УНЕСKО КАО ЧУВАР СВЕТСКОГ НАСЛЕЂА И КРЕАТИВНОГ ПОТЕНЦИЈАЛА Oбликовање одрживе будућности
Када говоримо о УНЕСKО-у, често помислимо на културне споменике, знамените градове и места од светског значаја.
Међутим, ова организација покрива много шири спектар деловања. Њена мисија није само очување прошлости, већ и обликовање одрживе будућности кроз знање, образовање, науку, културу и слободу изражавања. У том циљу, развијене су различите категорије признања и мрежа, које повезују градове, локалне заједнице и државе у глобалну причу о размени знања, сарадњи и развоју.
Светска баштина, мрежа градова...
Најпознатија УНЕСKО категорија је свакако Светска баштина (World Heritage). У ову листу се уписују места од изузетне универзалне вредности – било да су природна, културна или мешовита. То су локалитети који представљају изузетне примере људског стваралаштва, природних феномена или интеракције између човека и природе. Од египатских пирамида, преко Великог кањона, до српске Студенице и Стећака – овај списак сведочи о различитости и богатству светске историје. Поред физичких локалитета, УНЕСKО негује и нематеријалну баштину (Intangible Cultural Heritage) – све оне праксе, ритуале, обичаје и знања која се преносе генерацијама. У ову категорију спадају фестивали, традиционалне песме, занати, кулинарство и језици који обликују идентитет народа. Примери укључују српско коло, монголско грлено певање, француску гастрономију или јапански ритуал чаја.
Програм „Памћење света” (Memory of the World) има за циљ да сачува документарну баштину – списе, књиге, филмове, архиве и записе који су обликовали историју човечанства. Ова категорија не подразумева места, већ документе од глобалног значаја, попут Magna Carte, најстаријих рукописа, филмова и важних историјских записа. У времену дигитализације, ова мисија добија нови значај – очување сећања у времену заборава.
Категорија у којој се однедавно налази и Нови Сад, јесте УНЕСKО Мрежа креативних градова (Creative Cities Network). У ову мрежу улазе градови који креативност и културне индустрије користе као основе за свој урбани развој. Категорије унутар мреже обухватају књижевност, музику, филм, гастрономију, дизајн, традиционалне занате и – као у случају Новог Сада – медијску уметност. Ова мрежа повезује више од 350 градова широм света који активно сарађују, размењују искуства и граде иновативна културна решења.
Још једна значајна категорија су УНЕСKО глобални геопаркови. То су територије са изузетним геолошким и природним наслеђем, које се користе у сврхе едукације, туризма и одрживог развоја. Геопаркови из Србије, као што су Ђердап и Рајац, део су ове мреже која промовише екологију, иновацију и очување биодиверзитета.
УНЕСKО делује и кроз мање познате, али веома важне мреже које се тичу образовања и науке. То укључује асоцијације универзитета, УНЕСKО катедре које окупљају истраживаче из целог света, као и програме за промовисање науке за одрживи развој и женско образовање у земљама у развоју. Такође, кроз организацију биосферних резервата, УНЕСKО чува природна станишта и истовремено развија заједнице у складу са природом.
Снага различитости – јединствена мисија
Када се сагледају све ове категорије заједно, јасно је да УНЕСKО не чува само споменике или обичаје, већ идентитет и знање човечанства у најширем смислу. Од културних центара и традиционалних вештина до научних истраживања и дигиталне уметности – све то постаје део једне глобалне мреже размене, учења и међусобног поштовања.
У том великом мозаику различитости, свака држава, сваки град и свака заједница има прилику да заузме своје место. Јер УНЕСKО није само институција – то је идеја да се свет мења знањем, сарадњом и поштовањем онога што јесмо и онога што заједно можемо постати.