(ВИДЕО) УКРАЈИНСКА ВОЈСКА УВЕЛА БОНУС Скупљају поене за сваког убијеног Руса: "За једног мртвог Руса добијате један поен. Ако га заробите, то се множи са десет“
Из дана у дан стижу хиљаде снимака. Они приказују уништене руске тенкове, уништене хаубице, поготке дронова, а понекад и смрт руских војника након ваздушних напада. Сваки снимак је архивиран, анализиран и сада процењен - у поенима.
Украјинска војска, пише Би-Би-Си, увела је систем под називом „Војска дронова: Бонус“, познат и као „е-поени“. У њему јединице добијају поене за сваког убијеног руског војника или уништени део опреме. Што је мета важнија, то је награда већа.
„Што је мета стратешки важнија и тежа за уништење, то јединица добија више поена“, објавио је тим Браве 1, који окупља стручњаке из војске и владе. До 50 поена се додељује за уништени вишецевни ракетни бацач, 40 за тенк и 20 за оштећени тенк.
У центру у Кијеву, снимци се прегледају и оцењују према стално променљивим приоритетима. Оснивач система, министар за дигиталну трансформацију Михаило Федоров, каже да је све почело као метод за прикупљање тачних података и доношење бољих одлука.
„Пре свега, ради се о квалитетним подацима и математици рата – о томе како ефикасније користити ограничене ресурсе“, рекао је Федоров.
Поени служе као мотивација
Федоров признаје да систем има и другу функцију: одржавање борбеног духа.
„Када променимо број поена за гол, одмах се види како то утиче на мотивацију војника“, рекао је он.
Његовом канцеларијом доминира велики екран са десетинама преноса уживо са дронова изнад бојишта. Украјински команданти тврде да су дронови сада одговорни за 70 одсто свих руских жртава. На друштвеним мрежама, такве снимке често прати метал музика, експлозије и коментари победе. За војнике на бојном пољу, то је такође извор награда.
Би-Би-Си је разговарао са више од десетак украјинских јединица како би сазнао шта мисле о систему бодовања. Неки га хвале, други доводе у питање његово значење.
„Реакције су углавном позитивне“, рекао је Володимир из 108. бригаде територијалне одбране, додајући: „Ово нам помаже да надокнадимо изгубљену опрему, а истовремено нанесемо штету непријатељу.“
Војник из 22. механизоване бригаде, која тренутно ратује на североистоку земље, каже да се систем показао корисним: „Наши момци су исцрпљени, тешко их је више мотивисати да било шта раде. Али овако добијају дронове и награде. Ипак нешто значи.“
Неки упозоравају на хаос, манипулацију и моралне дилеме
Не мисле сви тако. Војник по надимку "Змија" рекао је да бодови неће спречити дезертерство: „Мотивација је дубљи проблем, и ово га не решава.“
Дмитро је, с друге стране, послао дужи одговор, тврдећи да систем подстиче манипулацију. Војници, рекао је, покушавају да преузму заслуге за туђе поготке или циљају већ онеспособљена возила како би освојили више поена. „Овај систем је резултат изопаченог менталитета у коме све мора бити претворено у корист - чак и сопствена смрт“, написао је.
10 пута више поена за заробљеног Руса него за убијеног Руса
У једној згради у Кијеву, тим аналитичара свакодневно прегледа и процењује хиљаде снимака. Погоци се награђују, посебно потпуно уништење циљева. Посебна категорија су заробљеници, који доносе десет пута више поена од убијених - јер се могу заменити за украјинске војнике.
„За једног мртвог Руса добијате један поен. Ако га заробите, то се множи са десет“, објаснио је аналитичар Волођа. Најтеже им је да потврде артиљеријске ударе јер, каже он, Руси одлично сакривају оружје, па дрон буквално мора да иде између дрвећа или у ровове.
Могу да бирају између 1.600 производа
Како Русија све више користи мале пешадијске групе и мотоцикле, вредност поготка по војнику се повећава. „Раније је убијени војник вредео два поена, сада вреди шест“, објавио је тим Браве 1.
Више се исплати ударити по оператеру дрона него по самом дрону, јер је те људе теже заменити. Систем награђивања се такође мења - раније су јединице конвертовале поене у новац и куповале оно што им је потребно. Сада се све управља преко платформе Браве 1 Маркет.
Браве 1 Маркет је онлајн платформа где војници могу да бирају између више од 1.600 производа – од дронова до делова за копнене роботе који извлаче рањенике. Они наручују директно од произвођача, а Министарство одбране плаћа накнадно. Такође могу да остављам рецензије, као у било којој модерној е-продавници.
Циљ није да се замени војна набавка, већ да се она убрза и учини практичном. Поготово у рату где је свака секунда и сваки комад опреме кључан. Животне поене, онлајн продавница опреме – некима може звучати окрутно. Али Украјина не бира. Приморана је да се бори – брзо, паметно и ефикасно.