ISTORIJSKA ODLUKA DRŽAVE Nacionalni udžbenici stižu u škole! Vraćaju se u ruke Zavoda za udžbenike, a ovo su pozitivni uticaji koje će imati na đake
Nakon što je prošle godine uvedena Nacionalna čitanka kao obavezno nastavno sredstvo za sve učenike osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog, Vlada Srbije donela je i odluku da se od školske 2026/2027. Godine uvedu nacionalni udžbenici.
Nacrt izmena Zakona o udžbenicima predviđa da za predmete srpski jezik, svet oko nas, priroda i društvo, istorija, geografija, muzička kultura i likovna kultura postoji po jedan udžbenik iz koga bi učili svi osnovci. Upravo te udžbenike bi izdavao Zavod za udžbenike, a oni bi sukcesivno bili uvođeni.
Vlada Srbije usvojila je Predlog izmena i dopuna Zakona o udžbenicima koji ima za cilj očuvanje nacionalne kulture, maternjeg jezika, kulturne tradicije i interkulturalnosti.
Kako je saopšteno nakon sednice Vlade, predložene izmene imaju za cilj i zaštitu prava učenika i roditelja, unapređivanje transparentnosti u izboru udžbenika, kao i ugradnju mehanizama za sprečavanje zloupotreba.
„Posebno sam ponosan na ovu inicijativu“
Inicijativu za uvođenje nacionalnih udžbenika za osnovne škole doneo je bivši premijer Miloš Vučević koji je istakao da država smatra da po pitanju nacionalnih predmeta mora da ima punu kontrolu.
-Ovde država mora da ima potpunu kontrolu i sramota me je što su neki ljudi iz državnog aparata učestvovali u uništavanju Zavoda za izdavanje udžbenika, praveći iz ličnih i lukrativnih pobuda, privilegovan položaj za privatne kompanije koje dolaze iz raznih država. Ovi predmeti, srpski, istorija, georgrafija, svet oko nas za osnovnu školu pod direktnom kontrolom države. Da nas ne bi ubedili da smo bili okupatori ili agresori, da smo mi nekog napali dok su nas napadali, da smo išli dobrovoljno u Jasenovac ili da se nisu borili junaci na Košarama ili da nismo doneli slobodu svih južnoslovenskim narodima ili da nam kažu da ne postoji mama i tata, da nisu najviši vrhovi na Prokletijama i Šar planini, to je primer iz geografije. Borio sam se za uvođenje vojnog roka, poziciju veronauke, nacionalne udžbenike, podršku demografskoj politici i ono što smo uradili na polju ekonomije, ovo su segmenti na koje sam posebno ponosan, to nam je preko potrebno da ne bi imali posla sa ovakvima koji spremaju terorističke akcije, rušeći sistem vrednosti u koji veruje većinski narod Srbije- istakao je za medije tada Vučević.
"Kroz nacionalne udžbenike može da se gradi niz pozitivnih osobina kod učenika"
Profesor dr Boris Stojkovski, istoričar sa Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i v.d. direktora Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, rekao je za Dnevnik da priča o nacionalnim udžbenicima pada u vreme kada se svakako nastavlja sveukupna reforma obrazovanja, te da je pravi trenutak za to.
-Naime, pre više meseci završeni su novi standardi postignuća učenika, a upravo se privelo kraju donošenje novih standarda i za učenike koji pohađaju nastavu na nekom od osam drugih maternjih jezika nacionalnih manjina. Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja posvećeno radi i na novim planovima i programima. Nimalo slučajno niti iznenada nije donet i novi Zakon o udžbenicima, u kome su svakako glavni dojam ostavili nacionalni udžbenici. Škola osim obrazovne ima i vaspitnu ulogu, a ako pažljivo čitamo odredbe novoga Zakona vidimo da država ozbiljno shvata činjenicu da se kroz nacionalne udžbenike može da se gradi niz pozitivnih osobina kod učenika i da se nacionalni i kulturni identitet jača u svoj svojoj punoći- rekao je Stojkovski.
On je naglasio da je dobro što će oni biti ujednačeni za sve đake u zemlji, te da će deca biti i na taj način povezana u čitavoj Srbiji.
-Istorija, srpski jezik i književnost, geografija, kao i drugi predmeti ujednačiće time u potpunosti svoje sadržaje i ponuditi jedan jedinstveni pogled na ono što su identitetski predmeti. U rečenom Zakonu jasno stoji da je negovanje multikulturalizma i demokratske kulture takođe jedan od osnovnih ciljeva ovih udžbenika, kao i onih koji će biti od nacionalnog značaja za učenike koji se školuju na manjinskim jezicima. Država time ukazuje dužno poštovanje prema svim narodima koji žive u Srbiji, što je važna evropska tekovina, a time i sva deca u Srbiji, ma na kom se jeziku školovali, biće podstaknuti da čuvaju i neguju svoj identitet. Jačanje patriotskog duha i nacionalnog identiteta iznimno je neophodno i stoga ova inicijativa čiji je pokretač Miloš Vučević, predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije, ima pre svega državotvorni značaj. Sada je velika odgovornost i na kolegama iz dva Zavoda- Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva koji će imati mnogo ozbiljnog posla oko nacionalnih udžbenika, ali uz ovako jaku podršku države, siguran sam da će iznedriti kvalitetan rezultat- zaključio je naš sagovornik.