broken clouds
33°C
14.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1743
usd
100.3548
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИНОВАЦИОНИ ДИСТРИКТ НА 5.000 КВАДРАТНИХ МЕТАРА ВРЕДНОСТИ 13 МИЛИОНА ЕВРА Мацут: Србија није више земља која прати туђе иновације, ми их стварамо

14.07.2025. 17:13 17:29
Пише:
Извор:
Дневник/Танјуг
TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg
Фото: TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg

КРАГУЈЕВАЦ: У комплексу Државног ДАТА центра у Крагујевцу данас је почела изградња другог објекта Иновационог дистрикта, а свечаности је присуствовао и председник Владе Србије проф. др Ђуро Мацут, који је истакао да је Крагујевац симбол новог технолошког и научног развоја наше земље, која великим корацима иде у будућност.

"Овде је изграђен један од најмодернијих Државних ДАТА центара у Европи, а данас настављамо његов развој полагањем камена темељца за другу зграду Иновационог дистрикта, јединственог и пионирског пројекта у нашем региону. Ова зграда, која ће се простирати на око 5.000 квадратних метара и чија вредност износи 13 милиона евра, представља још један конкретан доказ наше одлучности да Србија буде технолошки лидер југоисточне Европе претварањем Крагујевца из индустријског у технолошки иновативни центар", рекао је Мацут.

TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg
Фото: TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg

Премијер је додао да Влада Србије тиме ствара модел по коме жели да развија и друге делове Србије, а овај приступ није само економски, већ је и политички и вредносни, јер показује посвећеност владе децентрализацији, равномерном развоју и стварању услова за живот и рад у свим деловима наше земље.

"Уверени смо да то представља нашу највећу шансу да као земља напредујемо, стварамо конкурентну економију и подигнемо квалитет живота наших грађана. Програм ’Скок у будућност - Србија 2027’ представља амбициозну визију развоја Србије у којој је дигитална инфраструктура темељ, а ИТ заједница мотор промена", нагласио је премијер, додајући да је Иновациони дистрикт у Крагујевцу више од инвестиције, јер представља платформу за сарадњу, простор за иновације, центар за научно и технолошку размену између државе, привреде и наших грађана.

Мацут је истакао и то да је Државни ДАТА центар у Крагујевцу препознат као најбезбедније место за чување података у региону, једини је у источном и југоисточном делу Европе који поседује сертификат Н5 у Западној Европи, а у оквиру овог дела центра налази се и Суперкомпјутер, Национална платформа за вештачку интелигенцију.

TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg
Фото: TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg

"Улагањем додатних 55 милиона евра до краја 2025. године, Србија ће постати власник најмоћнијег суперкомпјутера у ширем региону, који ће бити намењен унапређењу јавне управе, здравства, образовања и привреде, а у плану је и да се ова платформа учини доступном и малим и средњим предузећима као облик државне подршке, што ће значајно утицати на повећање конкурентности наше привреде и подизање животног стандарда. Овим пројектом шаљемо јасну поруку младим људима, научницима, предузетницима, иноваторима, да држава верује и улаже у свој највећи потенцијал, јер жели да они своје идеје и снове остварују овде, у својој земљи. Србија није више земља која прати туђе иновације, ми смо земља која их ствара", закључио је премијер Мацут.

Директор Канцеларије за ИТ и еУправу Михаило Јовановић рекао је да је данашњи догађај још један корак у реализацији једног од најзначајнијих пројеката у оквиру инвестиционог Плана "Скок у будућност - Србија 2027".

"Даљом изграндјом Иновационог дистрикта у Крагујевцу, обухватамо две значајне тачке овог пројекта: убрзану модернизацију, дигитализацију, примену иновација и нових технологија, али и интегрални развој сваке општине и сваког града у Републици Србији. Тиме показујемо да EXPO 2027 није само резервисан за Београд, већ је развојна политика државе усмерена на централизацију и равномеран технолошки напредак свих региона", истакао је Јовановић.

TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg
Фото: TANJUG/ NEBOJŠA RAUS/ bg

Он је најавио да ће изградња прве зграде Иновационог дистрикта бити готова до краја ове године, а изградња друге зграде, која је данас почела - до краја 2026. године.

Јовановић је додао да ће на градилишту бити сачувано комплетно зеленило, да растиње неће бити посечено, а као симбол изградње и напретка данас је засађено пет различитих садница младог дрвећа: храст као симбол традиције, идентитета, духовности, слободе, јела као симбол мира, постојаности и везе са планинском природом, липа - симбол здравља и народне медицине, шљива као дрво плодности, и багрем, који не потиче са ових простора, а који симболизује практичност, издржљивост и способност прилагођавања.

Јовановић је рекао да је у плану да се на јесен ове године крене са изградњом треће зграде -  такозваног Срца Иновационог дистрикта.

Како је рекао, у оквиру Иновационог дистрикта налазиће се засебни простори за ИТ (бизнис инкубатори, стартапови, део за примену вештачке интелигенције у којем ће се налазити центар за развој роботике).

Затим смарт цитy центар за развој паметних енергетских система, умрежавање паметне инфраструктуре, центар за промоцију дигитализације, део за биоинформатику и биоинжењеринг са простором за истраживања и лабораторијама, док ће посебно место имати и Национални центар за информациону безбедност, а у оквиру дистрикта ће бити изграђен и пети Научно-технолошки парк у Србији.

Градоначелник Крагујевца Никола Дашић истакао је да оваквим пројектима и цела Србија и град Крагујевац остављају залог за будућност новим генерацијама.

"Ово је прилика да ми, у нашој држави, обезбедимо услове младим научницима да стичу знања и раде у условима какве би имали у Бриселу или Њујорку", рекао је Дашић.

Иновациони дистрикт у Крагујевцу биће смештен у оквиру Државног ДАТА центра, који је отворен у децембру 2020. године и представља најсавременији објекат овог типа у региону, намењен чувању електронских података и опреме.

О сигурности и важности овог објекта сведочи чињеница да своје податке, осим државних институција Србије, овде чувају и неке од највећих светских компанија, као што су IBM, Oracle или Huawei.

Извор:
Дневник/Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар