(VIDEO) UKRAJINSKA VOJSKA UVELA BONUS Skupljaju poene za svakog ubijenog Rusa: "Za jednog mrtvog Rusa dobijate jedan poen. Ako ga zarobite, to se množi sa deset“
Iz dana u dan stižu hiljade snimaka. Oni prikazuju uništene ruske tenkove, uništene haubice, pogotke dronova, a ponekad i smrt ruskih vojnika nakon vazdušnih napada. Svaki snimak je arhiviran, analiziran i sada procenjen - u poenima.
Ukrajinska vojska, piše Bi-Bi-Si, uvela je sistem pod nazivom „Vojska dronova: Bonus“, poznat i kao „e-poeni“. U njemu jedinice dobijaju poene za svakog ubijenog ruskog vojnika ili uništeni deo opreme. Što je meta važnija, to je nagrada veća.
„Što je meta strateški važnija i teža za uništenje, to jedinica dobija više poena“, objavio je tim Brave 1, koji okuplja stručnjake iz vojske i vlade. Do 50 poena se dodeljuje za uništeni višecevni raketni bacač, 40 za tenk i 20 za oštećeni tenk.
U centru u Kijevu, snimci se pregledaju i ocenjuju prema stalno promenljivim prioritetima. Osnivač sistema, ministar za digitalnu transformaciju Mihailo Fedorov, kaže da je sve počelo kao metod za prikupljanje tačnih podataka i donošenje boljih odluka.
„Pre svega, radi se o kvalitetnim podacima i matematici rata – o tome kako efikasnije koristiti ograničene resurse“, rekao je Fedorov.
Poeni služe kao motivacija
Fedorov priznaje da sistem ima i drugu funkciju: održavanje borbenog duha.
„Kada promenimo broj poena za gol, odmah se vidi kako to utiče na motivaciju vojnika“, rekao je on.
Njegovom kancelarijom dominira veliki ekran sa desetinama prenosa uživo sa dronova iznad bojišta. Ukrajinski komandanti tvrde da su dronovi sada odgovorni za 70 odsto svih ruskih žrtava. Na društvenim mrežama, takve snimke često prati metal muzika, eksplozije i komentari pobede. Za vojnike na bojnom polju, to je takođe izvor nagrada.
Bi-Bi-Si je razgovarao sa više od desetak ukrajinskih jedinica kako bi saznao šta misle o sistemu bodovanja. Neki ga hvale, drugi dovode u pitanje njegovo značenje.
„Reakcije su uglavnom pozitivne“, rekao je Volodimir iz 108. brigade teritorijalne odbrane, dodajući: „Ovo nam pomaže da nadoknadimo izgubljenu opremu, a istovremeno nanesemo štetu neprijatelju.“
Vojnik iz 22. mehanizovane brigade, koja trenutno ratuje na severoistoku zemlje, kaže da se sistem pokazao korisnim: „Naši momci su iscrpljeni, teško ih je više motivisati da bilo šta rade. Ali ovako dobijaju dronove i nagrade. Ipak nešto znači.“
Neki upozoravaju na haos, manipulaciju i moralne dileme
Ne misle svi tako. Vojnik po nadimku "Zmija" rekao je da bodovi neće sprečiti dezerterstvo: „Motivacija je dublji problem, i ovo ga ne rešava.“
Dmitro je, s druge strane, poslao duži odgovor, tvrdeći da sistem podstiče manipulaciju. Vojnici, rekao je, pokušavaju da preuzmu zasluge za tuđe pogotke ili ciljaju već onesposobljena vozila kako bi osvojili više poena. „Ovaj sistem je rezultat izopačenog mentaliteta u kome sve mora biti pretvoreno u korist - čak i sopstvena smrt“, napisao je.
10 puta više poena za zarobljenog Rusa nego za ubijenog Rusa
U jednoj zgradi u Kijevu, tim analitičara svakodnevno pregleda i procenjuje hiljade snimaka. Pogoci se nagrađuju, posebno potpuno uništenje ciljeva. Posebna kategorija su zarobljenici, koji donose deset puta više poena od ubijenih - jer se mogu zameniti za ukrajinske vojnike.
„Za jednog mrtvog Rusa dobijate jedan poen. Ako ga zarobite, to se množi sa deset“, objasnio je analitičar Volođa. Najteže im je da potvrde artiljerijske udare jer, kaže on, Rusi odlično sakrivaju oružje, pa dron bukvalno mora da ide između drveća ili u rovove.
Mogu da biraju između 1.600 proizvoda
Kako Rusija sve više koristi male pešadijske grupe i motocikle, vrednost pogotka po vojniku se povećava. „Ranije je ubijeni vojnik vredeo dva poena, sada vredi šest“, objavio je tim Brave 1.
Više se isplati udariti po operateru drona nego po samom dronu, jer je te ljude teže zameniti. Sistem nagrađivanja se takođe menja - ranije su jedinice konvertovale poene u novac i kupovale ono što im je potrebno. Sada se sve upravlja preko platforme Brave 1 Market.
Brave 1 Market je onlajn platforma gde vojnici mogu da biraju između više od 1.600 proizvoda – od dronova do delova za kopnene robote koji izvlače ranjenike. Oni naručuju direktno od proizvođača, a Ministarstvo odbrane plaća naknadno. Takođe mogu da ostavljam recenzije, kao u bilo kojoj modernoj e-prodavnici.
Cilj nije da se zameni vojna nabavka, već da se ona ubrza i učini praktičnom. Pogotovo u ratu gde je svaka sekunda i svaki komad opreme ključan. Životne poene, onlajn prodavnica opreme – nekima može zvučati okrutno. Ali Ukrajina ne bira. Primorana je da se bori – brzo, pametno i efikasno.