(FOTO) PETROVARADIN DOBIJA JOŠ JEDNO DUHOVNO BLAGO Na mestu barutane biće KAPELA posvećena Bogorodici! Istoričar Đurđev za Dnevnik: Sa mesta na kojem je najlepši pogled začuće se pravoslavna zvona
Novi Sad sve više privlači duhovne tragače i hodočasnike koji, osim što obilaze manastire i hramove, učestvuju u duhovnim tribinama, crkvenim koncertima, verskim praznicima i litijama. U godinama pred nama Petrovaradinska tvrđava će, pored Fruške gore i bogomolja u centru Srpske Atine, postati važno mesto okupljanja vernika sa sremske strane grada, ali i cele zemlje
Naime, gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin objavio je na svom Instagram nalogu da će na mestu nekadašnjeg Istorijskog arhiva na tvrđavi tom mestu biti podignuta kapela posvećena presvetoj Bogorodici.
-Petrovaradinska tvrđava je biser Novog Sada i grad će podržati ovu inicijativu Srpske pravoslavne crkve, jer ćemo izgradnjom kapele unaprediti ambijent Petrovaradinske tvrđave i učiniti je još primamljivijom za građane i turiste, koji posećuju naš grad- napisao je Mićin.
Depo je napušten od 2016. godine, kada je Istorijski arhiv našao novu adresu. Novu namenu, na inicijativu Eparhije sremske i Grada Novog Sada, nalazi devet godina kasnije.
"Sazrelo je vreme da Petrovaradinska tvrđava dobije svoju pravoslavnu bogomolju"
O novoj inicijativi za Dnevnik je govorio Petar Đurđev, istoričar, koji je naglasio da je izgradnja jednog takvog hrma bitna i da će se njom ponositi svi Petrovaradinci i Novosađani.
-Petrovaradin kao mesto je zaista doživeo jedan veliki urbani razvoj i povećava se broj stanovnika. Prirodno je da se otvaraju novi hramovi. Podrška Grada ovakvim projektima svakako je bitna jer doprinosi očuvanju identiteta i istorije, ali i daje viziju razvoja Petrovaradinske tvrđave kao spoja verskog, kulturnog i turističkog centra. U bivšem depou Istorijskog arhiva grada Novog Sada, koji se zove Barutana, vidimo inicijativu Eparhije sremske, predvođene mitropolitom gospodinom Vasilijem i uz podršku gradonačelnika Žarka Mićina, dobiće sasvim novi sadržaj. Tu će niknuti jedna nova kapela i istorijsko opravdanje- naglasio je.
Đurđev podseća da je građenje tvrđave bio ogroman građevinski poduhvat koji je sa sobom nosio velike žrtve. Kroz 82 godine izradnje sigurno je na hiljade ljudi ostavilo svoje živote na tvrđavi, dodaje naš sagovornik.
-Izgradnja jednog takvog hrama je bitna. Sve do dolaska Kraljevine SHS u Petrovaradinu nije postojala pravoslavna bogomolja, a s vremena na vreme na tvrđavu su dolazili sveštenici koji su držali službe za vojnike pravoslavne veroispovesti koji su bili u garnizonu na Petrovaradinskoj tvrđavi. Posle rata otvorena je pravoslavna kapela u okviru Vojne bolnice, jednom od najstarijih bolničkih kompleksa u Evropi. Sazrelo je vreme da Petrovaradinska tvrđava dobije svoju pravoslavnu bogomolju. Biće lepo da se sa mesta na kojem je najlepši pogled na grad začuju pravoslavna zvona- reči su istoričara.
Kako je istaknuto, kapela na tvrđavi biće urađena po uzoru na kapelu Svete Petke na Kalemegdanu te se i tu vidi velika simbolika.
-Sama crkva Svete Petke čuva uspomenu na slavnu vojničku prošlost zbog naroda- dodao je Đurđev.
Istoričar ističe da će tokom rekonstrukcije objekta Barutane konsultovati stručne službe i poštovati najviši standardi zaštite kulturno-istorijske i građevinske celine.
-Verujem da ćemo dobiti objekat kojim će moći da se ponose i svi Petrovaradinci, ali i Novosađani, kao i brojni turisti koji posećuju tvrđavu- tvrdi Đurđev.
Sveta Petka- važno mesto hodočašća vernika
Još jedna važna simbolika i poveznica između buduće kapele na tvrđavi i kalemegdanske Svete Petke, jeste i to što se nalazi na važnom istorijskom području za Srbiju i takođe ima pogled na reku i ušće Save u Dunav.
Kapela Svete Petke nalazi se u blizini crkve Ružica i važno je mesto za hodočašće. Mesto na kojem se danas nalazi kapela smatra se svetim još iz vremena antike. Na njemu je u srednjem veku, tokom vladavine despota Stefana Lazarevića, postojao manastir posvećen Svetoj Petki, ali je vremenom srušen. Prema predanju, u stenama ispod kapele nalazi se izvor čudotvorne vode, za koji se veruje da je lekovit.
Savremena kapela podignuta je 1937. godine prema projektu arhitekte Momira Korunovića. Izgrađena je na mestu stare crkvice, upravo iznad tog čudotvornog izvora. Kapela je oslikana freskama 1938. godine, u stilu srpsko-vizantijske tradicije.
Kapela Svete Petke nije samo kulturno i arhitektonsko blago, već i važno duhovno središte. Svake godine, posebno na dan Svete Petke (27. oktobra), hiljade vernika dolazi ovde na molitvu i po blagoslov. Mnogi dolaze i da uzmu vodu sa izvora koji protiče ispod kapele, verujući u njegovu isceliteljsku moć.