Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KAO U NJUJORKU...

SA BAČKE NA SREMSKU STRANU PREKO MOSTA DUŽINE 450 METARA! Izgradnja pešačko-biciklističkog mosta kreće uskoro! Imaće staklene ograde i staze od tartana

12.01.2026. 08:46 09:36
Izvor:
Dnevnik
мост
Foto: Dnevnik / Projektna dokumentacija

Gradnja pešačko-biciklističke ćuprije na stu­bo­vi­ma ne­ka­da­šnjeg že­le­znič­kog mo­sta Fran­ca Jo­ze­fa sve je izvesnija i kako je najavljeno trebalo bi da bude završena 2027. godine.

Za projekat izgradnje tog petog mosta u Novom Sadu Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture obezbedilo je 500 miliona dinara, odnosno taj iznos predviđen je urepubličkom budžetu za ovu godinu, s tim da je plan da 2027.  bude izdvojeno još pet milijardi dinara (5.000.000.000).

450 me­ta­ra dužina mosta, 12 me­ta­ra širina

Stručni nadzor nad gradnjom mosta i tehnička kontrola projekta za građevinsku dozvolu koštaće 201.360.000 dinara, s PDV-om. Postupak javne nabavke je završen i te usluge obavljaće grupa preduzeća - Građevinski institut Centralna Putna Laboratorija DOO Veternik, koji će kao nosilac obaviti 88 odsto posla, dok je „Mostprojekt” AD Beograd zadužen za dva podsto i „IPSI Institut” DOO Veternik deset odsto. Sporazum, koji doduše još uvek nije zaključen, trajaće 18 meseci, pa je za očekivati da u tom periodu most bude završen. 

дневик
Foto: Dnevnik / F. Bakić

Maketa petog mosta u Srpskoj Atini, koji će graditi kineska kompanija „Šang­dong”, predstavljena je  lane početkom juna u Gradskoj kući u Novom Sadu, s tim da bi pre nego što počnu pripremni radovi za gradnju neophodno izmestiti toplovod. 

Na­me­nje­na is­klju­či­vo pe­ša­ci­ma i bic­kli­sti­ma, ću­pri­ja ko­ja će pre­mo­sti­ti Du­nav ko­ri­ste­ći stu­bo­ve pret­hod­nog mo­sta, bi­će du­ga 450 me­ta­ra i ši­ro­ka 12 me­ta­ra. Konstrukcija mosta biće čelična, ograde staklene, pod za pešake od drveta, a biciklističke staze biti od tartana. Projektom je predviđena i modernizacija 358 metara dugog tunela unutar Petrovaradinske tvrđave i rekonstrukcija rekreativnih zona sa obe strane mosta i na izlazu iz tunela. Pešačke staze biće široke šest metara, a biciklistička tri metra, i biće odvojene barijerama, kako bi se osiguralo da se koriste za predviđenu namenu.

мос
Foto: Projektna dokumentacija

Sa petrovaradinske strane most će prelaziti preko Dunavskog bedema i „ulaziti” u tunel koji će voditi do lifta. Most i tunel biće prohodni za pešake i bicikliste, dok će u delu tunela biti smešten i promotivno-izložbeni prostor posvećen istoriji Petrovaradinske tvrđave. Iz tunela će se liftom dolaziti do platoa na tvrđavi, dok će pešaci moći da koriste i stepenište. 
Re­vi­ta­li­za­ci­jom de­la tra­se ne­ka­da­šnje pru­ge, uklju­ču­ju­ći i ob­no­vu mo­sta i tu­ne­la bi­će ostva­re­na pe­šač­ko-bi­ci­kli­stič­ka ve­za re­kre­a­tiv­ne zo­ne ke­ja, s no­vo­sad­ske stra­ne, i po­du­nav­skog be­de­ma, s pe­tro­va­ra­din­ske stra­ne. To pod­ra­zu­me­va ve­zu s Ke­jom žr­ta­va Ra­ci­je, Sun­ča­nim ke­jom i Bu­le­va­rom ca­ra La­za­ra, s bač­ke stra­ne, od­no­sno ve­zu s Ka­me­nič­kim pu­tem pre­ko de­la Du­nav­skog be­de­ma, te po­ve­za­nost Gor­nje tvr­đa­ve i Pre­ra­do­vi­će­ve uli­ce u zo­ni „Lo­vo­tur­sa“, na srem­skoj stra­ni. Osim to­ga, biće ure­đen iz­laz na Tvr­đa­vu i par­ter u zo­ni par­kin­ga na me­stu ne­ka­da­šnje stra­ža­re i re­kon­stru­i­sa­ne sa­o­bra­ćaj­ni­ce i pri­stup tu­ne­lu u zo­ni „Lo­vo­tur­sa”. Tu je, na sa­mom kra­ju iz­la­za iz tu­ne­la, pre­vi­đe­no pro­ši­re­nje pe­šač­kih sta­za, i ukla­pa­nje sa pla­ni­ra­nom Bo­ta­nič­kom ba­štom. 

пројекат
Foto: Projektna dokumentacija

Pro­je­kat iz­grad­nje pe­šač­ko-bi­ci­kli­stič­kog mo­sta pod­ra­zu­me­va ure­đe­nje vi­še pro­stor­no-funk­ci­o­nal­nih seg­me­na­ta. Osim mo­stov­ske kon­struk­ci­je - če­lič­ne re­šet­ka­ste kon­ti­nu­al­ne gre­de ukup­nog ra­spo­na 412 me­ta­ra, pred­vi­đe­na je grad­nja pri­stup­nih ram­pi za most i ure­đe­nje par­te­ra na no­vo­sad­skoj stra­ni, duž Bu­le­va­ra ca­ra La­za­ra od ras­kr­sni­ce sa Uli­com Ste­va­na Mu­si­ća, za­ključ­no sa ras­kr­sni­com sa Rad­nič­kom uli­com. Ukupna dužina postojećeg tunela koji se rekonstruiše je 355 metara, a osim sanacije i uređenja planirana je izgradnja nove grane tunela i tunelskog okna za smeštaj liftova i stepenica. 

Ugovor o projektu

S predstavnicima kineske kom­pa­ni­je „Šang­dong” 2024. godine u Vladi Srbije  potpisan je ugovor o pro­jek­to­va­nju i iz­grad­nji  mo­sta, sa pri­stup­nim sa­o­bra­ćaj­ni­ca­ma, uklju­ču­ju­ći i re­kon­struk­ci­ju sta­rog že­le­znič­kog tu­ne­la sa lif­to­vi­ma do gor­njeg pla­toa Pe­tro­vra­din­ske tvr­đa­ve, dok je memorandum o razumevanju potpisan krajem 2023.

Iz­ra­du tehničke do­ku­men­ta­ci­je, što je iz­me­đu osta­log pod­ra­zu­me­va ge­o­det­ske ra­do­ve, ge­o­me­ha­nič­ka is­tra­ži­va­nja i idej­no re­še­nje i stu­di­ju oprav­da­no­sti s idej­nim pro­jek­tom, Grad­ska upra­va za gra­đe­vin­sko ze­mlji­šte i in­ve­sti­ci­je po­ve­ri­la je Sa­o­bra­ćaj­nom in­sti­tu­tu „CIP” iz Be­o­gra­da. Kao polaznu osnovu za projektovanje inženjerima „CIP-a” poslužilo je prvonagrađeno rešenje sa ar­hi­tek­ton­skog kon­kur­sa iz 2019. go­di­ne, koje potpisuju Fedor Jurić, Ivan Šuić i Ognjen Graovac.

Sa novosadske strane na mestu postojećeg divljeg parkirališta biće uređen parking prostor 36 mesta, od kojih su dva predviđena za vozila ososba s invaliditetom, s tim da će prilaz biti omogućen iz Radničke ulice. Širina prilazne saobraćajnice je šest metara, odnosno one na samom parkingu četiri metra, a duž puta unutar parkirališta planirano je koso parkiranje.

ту
Foto: Projektna dokumentacija

Pe­šač­ki i bi­ci­kli­stič­ki sa­o­bra­ćaj na mo­stu bi­će raz­dvo­je­ni, a na tom sre­di­šnjem de­lu  mosta ure­đen pro­stor za od­mor. Pla­ni­ra­na ši­ri­na pe­šač­kog de­la je šest me­ta­ra, sta­ze u sre­di­ni me­tar i po, dok će tra­ka za bi­ci­kli­ste bi­ti tri me­tra. I dok su pe­šač­ka i bi­ci­kli­stič­ka tra­ka pred­vi­đe­ne za kre­ta­nje, sta­za iz­me­đu njih će slu­ži­ti za oku­plja­nje, od­mor, i pla­ni­ran je ze­le­ni po­jas. 

„Da bi se izbeglo razvijanja većih brzina biciklista, na tri mesta duž mosta javljaju se blaga skretanja biciklističke staze od 15 stepeni, radi usporavanja biciklističkog saobraćaja”, objašnjavaju projekltanti u tehničkoj specifikaciji.

Stubovi iz 1883. godine

Ide­ja o  novoj ćupriji na stu­bo­vi­ma ne­ka­da­šnjeg že­le­znič­kog mo­sta Fran­ca Jo­ze­fa, izgrađenog 1883. godine po projektu nemačkog građevinskog inženjera Karla Baumana, kao deo tadašnje pruge Budimpešta – Zemun, ak­tu­el­na je već de­ce­ni­ja­ma. Nazvan po austrijskom caru i kralju Ugarske, most dužine 432 metra nastavljao se u tunel ispod Petrovaradinske tvrđave, dug oko 350 metara. Od 1929. godine most je nosio je ime princa Andreja Karađorđevića, po najmlađem sinu kralja Aleksandra, dok je u Nato bombardovanju srušen varadinski most nosio ime Tomislava Karađorđevića. Oštećen je 1941. godine prilikom povlačenja Vojska Kraljevine Jugoslavije, kako bi se sprečio dalji prodor okupatora.
 

Poslednje segmente u nizu predstavljaju izlaz na Tvrđavu i parterno uređenje u zoni parkinga na mestu nekadašnje stražare, te rekonstrukcija saobraćajnice i pristup tunelu u zoni „Lovotursa”. To podrazumeva put s po dve saobraćajne trake (2 2) širine tri metra i razdelni pojas između. Biciklistička staza biće široka dva i po metra, odnosno pešačka 2,3. Položaj rampe sa južne strane saobraćajnice uslovljava, kako je u tehničkoj specifikaciji navedeno, izmeštanje spomenika 14 metara severnije.

туи
Foto: Dnevnik

Izgradnjom pešačko-biciklističkog mosta biće ostvarena bolja povezanost sa me­đu­na­rod­nim bi­ci­kli­stič­kim ko­ri­do­rom Euro Ve­lo 6, a Petrovaradin i Novi Sad  dobiće novu atrak­ci­ju u pod­nož­ju tvr­đa­ve.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar
EVO GDE JE I KOLIKO OD PREKJUČE SKUPLJA PUTARINA: Deonice s mostovima, vijaduktima i tunelima imaju veću tarifu; KO MORA DA PLATI VIŠE

EVO GDE JE I KOLIKO OD PREKJUČE SKUPLJA PUTARINA: Deonice s mostovima, vijaduktima i tunelima imaju veću tarifu; KO MORA DA PLATI VIŠE

03.01.2026. 18:40 18:43
(FOTO) PROJEKAT KOJI ĆE POVEZATI BAČKU I SREM Potpisan ugovor za izgradnju modernog mosta na Dunavu kod Bačke Palanke
2

(FOTO) PROJEKAT KOJI ĆE POVEZATI BAČKU I SREM Potpisan ugovor za izgradnju modernog mosta na Dunavu kod Bačke Palanke

30.12.2025. 11:49 12:32
STUBOVI IZRONILI IZ MAGLE Četvrti most već u najavi novi simbol grada i veza sa Fruškogorskim koridorom RASTEREĆENJE SAOBRAĆAJA STIŽE KRAJEM 2026. (FOTO/VIDEO)
c

STUBOVI IZRONILI IZ MAGLE Četvrti most već u najavi novi simbol grada i veza sa Fruškogorskim koridorom RASTEREĆENJE SAOBRAĆAJA STIŽE KRAJEM 2026. (FOTO/VIDEO)

02.12.2025. 18:55 19:07
(VIDEO) NOVI PRAVAC ZA FRUŠKOGORSKI KORIDOR Urbanistički projekat menja smer glavnog saobraćajnog toka PETLJA NOVI SAD – JUG PREUZIMA PRIMAT
коридор

(VIDEO) NOVI PRAVAC ZA FRUŠKOGORSKI KORIDOR Urbanistički projekat menja smer glavnog saobraćajnog toka PETLJA NOVI SAD – JUG PREUZIMA PRIMAT

Deonica koja treba da poveže Fruškogorski koridor i auto--put Beograd – Zrenjanin – Novi Sad, popularno nazivan i Vojvođanskim P putem petlje Kać nije predviđena u prvoj fazi izgradnje, navedeno je u Urbanističkom projektu za utvrđivanje javnog interesa za izgradnju saobraćajnog priključka planiranog državnog puta prvog B reda broj 21 (Fruškogorski koridor) na državni put prvi A reda broj 1 u Novom Sadu (autoput E-75).
13.08.2025. 08:56 09:33