Milanović: Postoje granice kapaciteta države
ZAGREB: Premijer Zoran Milanović izjavio je da je prihvat izbeglica sa Bliskog istoka, koji su nakon zatvaranja mađarske granice, preusmereni na Hrvatsku,
humanitarno pitanje ali i upozorio da postoje granice kapaciteta države.
Milanović naglašava da rade sve što treba raditi u najboljem interesu bezbednosti i humanosti, kao i na poštovanju evropskih pravila - evidencije ljudi koji ulaze, sve dok to budu u stanju.
Na početku sednice vlade premijer je istakao da je Hrvatska tranzitna zemlja za izbeglice i obećao da će se prema njima ponašati bolje nego neke druge države, prenosi "Večernji list".
"Ali, naše mogućnosti su ograničene, kao i mogućnosti Austrije, koja je bogatija zemlja. Razgovarao sam danas s austrijskim kancelarom, podelili smo iskustva i dogovorili neke stvari. Austrija je, ipak, zemlja destinacija, Hrvatska nije. Bićemo konstruktivni, ali ako se broj poveća ne znam hoćemo li movhi da evidentiramo ljude", zabrinut je Milanović.
I zamenik ministarke spoljnih poslova Joško Klisović potvrdio je da se Hrvatska za sada dobro nosi s izbeglicama, ali da sve dalje zavisi od broja onih koji će i dalje pristizati i da će u tom slučaju državi biti potrebnai i međunarodnu pomoć.
Ono što je izvesno, podvukao je Klisović, za sada se o opciji zatvaranja hrvatske granice u slučaju povećanog broja dolaska izbeglica, "uopšte ne razmišlja".
"Vidite da se ponašamo bitno drugačije, humanije i potpuno poštujemo evropska pravila koja smo zajednički dogovorili", poručio je Klisović.
U Banskim dvorima je pre sednice vlade upriličen susret Milanovića i austrijskog premijera Vernera Fajmana, Razgovor je trajao oko sat i po, ali nakon sastanka premijeri nisu bili raspoloženi za davanje izjave.
Vlada će, inače, na današnjoj sednici osnovati Štab za koordinaciju aktivnosti povodom dolaska izbjeglica, ciji će zadatak biti da osigura koordinirano delovanje svih nadležnih tela i institucija s ciljem humanitarnog prihvatanja i zbrinjavanja.
Šef Štaba će biti ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić, a članovi zamenici i pomoćnici iz više ministarstava - socijalne politike i mladih, spoljnih i evropskih poslova, rada i penzionog sistema, ministarstva zdravlja i direktorj Državne uprave za zaštitu i spasavanje.
Po potrebi će se u rad Štaba uključivati i predstavnici drugih tela i institucija.
Zagreb: Nezadovoljne izbeglice uništavaju hotelski inventar
ZAGREB: Oko 500 izbeglica koje su danas smeštene u hotel "Porin" u zagrebačkom naselju Dugave, počelo je proteste jer ne žele da ostanu u Hrvatskoj, i u tom delu grada je sve više interventne policije.U jednom trenutku, iz hotela je istrčao jedan azilant nag do pojasa vičući "Sve ću da vas pobijem!" i bacio kamen prema novinarima.
Kamen je pogodio snimatelje Mreže TV i HTV-a. Azilant je svladan, a interventni policajci odveli su ga u hotel.Izbeglice koje su stigle u hotel "Porin" novinarima poručuju da žele da odu jer su nepoželjni, bacaju nameštaj, krevete i metalne konstrukcije kroz prozor i viču "Sloboda, sloboda".Takođe bacaju NJC papire i šalju jasne poruke da svoj put nameravaju da nastave i da u Hrvatskoj ne žele da ostanu, a spominju i nemačku kancelarku Angelu Merkel.
Radnici hotela su novinarima Indedž.hr. rekli da se izbeglice ponašaju izrazito neprijatno.Prve izbeglice su jutros počele pristizati u Prihvatilište za tražitelje azila. Azilanti koji su u Dugavama smešteni već neko vreme primorani su da potraže smeštaj na nekoj drugoj lokaciji.
Grupa legitimisanih i pristupačnih Sirijaca kazala je novinarima da putuje već tri sedmice i da se ne žele da se zadržavaju u Hrvatskoj, jer im je cilj prvenstveno Italija ili Nemacka.
Deo izbeglica koji je legitimisan pušten je iz hotela "Porin", a interventne policije u Dugavama je sve više.Kako saznaje Indedž.hr, deo građana je odlučio da pomogne izbeglicama i da ih privatnim vozilima preveze ka Sloveniji.Azilanti koji su iz Zagreba upućeni u Kutinu, zbog dolaska izbeglica negoduju zbog nastale situacije i pitaju se kakav je to zakon koji ih prvo prihvata, a zatim tera. U Dugavama su se, kažu, potpuno integrisalii, a za odlazak nemaju dovoljno novca. Mesecno dobijaju tek oko 1.000 kuna.
Azilanti naglašavaju kako je pogrešno mišljenje da većina izbeglica dolazi iz Sirije. Najveći deo njih pristiže iz Maroka, Alžira, Avganistana i okolnih zemalja.Voz koji je iz Tovarnika prevozio oko 800 izbeglica stigao je nešto posle pet sati ujutro u Dugo Selo. Većina je prevezena u Ježevo.
Taj je voz je tokom noći krenuo iz Tovarnika gde je u sredu uveče bio i hrvatski ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić. On je izjavio da hrvatska policija ima potpunu kontrolu nad hrvatskom granicom, ali ukoliko migranti nastave da pristižu u većem broju, Hrvatska će morati da razmisliti o drugacijem ponašanju.
Dosad je u Hrvatsku stiglo više od 6.000 izbeglica. Oni od srede ujutro pristižu u Hrvatsku autobusima iz Srbije nakon što su mađarske vlasti zatvorile granicu prema Srbiji."Ova situacija ne može i neće ugroziti sigurnost Hrvatske", poručio je Ostojić iz Tovarnika.On je dodao da očekuje i da je Mađarska, Srbija, Makedonija i Grčka odrade svoj deo posla i ponovio da je Vlada osnovala štab koji će imati sedište u šumi pored Vinkovaca, te su aktivirali i druge prihvatne centre.
(Tanjug)