UNESKO KAO ČUVAR SVETSKOG NASLEĐA I KREATIVNOG POTENCIJALA Oblikovanje održive budućnosti
Kada govorimo o UNESKO-u, često pomislimo na kulturne spomenike, znamenite gradove i mesta od svetskog značaja.
Međutim, ova organizacija pokriva mnogo širi spektar delovanja. Njena misija nije samo očuvanje prošlosti, već i oblikovanje održive budućnosti kroz znanje, obrazovanje, nauku, kulturu i slobodu izražavanja. U tom cilju, razvijene su različite kategorije priznanja i mreža, koje povezuju gradove, lokalne zajednice i države u globalnu priču o razmeni znanja, saradnji i razvoju.
Svetska baština, mreža gradova...
Najpoznatija UNESKO kategorija je svakako Svetska baština (World Heritage). U ovu listu se upisuju mesta od izuzetne univerzalne vrednosti – bilo da su prirodna, kulturna ili mešovita. To su lokaliteti koji predstavljaju izuzetne primere ljudskog stvaralaštva, prirodnih fenomena ili interakcije između čoveka i prirode. Od egipatskih piramida, preko Velikog kanjona, do srpske Studenice i Stećaka – ovaj spisak svedoči o različitosti i bogatstvu svetske istorije. Pored fizičkih lokaliteta, UNESKO neguje i nematerijalnu baštinu (Intangible Cultural Heritage) – sve one prakse, rituale, običaje i znanja koja se prenose generacijama. U ovu kategoriju spadaju festivali, tradicionalne pesme, zanati, kulinarstvo i jezici koji oblikuju identitet naroda. Primeri uključuju srpsko kolo, mongolsko grleno pevanje, francusku gastronomiju ili japanski ritual čaja.
Program „Pamćenje sveta” (Memory of the World) ima za cilj da sačuva dokumentarnu baštinu – spise, knjige, filmove, arhive i zapise koji su oblikovali istoriju čovečanstva. Ova kategorija ne podrazumeva mesta, već dokumente od globalnog značaja, poput Magna Carte, najstarijih rukopisa, filmova i važnih istorijskih zapisa. U vremenu digitalizacije, ova misija dobija novi značaj – očuvanje sećanja u vremenu zaborava.
Kategorija u kojoj se odnedavno nalazi i Novi Sad, jeste UNESKO Mreža kreativnih gradova (Creative Cities Network). U ovu mrežu ulaze gradovi koji kreativnost i kulturne industrije koriste kao osnove za svoj urbani razvoj. Kategorije unutar mreže obuhvataju književnost, muziku, film, gastronomiju, dizajn, tradicionalne zanate i – kao u slučaju Novog Sada – medijsku umetnost. Ova mreža povezuje više od 350 gradova širom sveta koji aktivno sarađuju, razmenjuju iskustva i grade inovativna kulturna rešenja.
Još jedna značajna kategorija su UNESKO globalni geoparkovi. To su teritorije sa izuzetnim geološkim i prirodnim nasleđem, koje se koriste u svrhe edukacije, turizma i održivog razvoja. Geoparkovi iz Srbije, kao što su Đerdap i Rajac, deo su ove mreže koja promoviše ekologiju, inovaciju i očuvanje biodiverziteta.
UNESKO deluje i kroz manje poznate, ali veoma važne mreže koje se tiču obrazovanja i nauke. To uključuje asocijacije univerziteta, UNESKO katedre koje okupljaju istraživače iz celog sveta, kao i programe za promovisanje nauke za održivi razvoj i žensko obrazovanje u zemljama u razvoju. Takođe, kroz organizaciju biosfernih rezervata, UNESKO čuva prirodna staništa i istovremeno razvija zajednice u skladu sa prirodom.
Snaga različitosti – jedinstvena misija
Kada se sagledaju sve ove kategorije zajedno, jasno je da UNESKO ne čuva samo spomenike ili običaje, već identitet i znanje čovečanstva u najširem smislu. Od kulturnih centara i tradicionalnih veština do naučnih istraživanja i digitalne umetnosti – sve to postaje deo jedne globalne mreže razmene, učenja i međusobnog poštovanja.
U tom velikom mozaiku različitosti, svaka država, svaki grad i svaka zajednica ima priliku da zauzme svoje mesto. Jer UNESKO nije samo institucija – to je ideja da se svet menja znanjem, saradnjom i poštovanjem onoga što jesmo i onoga što zajedno možemo postati.