Start predsedničke trke, parlament na pauzi do kraja izbora
trajaće pauza u zasedanju parlamenta, koje je prekinuto nakon što je utvrđen dnevni red sednice.Takvu odluku je, kako kaže, donela jer se pokazalo da zbog ponašanja opozicije u Skupštini ne može da se radi.
– Nastavićemo to prvo zasedanje odmah nakon završetka predsedničkih izbora jer kao predsednik parlamenta želim da sačuvam i dostojanstvo Skupštine i demokratiju koju smo postigli – kazala je Maja Gojković, naglašavajući da je želja opozicije bila da se kampanja za predsedničke izbore prebaci u parlament Srbije.
S druge strane, opozicija protestuje, ocenjujući da se takvom odlukom zatvara bilo kakva mogućnost da se čuje njihov glas u javnosti.Iako je sednica započeta u uobičajenom svečarskom tonu – uz himnu „Bože pravde”, špalir Vojske Srbije i crveni tepih na ulazu u Dom Narodne skupštine, pauza je usledila već nakon pola sata. Maja Gojković je saopštila da je pozvana na konsultacije u Vladu Srbije, kao i da su od nje zatražile pauzu i dogovor o daljem radu parlamenta SNS, SPS, PUPS, JS, SVM, PDD, SDPS, PS, NSS i Ujedinjena seljačka stranka.
Ona kaže da je rešila da tu pauzi napravi „radi političke stabilnosti” a da je kasnije videla da je bila u pravu, pošto je usledila „revija konferencija za štampu” i izjave većine šefova opozicionih poslaničkih grupa koji su „iznosili neistinu o tome šta se desilo na zasedanju i o sadržini sastanka uoči sednice”. Objasnila je da je prvu sednicu redovnog zasedanja u 2017. godini zakazala u skladu s Ustavom i Zakonom o Narodnoj skupštini, s predlogom dnevnog reda s 12 tačaka, te da je odlučila da održi kolegijum sa šefovima i zamenicima šefova svih poslaničkih grupa.
– Na moj predlog, razgovarali smo o tome kako da organizujemo rad Skupštine i za vreme održavanja i posle raspisavanja predsedničkih izbora – rekla je Maja Gojković, i dodala da je nekoliko šefova poslaničkih grupa zatražilo i pojedinačne sastanke.
– Svako ko ima političkog iskustva mogao je iz toga da vidi kako bi izgledale sednice koje bi bile održane ovih dana. Neću odgovarati, jer me je sramota, na to što sam čula šta su izneli na račun parlamenta na moj lični i račun šefova poslaničkih grupa koji podržavaju Vladu – poručila je ona, podsećajući na to da su ti kojima su sada usta puna zakona, prvu sednicu prolećnog zasedanja zakazivali tek za 28 maj, ne mareći tada za dostojanstvo parlamenta.
Smatra da su pokazali da ih uopšte ne interesuje parlament, niti rasprava o tačkama dnevnog reda, te da su „neskriveno pokazali u šta bi se pretovrio rad Skupštine u vreme izborne kampanje, pogotovo sada u ovim prvim danima”.– I stojim iza toga da je odluka da napravim pauzu u radu dobra za stabilnost Srbije – kategorična je Maja Gojković.
Navela je da je opozicione poslanike pozvala na konsultacije, ali da su oni, kako kaže, vređali funkciju predsednice parlamenta te da je „jasno da je njihova namera bila da parlament pretvorimo u nešto drugo, a ne u dom demokratije”.Lider SRS-a Vojislav Šešelj kritikovao je određivanje pauze u Skupštini, i dodao da bi parlament trebalo raspustiti i raspisati i vanredne parlamentarne izbore.
Predsednik LDP-a Čedomir Jovanović izjavio je da su i prethodne vlasti pokušavale da ućutkaju opoziciju tokom kampanje, ali da su za to platile cenu na izborima. On je kazao da se „tišina najviše čuje i da je guranje parlamenta na društvenu marginu preskupo”.
Šef poslaničke grupe SDS-a Marko Đurišić protestovao je zbog načina na koji je počelo redovno prolećno zasedanje, navodeći da je sednica prekinuta na neodređeno vreme te da je to još jedan pokazatelj „autoritarnog režima”.
Čelnik Pokreta „Dveri” Boško Obradović negoduje, uz tvrdnju da se „Maja Gojković vratila u parlament s mišljenjem Aleksandra Vučića da treba da suspenduje rad Skupštine”.
– Jel’ Maja Gojković službenik u Vladi? Ako treba da se javi Vučiću na raport, neka ide, ali ima ko umesto nje da vodi sednicu – rekao je Obradović novinarima.Šef poslaničke grupe „Dosta je bilo” Saša Radulović izjavio je da je određivanje pauze u radu sednice parlamenta „praktično suspendovanje Skupštine i uvođenje vanrednog stanja”.
Predsednik Nove stranke Zoran Živković ocenio je da su određivanje pauze u radu parlamenta i jučerašnji događaji potpuna degradacija institucija u Srbiji.Poslanica DS-a Gordana Čomić izjavila je da ta partija predlaže velike konsultacije s građanima i da „svima damo dugačku pauzu od aprila”.
Šefica poslaničke grupe Nova Srbija – Pokret za spas Srbije Sanda Rašković Ivić pozvala je premijera i lidera SNS-a Aleksandra Vučića da podnese ostavku pa da onda „trči trku za šefa države”.
S. Stanković
Sto izazvao zabunu
Mediji očekuju da predsednički izbori budu održani 2. aprila, s tim što se u Skupštini spekulisalo o tome da bi u četvrtak mogli biti raspisani i vanredni beogradski izbori.
Dok je trajala pauza u parlamentu, službenici Narodne skupštine postavili su tokom popodneva u holu parlamenta sto i stolicu, koje obično koristi predsednica Skupštine za posebne događaje. To je veliki broj novinara protumačio kao znak da će Maja Gojković tada raspisati predsedničke izbore. Doneta je ikebana, stavljena zastavica na sto, uklonjen mikrofon za izjave, čak su spremačice uglačale drvenariju, da bi potom, nakon sata sve to bilo sklonjeno. Maja Gojković tvrdi da je, što se nje tiče, plan ostao isti, te da ona nema nikave veze s tim dešavanjima, već zaposleni u protokolu parlamenta.
I Jankovićeva ostavka na čekanju
Poslanici su odbili da dnevni red dopune novim predlozima Vlade. S druge strane, sa 151 glasom „za” uvršćen je predlog Odbora za ustavna pitanja od 28. februara da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o prestanku funkcije zaštinika građana. Saša Janković, koji će, kako je najavljeno, biti kandidat za predsednika Srbije, ostavku na mesto ombudsmana podneo je 7. februara.
Na pitanje šta sledi i da li on može biti kandidat pošto ostavka nije stupila na snagu, Maja Gojković je odgovorila da nije razmišljala o tome.
– Na meni je samo da postupam po Ustavu i zakonu u okviru nadležnosti koje imam. Janković je dao ostavku, to smo uvrstili po hitnom postupku u dnevni red – objasnila je, i poručila da je na njemu da razmišlja o političkim potezima koje povlači. – Ali on već dugo nije zaštinik građana, tako da formalan čin ne treba da spreči da radi ono što radi već dve godine.