ВЛАДА УСВОЈИЛА ПРОГРАМ ЗА НАЦИОНАЛНЕ МАЊИНЕ За пројекте издвојено 30 милиона динара, култура у фокусу
У Палати Србија одржана је седница Савета за националне мањине, на којој је усвојен Предлог програма за доделу средстава из Буџетског фонда за 2026. годину у износу од 30 милиона динара, саопштило је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.
Седницом је председавао премијер Ђуро Мацут, који је истакао значај националних савета у очувању културе, образовања и идентитета мањинских заједница, уз оцену да је сарадња са њима кључна за даљи развој друштва.
Министар Демо Бериша поручио је да је циљ државе да кроз дијалог и институционалну подршку додатно оснажи права и положај националних мањина, наглашавајући значај социјалне укључености и међусобног поверења.
Према усвојеном програму, култура је одређена као приоритетна област финансирања, чиме се, како је наведено, наставља подршка очувању и развоју културних пракси националних мањина у Србији.
На седници су разматрани и извештаји о раду националних савета и планираним активностима у наредном периоду.