(UŽIVO) "BIĆETE UPISANI ZLATNIM SLOVIMA U KRAJIŠKU ISTORIJU" PREDSEDNIKU VUČIĆU URUČEN ORDEN EPARHIJE BIHAĆKO-PETROVAČKE: Zahvaljujući vama obnovili smo rmanjsku svetinju, koja sada sija kao nikada ranije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa episkopom bihaćko-petrovačkim Sergijem.
-Znate da smo uz vas, uz majku Srbiju. Ne damo se- rekao je episkop bihaćko-petrovački Sergijem.
On je dodao da su jedina nada mladi.
-Ljudi pričaju o tragediji drugih, ali kad pogledate u koliko mesta Srba nema ili ih je malo, ali svi su doživeli tragediju i mi i drugi. Mi koliko budemo mogli kao država da pomognemo, pomagaćemo uvek. To je jedan od najstradalnijih krajeva u Drugom svetskom ratu i u ovom. Uvek su Srbi tu živeli- rekao je predsednik Vučić.
Petrovac, Drvar, Grahovo i Glamoč su četiri opštine koje su van Republike Srpske koje ima većinsko srpsko stanovništvo, naglasio je Vučić.
-Prenesite pozdrave našem narodu i vidite šta Srbija može da pomogne- dodao je predsednik.
Srpskom lideru uručen je Orden Novomučenika bihaćko-petrovačkih za pokazano dobročinstvo i veliku ljubav prema toj eparhiji i manastiru Rmanj, najveće priznanje ove eparhije.
-Zahvaljujući vama obnovili smo rmanjsku svetinju, koja sada sija kao nikada ranije. Bićete upisani zlatnim slovima u krajišku istoriju- rekao je episkop i dodao:
-Crkva će ostati sa svojim narodom, a bi ostala mora biti snažna i jaka. Potrebno je učiniti mnogo više nego što danas činimo. Nadamo se da ćete imati političkog sluha da u našem vremenu učinimo mnogo. Manastir Rmanj je čuvar naše prošlosti. Mi na to ne gledamo samo kao na pomoć, već i na brigu. Znamo da je politička borba nemilosrdna, ali nadamo se da ćete i dalje voditi Srbiju, a vi gledate šire i dalje od vaših prethodnika. Znaju to i Srbi i Srbija.
Predsednik Srbije istakao je da ovo priznanje prima kao svedočanstvo da je svako sa svog mesta pozvan da nosi ovo breme i služi Hristu.
-Stradanje Novomučenika bihaćko-petrovačkih poziva na sabornost. Ovo odličje je poziv na još veću odgovornost. Krst nam tako ostaje jedini put. Ovo odlikovanje doživljavam kao zajedničko. Pomagala je država Srbija i svi njeni građani su zaslužni što je obnovljen Rmanj. Čini mi se da smo više crkava, džamija, protestantskih i katoličkih, pomagali. Jer ko veruje u Boga, taj ne mrzi- naglasio je Vučić i dodao da će država nastaviti da pomaže.
Srpski lider se zahvalio i patrijarhu Porfiriju.
-Nismo to uradili ni zbog sebe, ni zbog politike, već zbog ljubavi, vere i nade u naš narod. Molim vas da prenesete našem narodu u celoj eparhiji da je Srbija uz njih i da ćemo pomagati dokle god dišemo. Pripadamo istom narodu, ista nam je kultura i jezik. Od toga niko ne može da nas odvoji. Vašoj eparhiji želim svako dobro- poručio je predsednik.