(УЖИВО) "БИЋЕТЕ УПИСАНИ ЗЛАТНИМ СЛОВИМА У КРАЈИШКУ ИСТОРИЈУ" ПРЕДСЕДНИКУ ВУЧИЋУ УРУЧЕН ОРДЕН ЕПАРХИЈЕ БИХАЋКО-ПЕТРОВАЧКЕ: Захваљујући вама обновили смо рмањску светињу, која сада сија као никада раније
Председник Србије Александар Вучић састао се у Београду са епископом бихаћко-петровачким Сергијем.
-Знате да смо уз вас, уз мајку Србију. Не дамо се- рекао је епископ бихаћко-петровачки Сергијем.
Он је додао да су једина нада млади.
-Људи причају о трагедији других, али кад погледате у колико места Срба нема или их је мало, али сви су доживели трагедију и ми и други. Ми колико будемо могли као држава да помогнемо, помагаћемо увек. То је један од најстрадалнијих крајева у Другом светском рату и у овом. Увек су Срби ту живели- рекао је председник Вучић.
Петровац, Дрвар, Грахово и Гламоч су четири општине које су ван Републике Српске које има већинско српско становништво, нагласио је Вучић.
-Пренесите поздраве нашем народу и видите шта Србија може да помогне- додао је председник.
Српском лидеру уручен је Орден Новомученика бихаћко-петровачких за показано доброчинство и велику љубав према тој епархији и манастиру Рмањ, највеће признање ове епархије.
-Захваљујући вама обновили смо рмањску светињу, која сада сија као никада раније. Бићете уписани златним словима у крајишку историју- рекао је епископ и додао:
-Црква ће остати са својим народом, а би остала мора бити снажна и јака. Потребно је учинити много више него што данас чинимо. Надамо се да ћете имати политичког слуха да у нашем времену учинимо много. Манастир Рмањ је чувар наше прошлости. Ми на то не гледамо само као на помоћ, већ и на бригу. Знамо да је политичка борба немилосрдна, али надамо се да ћете и даље водити Србију, а ви гледате шире и даље од ваших претходника. Знају то и Срби и Србија.
Председник Србије истакао је да ово признање прима као сведочанство да је свако са свог места позван да носи ово бреме и служи Христу.
-Страдање Новомученика бихаћко-петровачких позива на саборност. Ово одличје је позив на још већу одговорност. Крст нам тако остаје једини пут. Ово одликовање доживљавам као заједничко. Помагала је држава Србија и сви њени грађани су заслужни што је обновљен Рмањ. Чини ми се да смо више цркава, џамија, протестантских и католичких, помагали. Јер ко верује у Бога, тај не мрзи- нагласио је Вучић и додао да ће држава наставити да помаже.
Српски лидер се захвалио и патријарху Порфирију.
-Нисмо то урадили ни због себе, ни због политике, већ због љубави, вере и наде у наш народ. Молим вас да пренесете нашем народу у целој епархији да је Србија уз њих и да ћемо помагати докле год дишемо. Припадамо истом народу, иста нам је култура и језик. Од тога нико не може да нас одвоји. Вашој епархији желим свако добро- поручио је председник.