(ФОТО) ПЕТРОВАРАДИН ДОБИЈА ЈОШ ЈЕДНО ДУХОВНО БЛАГО На месту барутане биће КАПЕЛА посвећена Богородици! Историчар Ђурђев за Дневник: Са места на којем је најлепши поглед зачуће се православна звона
Нови Сад све више привлачи духовне трагаче и ходочаснике који, осим што обилазе манастире и храмове, учествују у духовним трибинама, црквеним концертима, верским празницима и литијама. У годинама пред нама Петроварадинска тврђава ће, поред Фрушке горе и богомоља у центру Српске Атине, постати важно место окупљања верника са сремске стране града, али и целе земље
Наиме, градоначелник Новог Сада Жарко Мићин објавио је на свом Инстаграм налогу да ће на месту некадашњег Историјског архива на тврђави том месту бити подигнута капела посвећена пресветој Богородици.
-Петроварадинска тврђава је бисер Новог Сада и град ће подржати ову иницијативу Српске православне цркве, јер ћемо изградњом капеле унапредити амбијент Петроварадинске тврђаве и учинити је још примамљивијом за грађане и туристе, који посећују наш град- написао је Мићин.
Депо је напуштен од 2016. године, када је Историјски архив нашао нову адресу. Нову намену, на иницијативу Епархије сремске и Града Новог Сада, налази девет година касније.
"Сазрело је време да Петроварадинска тврђава добије своју православну богомољу"
О новој иницијативи за Дневник је говорио Петар Ђурђев, историчар, који је нагласио да је изградња једног таквог хрма битна и да ће се њом поносити сви Петроварадинци и Новосађани.
-Петроварадин као место је заиста доживео један велики урбани развој и повећава се број становника. Природно је да се отварају нови храмови. Подршка Града оваквим пројектима свакако је битна јер доприноси очувању идентитета и историје, али и даје визију развоја Петроварадинске тврђаве као споја верског, културног и туристичког центра. У бившем депоу Историјског архива града Новог Сада, који се зове Барутана, видимо иницијативу Епархије сремске, предвођене митрополитом господином Василијем и уз подршку градоначелника Жарка Мићина, добиће сасвим нови садржај. Ту ће никнути једна нова капела и историјско оправдање- нагласио је.
Ђурђев подсећа да је грађење тврђаве био огроман грађевински подухват који је са собом носио велике жртве. Кроз 82 године израдње сигурно је на хиљаде људи оставило своје животе на тврђави, додаје наш саговорник.
-Изградња једног таквог храма је битна. Све до доласка Краљевине СХС у Петроварадину није постојала православна богомоља, а с времена на време на тврђаву су долазили свештеници који су држали службе за војнике православне вероисповести који су били у гарнизону на Петроварадинској тврђави. После рата отворена је православна капела у оквиру Војне болнице, једном од најстаријих болничких комплекса у Европи. Сазрело је време да Петроварадинска тврђава добије своју православну богомољу. Биће лепо да се са места на којем је најлепши поглед на град зачују православна звона- речи су историчара.
Како је истакнуто, капела на тврђави биће урађена по узору на капелу Свете Петке на Калемегдану те се и ту види велика симболика.
-Сама црква Свете Петке чува успомену на славну војничку прошлост због народа- додао је Ђурђев.
Историчар истиче да ће током реконструкције објекта Барутане консултовати стручне службе и поштовати највиши стандарди заштите културно-историјске и грађевинске целине.
-Верујем да ћемо добити објекат којим ће моћи да се поносе и сви Петроварадинци, али и Новосађани, као и бројни туристи који посећују тврђаву- тврди Ђурђев.
Света Петка- важно место ходочашћа верника
Још једна важна симболика и повезница између будуће капеле на тврђави и калемегданске Свете Петке, јесте и то што се налази на важном историјском подручју за Србију и такође има поглед на реку и ушће Саве у Дунав.
Капела Свете Петке налази се у близини цркве Ружица и важно је место за ходочашће. Место на којем се данас налази капела сматра се светим још из времена антике. На њему је у средњем веку, током владавине деспота Стефана Лазаревића, постојао манастир посвећен Светој Петки, али је временом срушен. Према предању, у стенама испод капеле налази се извор чудотворне воде, за који се верује да је лековит.
Савремена капела подигнута је 1937. године према пројекту архитекте Момира Коруновића. Изграђена је на месту старе црквице, управо изнад тог чудотворног извора. Капела је осликана фрескама 1938. године, у стилу српско-византијске традиције.
Капела Свете Петке није само културно и архитектонско благо, већ и важно духовно средиште. Сваке године, посебно на дан Свете Петке (27. октобра), хиљаде верника долази овде на молитву и по благослов. Многи долазе и да узму воду са извора који протиче испод капеле, верујући у његову исцелитељску моћ.