KADA I KOLIKO ĆE NAS POGODITI SANKCIJE NIS-U? Stručnjak za energetiku tvrdi: „Prvih meseci neće biti većeg uticaja, a potom...“
BEOGRAD: Stručnjak za energetiku Željko Marković ocenio je danas da prvih meseci od uvođenja sankcija NIS-u neće biti njihovog velikog uticaja,
Ipak, kako kaže, situacija će biti teža ako sankcije budu duže trajale.
On je za RTS istakao da postoje logistički problemi da se uveze tolika količina goriva kako bi se nadomestila domaća proizvodnja.
"S druge strane, i NIS poseduje veliki distributivni lanac, tako da ćemo videti kako će se to odraziti na same pumpe koje ima u svom vlasništvu, budući da je moguće da banke neće hteti da sarađuju", rekao je on.
Prema njegovim rečima, zalihe koje je Srbija spremila za scenario da sankcije stupe na snagu bile bi dovoljne za oko dva do tri meseca, a ako bi potrajale to bi se moglo odraziti i na snabdevenost pumpi gorivom.
Ukazao je i na moguće probleme u plaćanju karticama na pumpama NIS-a i istakao da će banke verovatno izbegavati saradnju sa NIS-om iz straha od sekundarnih sankcija.
Ocenio je da će buduća kretanja i moguća rešenja zavisiti od trajanja sankcija i od toga kako će država reagovati i da li će doći do nekog dogovora oko preuzimanja većinskog paketa od strane države, ili će se naći možda i neki strateški partner.
Ministarstvo finansija SAD izdalo je 25. septembra novu posebnu licencu kojom se kompaniji NIS omogućava obavljanje operativnih aktivnosti najkasnije do 1. oktobra 2025. godine.