VLADA USVOJILA PROGRAM ZA NACIONALNE MANJINE Za projekte izdvojeno 30 miliona dinara, kultura u fokusu
U Palati Srbija održana je sednica Saveta za nacionalne manjine, na kojoj je usvojen Predlog programa za dodelu sredstava iz Budžetskog fonda za 2026. godinu u iznosu od 30 miliona dinara, saopštilo je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
Sednicom je predsedavao premijer Đuro Macut, koji je istakao značaj nacionalnih saveta u očuvanju kulture, obrazovanja i identiteta manjinskih zajednica, uz ocenu da je saradnja sa njima ključna za dalji razvoj društva.
Ministar Demo Beriša poručio je da je cilj države da kroz dijalog i institucionalnu podršku dodatno osnaži prava i položaj nacionalnih manjina, naglašavajući značaj socijalne uključenosti i međusobnog poverenja.
Prema usvojenom programu, kultura je određena kao prioritetna oblast finansiranja, čime se, kako je navedeno, nastavlja podrška očuvanju i razvoju kulturnih praksi nacionalnih manjina u Srbiji.
Na sednici su razmatrani i izveštaji o radu nacionalnih saveta i planiranim aktivnostima u narednom periodu.