj polaganjem kamena temeljca za drugu zgradu Inovacionog distrikta, jedinstvenog i pionirskog projekta u našem regionu. Ova zgrada, koja će se prostirati na oko 5.000 kvadratnih metara i čija vrednost iznosi 13 miliona evra, predstavlja još jedan konkretan dokaz naše odlučnosti da Srbija bude tehnološki lider jugoistočne Evrope pretvaranjem Kragujevca iz industrijskog u tehnološki inovativni centar", rekao je Macut.
Premijer je dodao da Vlada Srbije time stvara model po kome želi da razvija i druge delove Srbije, a ovaj pristup nije samo ekonomski, već je i politički i vrednosni, jer pokazuje posvećenost vlade decentralizaciji, ravnomernom razvoju i stvaranju uslova za život i rad u svim delovima naše zemlje.
"Uvereni smo da to predstavlja našu najveću šansu da kao zemlja napredujemo, stvaramo konkurentnu ekonomiju i podignemo kvalitet života naših građana. Program ’Skok u budućnost - Srbija 2027’ predstavlja ambicioznu viziju razvoja Srbije u kojoj je digitalna infrastruktura temelj, a IT zajednica motor promena", naglasio je premijer, dodajući da je Inovacioni distrikt u Kragujevcu više od investicije, jer predstavlja platformu za saradnju, prostor za inovacije, centar za naučno i tehnološku razmenu između države, privrede i naših građana.
Macut je istakao i to da je Državni DATA centar u Kragujevcu prepoznat kao najbezbednije mesto za čuvanje podataka u regionu, jedini je u istočnom i jugoistočnom delu Evrope koji poseduje sertifikat N5 u Zapadnoj Evropi, a u okviru ovog dela centra nalazi se i Superkompjuter, Nacionalna platforma za veštačku inteligenciju.
"Ulaganjem dodatnih 55 miliona evra do kraja 2025. godine, Srbija će postati vlasnik najmoćnijeg superkompjutera u širem regionu, koji će biti namenjen unapređenju javne uprave, zdravstva, obrazovanja i privrede, a u planu je i da se ova platforma učini dostupnom i malim i srednjim preduzećima kao oblik državne podrške, što će značajno uticati na povećanje konkurentnosti naše privrede i podizanje životnog standarda. Ovim projektom šaljemo jasnu poruku mladim ljudima, naučnicima, preduzetnicima, inovatorima, da država veruje i ulaže u svoj najveći potencijal, jer želi da oni svoje ideje i snove ostvaruju ovde, u svojoj zemlji. Srbija nije više zemlja koja prati tuđe inovacije, mi smo zemlja koja ih stvara", zaključio je premijer Macut.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović rekao je da je današnji događaj još jedan korak u realizaciji jednog od najznačajnijih projekata u okviru investicionog Plana "Skok u budućnost - Srbija 2027".
"Daljom izgrandjom Inovacionog distrikta u Kragujevcu, obuhvatamo dve značajne tačke ovog projekta: ubrzanu modernizaciju, digitalizaciju, primenu inovacija i novih tehnologija, ali i integralni razvoj svake opštine i svakog grada u Republici Srbiji. Time pokazujemo da EXPO 2027 nije samo rezervisan za Beograd, već je razvojna politika države usmerena na centralizaciju i ravnomeran tehnološki napredak svih regiona", istakao je Jovanović.
On je najavio da će izgradnja prve zgrade Inovacionog distrikta biti gotova do kraja ove godine, a izgradnja druge zgrade, koja je danas počela - do kraja 2026. godine.
Jovanović je dodao da će na gradilištu biti sačuvano kompletno zelenilo, da rastinje neće biti posečeno, a kao simbol izgradnje i napretka danas je zasađeno pet različitih sadnica mladog drveća: hrast kao simbol tradicije, identiteta, duhovnosti, slobode, jela kao simbol mira, postojanosti i veze sa planinskom prirodom, lipa - simbol zdravlja i narodne medicine, šljiva kao drvo plodnosti, i bagrem, koji ne potiče sa ovih prostora, a koji simbolizuje praktičnost, izdržljivost i sposobnost prilagođavanja.
Jovanović je rekao da je u planu da se na jesen ove godine krene sa izgradnjom treće zgrade - takozvanog Srca Inovacionog distrikta.
Kako je rekao, u okviru Inovacionog distrikta nalaziće se zasebni prostori za IT (biznis inkubatori, startapovi, deo za primenu veštačke inteligencije u kojem će se nalaziti centar za razvoj robotike).
Zatim smart city centar za razvoj pametnih energetskih sistema, umrežavanje pametne infrastrukture, centar za promociju digitalizacije, deo za bioinformatiku i bioinženjering sa prostorom za istraživanja i laboratorijama, dok će posebno mesto imati i Nacionalni centar za informacionu bezbednost, a u okviru distrikta će biti izgrađen i peti Naučno-tehnološki park u Srbiji.
Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić istakao je da ovakvim projektima i cela Srbija i grad Kragujevac ostavljaju zalog za budućnost novim generacijama.
"Ovo je prilika da mi, u našoj državi, obezbedimo uslove mladim naučnicima da stiču znanja i rade u uslovima kakve bi imali u Briselu ili Njujorku", rekao je Dašić.
Inovacioni distrikt u Kragujevcu biće smešten u okviru Državnog DATA centra, koji je otvoren u decembru 2020. godine i predstavlja najsavremeniji objekat ovog tipa u regionu, namenjen čuvanju elektronskih podataka i opreme.
O sigurnosti i važnosti ovog objekta svedoči činjenica da svoje podatke, osim državnih institucija Srbije, ovde čuvaju i neke od najvećih svetskih kompanija, kao što su IBM, Oracle ili Huawei.