Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Domovi puni, liste sve duže: Na smeštaj u Gerontološkom centru Novi Sad čeka 690 ljudi

25.07.2026. 07:43 07:53
Izvor:
Dnevnik
а
Foto: arhiva Dnevnika

Na listi čekanja Gerontološkog centra „Novi Sad“, za krov nad glavom i adekvatnu medicinsku negu u državnim kapacitetima, trenutno se nalazi 690 osoba.

Detaljna analiza podataka pokazuje da žene čine apsolutnu većinu onih koji čekaju na slobodan krevet. Najdrastičniji primer zabeležen je u Domu „Novo naselje“, gde na smeštaj u trokrevetnoj stacionarnoj sobi čeka čak 146 žena, naspram 33 muškarca. Sličan trend velikog nesrazmera vidljiv je i u Domu „Liman“, gde na jednokrevetnu garsonjeru čekaju 72 žene i 32 muškarca.

Dom „Novo naselje“ beleži najveći ukupan broj otvorenih zahteva – čak 289. Ovde je situacija najteža na odeljenju stacionara, gde za jednokrevetne, dvokrevetne i trokrevetne sobe ima ukupno 272 zahteva, što ukazuje na to da je u Novom Sadu najpotrebniji smeštaj za teže obolela i nepokretna lica.

Dom „Liman“ ima 209 zahteva na listi čekanja. Specifičnost ovog doma je velika potražnja za samostalnijim vidom smeštaja, pri čemu prednjače jednokrevetne garsonjere sa 104 aktivna zahteva.

Dom „Futog“ beleži 192 zahteva. Ovaj objekat nosi najveći teret kada je reč o specijalizovanoj nezi. Posebno zabrinjava podatak da na smeštaj u zgradi za korisnike sa demencijom čeka čak 70 osoba (48 žena i 22 muškarca), dok takozvani „stari stacionar“ beleži 90 zahteva.

U Gerontološkom centru „Novi Sad“ od ove godine važe nove cene smeštaja, ali to nije uticalo na listu čekanja, jer je pritisak na smeštaj ostao isti kao i pre poskupljenja. Aktuelni cenovnik primenjuje se od februara ove godine. Za najluksuznije i medicinski najzahtevnije oblike nege mesečno je potrebno izdvojiti i više od prosečne novosadske plate.

а
Foto: Pixabay.com

Rešenje o poskupljenju doneto u januaru

Rešenje o izmenama cena u domovima za stare donelo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u januaru ove godine. Cene su povećane od 20 do 50 odsto, a poskupljenje se odnosi na sve državne domove za stare u Srbiji.

Iznos na uplatnici ne zavisi samo od komfora sobe, već pre svega od takozvanog stepena podrške, koji stručni tim određuje na osnovu zdravstvenog stanja i stepena samostalnosti korisnika.

Dom „Novo naselje“ ubedljivo je najskuplja jedinica u sastavu Centra

Na ovoj lokaciji zabeležena je i najviša cena u celom sistemu – smeštaj u jednokrevetnom apartmanu za stacionarne korisnike sa najvišim stepenom podrške (korisnike kojima je potrebna neprekidna nega i pomoć) košta 106.026 dinara mesečno. Čak i za samostalnije korisnike, jednokrevetna garsonjera u ovom objektu ne košta manje od 81.366 dinara.

Jednokrevetna garsonjera u Domu „Liman“ košta između 78.664 i 79.627 dinara, u zavisnosti od zdravstvenog stanja korisnika. Najjeftinija opcija na ovoj lokaciji je višekrevetna soba za pokretne korisnike, koja košta 52.442 dinara.

Dom u Futogu predstavlja najekonomičniju opciju u sistemu. Smeštaj u dvokrevetnoj sobi na odeljenju za pokretne korisnike iznosi 43.588 dinara, što je ujedno i najniža cena u zvaničnom cenovniku. Ipak, ako je korisniku u Futogu potreban jednokrevetni stacionarni apartman sa najvišim stepenom nege, cena dostiže 91.691 dinar.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar
NOVI ŠPORETI, KLIME, TELEVIZORI, NAMEŠTAJ Tri kluba za najstarije pri Gerontološkom centru Novi Sad dobijaju veliko osveženje

VIŠE KOMFORA ZA TREĆE DOBA

а

NOVI ŠPORETI, KLIME, TELEVIZORI, NAMEŠTAJ Tri kluba za najstarije pri Gerontološkom centru Novi Sad dobijaju veliko osveženje

18.07.2026. 10:13 10:16